За три останні роки на Буковині впіймали майже дві тисячі крадіїв гравію. Їх оштрафували на загальну суму 200 тисяч гривень. Усі разом із буковинських річок вони "накопали" майже 15 тисяч кубічних метрів гравію.
Легальне вивезення гравію значно масштабніше – гравійно-піщану суміш вивозять під час руслорегулювальних робіт. Для видобутку гравію задіюють потужні екскаватори, вантажівки та отримують дозволи на здійснення руслорегулювальних робіт із міністерських кабінетів.
2010 року в селі Цурень на Герцаївщині виник скандал через руслорегулювальні роботи. За кілька років Прут забрав у села шість гектарів землі. До 2010 року ріка потроху підмивала береги. Але "з’їдати" їх вона почала від 2010 року. За словами селян, особливо швидко людські городи пішли за водою після того, як на протилежному березі з’явилися екскаватори та вантажівки, які регулювали русло. У Цурені та Радгоспівці через зсуви почали тріскатися стіни будинків. Висновкам експертних комісій, які не пов’язують руслорегулювальні роботи та зсуви, не вірять. Кажуть, що доки не почали "копати", зсувів не було.
– Я, як і решта жителів села, переконаний, що зсуви почалися через вибір гравію, – каже житель Цурені Ігор ТАНАСОЙ. – Це сталося після того, як вони там почали розрівнювати й заглиблювати русло. Як мінімум, є десять будинків, де тріщини з’явилися після того. Я звертався до прокуратури та інших інстанцій. Із Києва мені приходили листи з відповідями. Там йшлося про те, що всі роботи здійснюють законно й без порушень. Вказали, що зсувні процеси ніяк не пов’язані з вибором гравію з річки. Але ж почалося це відтоді, відколи в Пруті почали копати...
Мешканець Цурені Флоря ГЕМБЛЮК на місці городу тепер може ловити рибу. Все, що залишилося від 25 соток соток землі – акт на неї. В іншому місці землю не дають, бо в сільської ради її немає.
– Повернути людям втрачену землю не маємо можливості, – розповідає сільський голова Цурені Лідія ЯСТРЕМСЬКА. – У сільради просто немає земель запасу. На місцях зсувів та підмивань працювали різні комісії... Не можу стверджувати, що причиною вимивання берегу був вибір гравію, однак люди в селі вважають, що саме це стало причиною. Кажуть: "Чому раніше цього не було, а зараз почалося?" На вулиці Прутській у Цурені власники будинків скаржилися на зсувні процеси. Багато хто звертався до генпрокуратури.
На річках після зими з’явилися чоловіки з лопатами та екскаватори. Знову крадуть гравій. Через його вибір обсипаються береги та тріскаються будинки. Так стверджують люди із прибережних сіл та науковці. Чиновники ж не бачать зв’язку між зсувами та вибором гравію.
13-04-2013, 11:29
0
1 872