У четвер, 15 грудня, у Чернівецькому національному університеті відбудеться значна подія – офіційна церемонія вручення сертифіката ЮНЕСКО. Нагадаємо, 29 червня цього року резиденцію митрополитів Буковини (тепер – ЧНУ) внесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
На урочистості, які відбудуться у Мармуровій залі, запросили приблизно 300 гостей. Зокрема свій приїзд уже підтвердили генеральний консул Чехії у Львові, генеральний консул Польщі у Львові, ректор Сучавського університету, представник фонду Йозефа, Марії та Зденки Главкових, консул Румунії у Чернівцях, заступник Міністра юстиції України, випускник ЧДУ Богдан Гдичинський, відповідальний секретар національної комісії України у справах ЮНЕСКО Роксолана Іванченко. Саме вона і вручить заповітний сертифікат (має на це делеговані повноваження від генерального директора ЮНЕСКО Ірини Бокової) губернатору Михайлові Папієву, а той – ректору ЧНУ Степанові Мельничуку.
Під час церемонії також заплановане відеозвернення голови комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Елеонори Митрофанової.
Втім, особисто представники ЮНЕСКО до Чернівців не завітають. На це є певні причини.
– По-перше, відсутність літаків із Києва до Чернівців, – пояснює проректор ЧНУ Тамара МАРУСИК. – А для європейців це дико – щоби діставатися до Чернівців з Києва вісім годин автомобілем чи 16 годин потягом. Інша причина – через прийняття Палестини до ЮНЕСКО Ізраїль, США та Канада на знак протесту припинили фінансування організації. Тож зараз кількість її працівників скоротилася майже втричі. А, відповідно, у них менше можливостей їздити у відрядження.
Щодо місцевих гостей, то на урочистості, за словами Тамари Марусик, запросили всю культурно-мистецьку еліту Буковини. Це члени вченої ради університету, ректорат, голови творчих спілок, культурних товариств, директори бібліотек, а також представники облдержадміністрації на чолі з губернатором та представники міської ради.
Урочистості триватимуть від 15.00 до 17.00. З цієї нагоди Мармурову залу прикрасять логотипами ЮНЕСКО. А на вхідній брамі університету прикріплять табличку, на якій буде зазначено, що резиденція тепер – у складі світової спадщини. (Галина МАРКІВ)
Що робить університет для збереження архітектурної споруди:– Найбільшим досягненням цього року проректор ЧНУ Іван ГРИГОРАЩУК вважає перекриття даху п’ятого корпусу резиденції. Він запевнив, що коштів, виділених державою (12 мільйонів гривень), вистачить для завершення робіт. А ось із часом – проблеми. Адже кошти потрібно освоїти до кінця року. Водночас у жовтні ректор Степан Мельничук розповідав "МБ", що 12 мільйонів замало, потрібно щонайменше 16 мільйонів гривень. Але керівництво сподівається: внесення резиденції до спадщини стане серйозним аргументом під час розподілу коштів державного бюджету.
– Тривають роботи в університетському парку: облаштування міні-криничок, які запобігатимуть підмоканню підпірної стіни.
– Завершено реконструкцію оранжереї тропічних та субтропічних рослин у Ботанічному саду. Наступний етап – заміна системи опалення та вентиляції.
Планують наступного року:– Заміна вікон у четвертому корпусі. Вони повинні бути максимально наближені до оригіналу. Вартість одного вікна – щонайменше тисяча доларів.
– Гідроізоляція фундаментів резиденції.
– Створення всесвітнього клубу університетів-членів ЮНЕСКО.
– Створення кафедри ЮНЕСКО.
14-12-2011, 16:51
0
2 963