Сім крупних інвестиційних компаній працюють нині на земельному ринку Буковини.
Як повідомив Микола Олексюк, начальник управління агропромислового розвитку ОДА, вони обробляють майже 70 тисяч гектарів земельних угідь. Агрохолдинги мають угоди з 49 тисячами пайовиків.
Великі компанії засівають зернові культури на 24,3 тисячі гектарів, а це 60 відсотків від усього зернового клину області. Урожайність сягнула 39,2 центнера з гектара. Також утримують майже шість тисяч голів великої рогатої худоби. Протягом року сільським громадам вони надали 1,5 мільйона гривень спонсорської допомоги. Саме про це йшлося на зустрічі голови ОДА Михайла Папієва з найбільшими сільгоспвиробниками області.
– На жаль, чимало агроформувань не дбають про добробут буковинців. Приїдуть, посіють, зберуть врожай і поїдуть, – констатував керівник області. – Живуть за принципом дикого капіталізму. Наприклад, роками висівають одні й ті самі культури, виснажуючи землю. Не дбають вони і про працевлаштування селян. Зокрема агрофірма "Мрія" з Тернопільщини, яка вже п’ять років орендує у нас 16 тисяч гектарів землі, задіює для цього всього 53 жителів краю. Має вона й інвестиційний план на перспективу, однак де будуватиме свої об’єкти, невідомо. Тобто "Мрія" використовує нашу область як сировинний придаток. Немає й соціальної відповідальності агробізнесу. Скажімо, на Буковині досі немає комбікормового заводу, ніхто не займається утилізацією відходів. Потрібні конкретні інвестиції, а не слова. Тому з такими агрофірмами нам не по дорозі.
– Проблема виснажування земель загальноукраїнська, – каже Володимир Нікорич, доцент кафедри грунтознавства факультету біології, екології та біотехнології ЧНУ імені Ю. Федьковича. – Деградація земель відбувається через недотримання агротехніки, використання тих добрив, які є, а не тих, які потрібні, немає щорічних коригувань лабораторних аналізів грунтів. Також культивується посадка тих культур, які дають максимально швидкий прибуток, ігноруючи при цьому науково обгрунтовані сівозміни. Як наслідок, це призведе до ще більшої втрати родючості грунтів і їхньої хімізації.
На нараді в ОДА дехто з присутніх сільгоспвиробників зауважив, що немає рівності на ринку землі, бо влада захищає пайовиків, адже це її виборці. А "АМГ-холдинг" поскаржився на те, що міськмолзавод заборгував фірмі півтора мільйона гривень й навряд чи борг повернуть.
Втім, незважаючи на проблеми, агрохолдинги планують вкласти чимало інвестицій у розвиток сільського виробництва на Буковині. Наприклад, "АМГ-агрохолдинг" будує у Новоселицькому районі молочний комплекс на 300 голів ВРХ, а "Сварог" – фруктосховища на Сокирянщині. А ось фірма "Мрія" планує вкласти 500 мільйонів гривень у тваринництво, будівництво зерноелеватора, зберігання і переробку картоплі. (В. Гринюк)
14-09-2012, 11:20
0
3 682