Прізвище 27-річного чернівчанина, комп’ютерника за фахом Володимира ВОРКА увійшло до списку 100 світових фотографів-амбротипістів (амбротипія у перекладі з давньогрецької означає "безсмертний відбиток", – авт.). Його ексклюзивні світлини на скляних пластинах, виготовлені з допомогою срібла за 200-літньою технологією, можуть зберігатися вічно. "У Чернівцях більше ніхто, крім мене, не займається фотографією на склі, – запевняє фотолюбитель. – Та й в Україні є троє-четверо людей, які тільки пробують це робити. Загалом у світі є лише 100 фотографів-амбротипістів. Маю приблизно 200 світлин. Кожна з них зроблена вручну – лише в єдиному екземплярі. Повторити її неможливо. Щоразу вона буде іншою".
"Радять купити цифровий фотоапарат"Власну квартиру Володимир перетворив у майстерню. Посеред вітальні стоїть старовинна камера у вигляді гармошки на високих підніжках.
– Фотооб’єктиву цієї камери – понад 100 років, – каже Володимир. – Придбав її в українського колекціонера. Ще одну фотокамеру нещодавно надіслали мої знайомі зі США. Інколи виїжджаю зі своєю міні-лабораторією на природу. Затемнюю вікна в машині та роблю знімки на склі просто на місці. Люди часто підходять до мене, цікавляться моєю фотокамерою. Деякі радять придбати зручний цифровий фотоапарат і не тягати за собою цю стару "гармошку". Вони навіть не здогадуються, що цей ексклюзив коштує до п’яти тисяч євро.
Якось в Інтернеті Володя дізнався про англійця Скотта Арчера та його винахід – отримання зображення на скляній пластині. Це настільки захопило його, що він вирішив відтворити 200-літню технологію.
"Мрію поїхати на міжнародний з’їзд амбротипістів" Спеціально для кореспондента "МБ" Володимир провів майстер-клас. Весь процес тривав до 20 хвилин. Хоча на остаточне завершення роботи необхідно день-два.
На відполіровану, добре вимиту і витерту насухо скляну пластину фотограф при червоному освітленні наносить тонкий шар розчину колодію. Потім занурює її на три хвилини у розчин срібла. Пластинка починає біліти і стає світлочутливою. Володя показує руки із чорними плямами. "Головне, – каже, – щоби краплі срібла не потрапили в очі, бо можна осліпнути". Витягнувши пластину, хлопець вставляє її у спеціальний футляр, який закладає у камеру. Направляє фотооб’єктив на зелену гілочку у вазі, що стоїть на столі. Після цього занурює пластину на певний час у закріплювальний розчин, промиває холодною водою під краном. Останній етап – покриття фотографії лаком.
– Цей лак виготовлений за рецептом позаминулого століття, – розповідає майстер. – Мені його надсилають зі США, бо в нас його неможливо придбати. Знімок на склі коштує приблизно 150 доларів. Адже для його виконання потрібні дуже дорогі хімікати і срібло. "Мені вдалося продати декілька фотографій, хоча переважно роблю їх для себе", – запевняє Володимир.
Володимир мріє поїхати на цьогорічний міжнародний з’їзд фотографів-амбротипістів. "Вони збиралися 2009 року у Франції, куди мене теж запрошували. Але я не зміг поїхати, бо не було грошей, – зізнається хлопець. – Зараз хочу створити серію знімків на весняну тематику. У планах – виставка фотографій про Чернівці та Буковину".
Надія БУДНА
8-04-2011, 14:26
0
2 248