Семирічна Настя у кабінеті психолога почувається затишно, як удома. У неї тут є улюблені іграшки, серед яких найулюбленіша – казкова принцеса. Дівчинка зацікавлено розкладає картинки, пазли, кубики, спілкується з Наталією БОШКО – медичним психологом обласного центру медико-соціальної реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи.
– Доводиться працювати з різними дітьми. Наприклад, є у мене трирічна пацієнтка, якій після народження поставили діагноз "гіпоксичне ішемічне ураження головного мозку" (інсульт), – розповідає Наталія Бошко. – Із двох років дитина почала дивно поводитися: бездумно повторювала слова, вибірково ставилася до оточуючих, не йшла на контакт.
Після першого ж курсу реабілітації ми спостерігали у дитини стрибок у психо-мовленнєвому розвитку. Дівчинка почала говорити від свого імені (до того часу говорила від другої особи), вимовляти речення, які складаються з двох-трьох і більше слів, адекватно поводитися (почала вітатися, прощатися). У дівчинки хороші перспективи. Гадаю, до першого класу вона наздожене своїх однолітків у розвитку.
Однак, на жаль, доводиться спілкуватися переважно з важкими дітками, які на все життя залишаються інвалідами. Наприклад, підхід до діток, хворих на дитячий церебральний параліч, залежить від ураження їхньої нервової системи. Дуже важко, коли дитина обтяжена тілесно, а мовлення і психічний розвиток абсолютно нормальні. Дитинка, скута тілесно, показує кулачком на букви, щоби скласти слово...
Моя робота – побачити те, що було з дитиною раніше, визначити діагноз і правильно скерувати її на майбутнє. А найголовніше – заспокоїти (а за необхідності насторожити) батьків, пояснити, що поведінка їхньої дитини – це наслідок хвороби.
Ми вирішили з’ясувати, що це за спеціальність "медичний психолог" і де працевлаштовують цих фахівців? Цей фах – відносно новий. Нині в БДМУ спеціальність медичного психолога здобувають 43 студентів.
– Дуже багато пацієнтів, які звертаються до лікарів загальної практики, насправді потребують і психологічної допомоги, – говорить Оксана ПЕНДЕРЕЦЬКА, психолог, викладач БДМУ. – Наприклад, людина, яка перенесла ампутацію, змушена заново пристосовуватися до життя. Медичні психологи дуже вдало поєднують психологічну та медичну підготовку. Більшість лікувальних закладів не має свого психолога. Але там, де він з’являється, має дуже багато роботи. Там задоволені і пацієнти, і головні лікарі та лікарі інших спеціалізацій.
За словами Ніни ЗОРІЙ, завідувача кафедри психології та соціології БДМУ, психологів на кафедрі готують вже сьомий рік поспіль.
– Чому ми відкрили цю спеціальність? Тому що в класичних університетах складно готувати медичних психологів, адже немає клінічної бази. А ми цю базу маємо. Лікар-психолог – це поєднання медичної й психологічної освіти. Тобто наші студенти паралельно з анатомією, гістологією, хірургією, акушерством-гінекологією та іншими медичними дисциплінами вивчають психодіагностику, загальну психологію, соціальну психологію тощо.
Лікар-психолог – надзвичайно потрібна професія, оскільки час нині руйнівний, стресовий. Такий фахівець не пропаде ніде. Це феномен – лікар і психолог. Наші найкращі випускники це показали. Перспективи є. Це молода спеціальність, яка лише розвивається. (Л. Токарюк)
Медичний психолог
може працювати: у закладах охорони здоров’я та соціального забезпечення, проводити консультативну та діагностичну роботу у клініках соматичних та психічних захворювань, у консультативних центрах здоров’я, реабілітаційних центрах, соціально-психологічних службах;
здійснювати професійний добір, профадаптацію, профнавчання, соціально-психологічне вивчення трудових колективів, дослідження причин плинності кадрів, травматизму, консультування тощо;
викладати психологію в середніх та вищих навчальних закладах, виконувати функції психолога-вихователя та психолога-консультанта в середніх спеціальних школах та дошкільних закладах, виконувати обов’язки старшого лаборанта в психологічних лабораторіях вузів та науково-дослідних закладів, методиста-лаборанта на відповідних кафедрах, освітніх, виховних та трудовиправних закладах;
працювати у сфері управління, обслуговування, підприємництва, органах місцевої влади як психолог-консультант, менеджер соціально-психологічної служби.
ДовідкаВартість навчання – 11 тисяч
400 гривень на рік.
Тривалість навчання – шість років, інтернатура – рік.
8-04-2011, 11:34
0
2 379