Микола Федорук покинув ратушу. Містом тимчасово керує Віталій Михайлішин. Попереду – перевибори мера, а можливо, й депутатів міськради. Але з усуненням мера конфлікт не вичерпався. Що чекає на Чернівці далі, ми запитали в експертів.
Ігор БУРКУТ, політолог:
– Більш-менш імовірний варіант розвитку подій – розпочинається боротьба за проведення референдуму, який дасть можливість одночасно обирати мера і міську раду. Це варіант не найгірший, оскільки все може відбуватися без особливих потрясінь. Інший варіант – прибічники усунутого з роботи мера виходять на вуличні акції. Їх може спровокувати діяльність нинішньої влади, яка не вирішуватиме жодних міських проблем. Тоді буде для прибічників Федорука привід критикувати й вимагати повернення його на посаду. Можливі й інші варіанти, їх чимало, оскільки не завжди події відбуваються в рамках закону. Найгірший з усіх – початок переділу власності у місті з залученням криміналітету. І відбуватиметься те, що було в 1990-х роках на Донбасі. Те, чого Чернівці за Федорука щасливо змогли уникнути.
Ігор БАБЮК, директор Буковинського центру виборчих технологій:
– Є три можливі сценарії. Перший – небажаний. Це збурювання народу. Це складний і малоймовірний шлях. Інший шлях – оскарження мером рішення міської ради в суді. А судова тяганина може затягнутися на тривалий час. Є третій сценарій, якщо мер погодиться з тим станом, який є. Це фактично буде київський варіант. Тобто коли більшість у міськраді не буде ініціювати жодних дій стосовно мера, а пан Михайлішин буде в статусі в. о. до наступних виборів.
На мою думку, тільки суд може встановити правочинність чи неправочинність дій мера. І тільки на підставі цього можна визначати – висловлювати йому недовіру чи ні. У цьому випадку міська рада перевищила свої повноваження щодо дострокового припинення повноважень мера. Якщо він насправді так грубо порушував Конституцію, це може визначити тільки суд, а не міські депутати. Вважаю, мер міста мав би подати до суду на рішення міської ради.
Ігор ГАВРАДА, політолог:
– На нас чекають позачергові вибори міського голови. Питання тільки в тому, коли вони будуть? Законодавство точно не вказує, в який термін від моменту припинення повноважень міського голови слід зробити подання до Верховної Ради, щоби та призначила позачергові вибори. Написано тільки, що вибори проводять у 60-денний термін від моменту їхнього призначення. Подання повинен зробити в. о. мера. Але є чутки, що пан Михайлішин не надто поспішає це робити. Тобто для людей, які ініціювали й підтримували конфлікт у міськраді, нинішня ситуація – досить вигідна. Гадаю, вибори вони відтягуватимуть, скільки зможуть.
Якщо вибори будуть, ситуація може розвиватися по-різному. Є варіанти – вибори з Федоруком або вибори без Федорука. На мій погляд, Микола Трохимович зберігає досить сильний запас довіри. Тому для декого оптимальним буде варіант, коли Федорук не братиме участь у виборах. Він і сам заявляв, що його можуть не допустити до виборів через порушення кримінальної справи за надуманим приводом. А можливо, допустять та в останній момент знімуть із реєстрації. Тобто трюків є багато. Якщо Федорук візьме участь у виборах, є велика імовірність, що він знову їх виграє. Хоча все залежить і від його опонентів. Наразі незрозуміла позиція Партії регіонів. На виборах 31 жовтня вона свого кандидата не висувала, але були чутки, що цим кандидатом може бути Микола Харабара. Хотіли би ми того чи ні, але постаті, співмірної з масштабом Миколи Федорука, поки що чернівецький політикум не народив.
8-04-2011, 12:01
0
2 094