Найбiльша частка у статистицi шахрайських операцiй (39 відсотків) припадає на пiдроблення карток. Але трапляється, що шахраї дізнаються пін-коди та номери карток через спеціальні пристрої або просто викрадають картку.
Як застрахуватися від зловживання пластиковою карткою шахраями, розповідає касир-економіст відділення "Уксоцбанк" Ірина ОЛАРУ.
- Є послуга СМС-повідомлення про надходження коштів та про зняття готівки. За допомогою неї клієнти можуть контролювати картку,- каже Ірина Олару. - Не відходячи від банкомату, клієнту приходить СМС-повідомлення, що кошти були зняті з його рахунку. Якщо картку було викрадено, то прийде повідомлення, що гроші було знято. У разі якщо це зробив шахрай, то клієнт це зрозуміє, бо він знає, що не знімав кошти. Трапляється, що клієнти самі винні у своїх бідах, бо носять із собою пін-код або пишуть їх на своїй же картці. Наприклад, літні люди забувають номер пін-коду, вони загортають картку у папірець зі своїм пін-кодом і кладуть в гаманець. Якщо злодії викрали гаманець, то відповідно знаходять все. Існує ще й такий метод, коли на банкомат кладуть спеціальні пристрої з циферблатом для виявлення номерів - це система програмістів. Така клавіатура накладна - її можна відчути за допомогою пальців, бо вона не така пласка, як звичайна клавіатура банкоматів. За словами пані Ірини, картки буковинці гублять часто. Щомісяця трапляється 5-10 випадків, коли до банківського відділення звертаються люди та кажуть, що картку викрали або вона зникла. У студентів картки викрадають, а пенсіонери їх гублять. Крім того варто бути уважними і під час розрахунку карткою і магазині, бо ніхто не застрахований від зловживань і там.
- Також треба бути обережними, коли розраховуєтесь через термінал, - продовжує Ірина Олару. Ви маєте бачити, що карткою розрахувалися лише один раз. А якщо касир чи продавець з карткою йде в іншу кімнату, то він може провести і декілька разів карткою. Такі випадки також бувають. Тому в нас, в Чернівцях, люди бояться карток та безготівкових рахунків.
Довідка
Майже 9,5 мільйона гривень зникло з початку 2013 року з рахунків підприємців. Всі їх вдалося повернути. Про це повідомили в МВС. Минулого року з пластикових карток українців вирали майже 11 мільйонів гривень. Загальна сума збитків від "пластикового" шахрайства сягнула 116 мільйонів гривень.
13-02-2013, 19:31
0
2 011