У понеділок, 19 листопада, виповнюється 15 років від дня початку польоту в космос на борту американського космічного корабля Колумбія першого космонавта незалежної України
Леоніда Каденюка.
Як повідомляє сайт Національного космічного агентства України, вперше про участь українського космонавта-дослідника в місіях американських шатлів було оголошено 13 травня 1994 року в загальній заяві Президента України Леоніда Кучми та Президента США Білла Клінтона.
У 1995 році НКАУ разом з NASA розпочало підготовку до космічного польоту і наукових експериментів. Керівником групи для відбору кандидата до польоту і реалізації польоту був затверджений заступник генерального директора НКАУ Едуард Кузнєцов, керівником наукової програми від НАН України - доктор біологічних наук Єлизавета Кордюм.
Підготовка тривала 3 роки, впродовж якої узгоджувались конкретні завдання експерименту, удосконалювалося обладнання та пристрої, відпрацьовувалися спільні дії українських та американських вчених.
У лютому 1996 Каденюк був зарахований до групи українських космонавтів для проходження підготовки до польотів на космічних кораблях "Спейс Шаттл", в липні 1996 він прибув в США. З листопада 1996 по листопад 1997 разом з космонавтом-дублером Ярославом Пустовим пройшов підготовку до польоту в Космічному центрі ім. Джонсона (США).
Космічний політ проходив з 19 листопада по 5 грудня 1997 року на космічному кораблі Колумбія. Політ у складі міжнародного екіпажу тривав 15 діб 16 год. 35 хв. 1 сек.
Український космонавт-дослідник виконав широкий спектр робіт в рамках спільного українсько-американського експерименту, завданням якого було дослідження впливу мікрогравітації на ріст та розвиток вищих рослин.
У спільному експерименті брали участь: з боку України 5 інститутів Національної академії наук України - Інститут ботаніки імені М.Холодного, Інститут фізіології рослин і генетики, Інститут молекулярної біології і генетики, Інститут екології Карпат, Інститут мікробіології і вірусології імені Д.Заболотного і Національний ботанічний сад імені Гришка; зі сторони США 5 університетів - Канзаський, Луїзіанський, Ногайський, Вісконсінський, Північної Кароліни та Космічний Центр імені Джона Кеннеді.
Крім спільного українсько-американського експерименту в космічному польоті Л.Каденюк виконував експерименти Інституту системних досліджень людини по тематиці Людина і стан невагомості.
Вперше, під час польоту Каденюка, в космосі побували тризуб, український прапор і пролунав гімн Незалежної України.
19-11-2012, 09:07
0
2 610