
Фото molbuk.ua
Більшість чернівчан любить своє місто і дбає про нього. Та все ж знаходяться й ті, кому до вподоби його нищити. Регулярно можна почути про випадки вандалізму в Чернівцях. Частіше за все порушників знаходять, карають, змушують відшкодувати збитки. Іноді винуватці публічно просять вибачення. Часом пошуки винних закінчуються нічим або ще тривають.
Що ж робити з вандалізмом у Чернівцях? Про це ідеться у публікації molbuk.ua
Облили фарбою портрет полеглого воїна
Наприкінці минулого року обурення містян викликало те, як безжально були пошкоджені майже всі термочаші із квітковими композиціями на вулиці Кобилянської.
Уже за кілька днів поліція розшукала вандала. Ним виявився 21-річний молодик. Він зізнався правоохоронцям, що вчинив шкоду у стані алкогольного сп’яніння. Пояснював, що його побили знайомі, тож треба було на чомусь виплеснути гнів. А тут – вазони. Звісно, на чому ж іще зганяти злість, як не на квітах?
Молодик свою вину визнав, публічно вибачився і пообіцяв відшкодувати збитки.
Вершиною цинізму стало облиття чорною фарбою портрета загиблого захисника на алеї Слави на вулиці Воробкевича.

Про цей випадок поліція дізналася із соцмереж. Виїхали на місце, зафіксували порушення, почали розшуки. Та поки що на цьому все. Камер довкола немає. Мерія не встановлює там відеоспостереження, пояснюючи, що земельну ділянку у 2021 році передали ОВА, яка має завершити проєкт облаштування території довкола флагштока, а вже тоді віддати на баланс міста. До того мерія, мовляв, не може там встановлювати камер. Тож поки міськрада і ОВА грають у пінг-понг, вандали можуть безкарно глумитися над портретами загиблих захисників.
Читайте також: Чернівецька ОВА має завершити роботи: мер Клічук пояснив, чому територія біля флагштока нічия
Уночі першого квітня вандали знову наробили шкоди: на розі вулиць Шкільна та Шолом-Алейхема зруйнували огорожу: розбили одну з бетонних основ і познімали металеві секції.

Начальниця управління охорони культурної спадщини Чернівецької міської ради Вікторія Діденко розповіла, що огорожа – робота архітектора Миколи Філонюка 1990-2000 років.
"Жахливо, що така ситуація сталась у самому центрі міста", – додала Вікторія Діденко, назвавши скоєне "актом вандалізму".
А вже наступного дня поліція повідомила, що знайшла порушників. Ними виявилися троє місцевих мешканців.
"Відомості про подію працівники поліції внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 2 ст. 296 (хуліганство) Кримінального кодексу України. Триває досудове розслідування", – йдеться у повідомленні.
У мерії запевнили, що змусять винуватців відновити огорожу їхнім коштом.
Потрощили скло й лавицю
А вже третього квітня невідомі розбили покриття з оргскла над криницями на площі Пресвятої Марії, відремонтованої до 600-річчя Чернівців у 2008 році.

Збитки оцінили у понад сорок тисяч гривень. Комунальникам довелося відновлювати покриття за кошти з міського бюджету.
"Вкотре закликаємо: не руйнуйте наше місто. Ви ж не орки!" – звернулися у департаменті інфраструктури та благоустрою до порушників. Їх, щоправда, поки що, на жаль, так і не знайшли.
Схоже, комунальників не почули, бо вже через кілька тижнів, наприкінці квітня, на площі Філармонії виявили вщент розтрощену лавицю. Чавунні елементи конструкції були розламані навпіл, також повністю пошкоджені дерев’яні частини.

"Як достукатися до вандалів, які щодня нищать наше місто? Щоразу ми пишемо заяву в поліцію, поліція знаходить цих правопорушників. Після чого вони не тільки несуть покарання, а й відшкодовують завдані збитки. Але все одно ситуації повторюються", – бідкаються у департаменті інфраструктури.
Патрульні хутко спіймали вандала і склали на нього протокол за дрібне хуліганство. Таке порушення тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.
Зрештою, прояви вандалізму можна побачити всюди. Глянути тільки на площу Пресвятої Марії: усі архітектурні елементи, так гарно колись відновлені, зараз обписані потворними "автографами". Криниця закидана сміттям, а тротуарні плити побиті. Таке враження, що хтось навмисне змагається, як би більше понищити.















"Потрібно більше камер спостереження"
Як зазначив на пресконференції мер Роман Клічук, такі прояви вандалізму – ще одне підтвердження того, що в місті треба встановити якомога більше камер відеоспостереження. З їхньою допомогою поліція зможе значно швидше та ефективніше знаходити порушників. А ті, кому кортить щось розтрощити, стримуватимуть свої пориви, знаючи, що їх відстежать і покарають.
"Що більше у місті буде камер, то швидше ми зможемо виявити вандалів та інших зловмисників. Ми вже відправляли свою делегацію до Києва, де на сьогодні найкраща система відеонагляду в Україні. Переймаємо досвід, отримали обіцянку їхньої підтримки і консультації. Нині намагаємося визначити, у скільки це обійдеться. Ідеться про придбання серверів і програмного забезпечення, яке автоматично фіксуватиме всі порушення в Чернівцях, камери з визначником номера авто, розпізнаванням обличчя. Так, це дорого, але ми повинні поступово вкладати гроші в систему відеонагляду, адже це безпека нашого міста", – переконаний Роман Клічук.
У Головному управлінні Нацполіції в області прокоментували, що поліцейські зазвичай оперативно встановлюють осіб, які вчиняють правопорушення в громадських місцях.
"Згідно з чинним законодавством, за вчинення дій, пов’язаних із умисним знищенням майна і грубим порушенням правопорядку в громадських місцях, правопорушників можуть притягнути до кримінальної або адміністративної відповідальності.
Кожен факт потрібно розглядати окремо. Зокрема, зловмисників можуть притягнути до адмінвідповідальності за ст. 173 (дрібне хуліганство) Кодексу України про адмінправопорушення.
До кримінальної відповідальності можуть притягнути за ст. 194 (умисне знищення або пошкодження майна) або ст. 296 (хуліганство) Кримінального кодексу", – прокоментували у Нацполіції.
Поліцейські звертаються до громадян: якщо стали свідком вчинення протиправних дій, одразу телефонуйте на спецлінію 102.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram