
Нічні заморозки, що вдарили наприкінці квітня, серйозно пошкодили сади Буковини. Найбільше постраждали абрикоси, персики та яблуні. Протягом 28-29 квітня вночі температура повітря опустилася до –5°С. Такі температури вплинули на фруктові дерева. Аграрії розповіли про потенційні втрати врожаю та зниження якості саджанців.
Про те, як квітневі морози вплинули на сади - у публікації "МБ".
"Мороз вдарив, коли дерева вже цвіли"
Садівник із Дністровського району Михайло Костинюк розповідає, що вже зараз видно пошкодження на абрикосах, персиках і шовковиці. Адже вони не витримують нічних заморозків.
"На жаль, не всі саджанці витримують квітневі заморозки. Найбільше постраждали абрикоси, персики та шовковиця. Нині вони вже розпустили по 3-5 листків, тому мороз їх пошкодив. Вони ще можуть якось відійти, але сама рослина вже пошкоджена. Через це саджанці можуть гірше рости або ж загинути. Щоб запобігти цьому і підготувати саджанці до заморозків, потрібно заздалегідь підготуватись – зробити каркас і натягувати агроволокно. Це досить затратно", – розповідає садівник.
За словами Михайла Костинюка, від нічних морозів постраждала більшість сільських господарств, тому аграрії матимуть збитки.
"Багато садівників матимуть значні збитки. Цьогоріч у регіоні майже не буде врожаю абрикосів. Адже коли вдарили перші морози на початку квітня, дерева вже починали цвісти. Тому цього року однозначно буде менше врожаю. Саджанці будуть меншими, кривими та матимуть гіршу якість. Через це й ціна на них буде вдвічі менша. А саджанці горіхів можуть зовсім не відновитися і загинуть", – каже пан Михайло.
"За мінус п’ять нічого не допоможе"
Садівник з Буковини Микола Ілащук розповідає, що через нічні заморозки значно постраждали і яблуні.
"Температура вночі досягала –5°С. Постраждали майже всі плодові культури, але найбільше яблуні. Це досить серйозно вплинуло на дерева.
Очікуємо, що врожайність цього року знизиться на 40 %. Багато чого залежить від фази розвитку: чи це цвітіння, чи яблука мають вже у діаметрі понад десять міліметрів. У цьому випадку вони можуть витримувати хоч якісь температури. Але коли якраз оцей перехід між фазами росту, тоді й рослина найбільше пошкоджується. Тому там практично нічого не допоможе", – зазначає Микола Ілащук.
За його словами у місцях, де було –4°C, зав’язь яблуні повністю вимерзли.
"Зав’язь, думаю, збережеться, але буде пошкоджена. Через це, коли яблуко виросте, то буде не такої гарної форми. Нині обробляємо дерева та допомагаємо рослині відновитись. Сподіваюся, що рослина відновиться, і все-таки щось з того виросте. А де вже взагалі повністю вимерзло, воно осиплеться з часом. Адже за заморозків ще до –2°C якось рослина може справитись. Проте коли –5-6°C, то вже нічого не допоможе", – каже садівник.
"Саджанці можуть загинути"
Раніше ми також писали, що садівниця із села Вашківці Дністровського району Неля Троян вирощує саджанці для садів.
"Є багато дерев, побитих морозом. Вони були ще молоденькі та малі. Заморозки пошкодили й цвіт. Але до цього, коли йшов сніг, він хоч і побив абрикоси, проте зараз їхній стан нормалізувався", – розповідає Неля Троян.
Ввечері 27 квітня температура опустилася до +5 градусів, а от вночі трава була білою через заморозок.
Жінка каже, що цього року холод значно вплинув на ріст рослин.
"Видно, що саджанці, побиті морозом, тому, припускаю, що температура вночі становила приблизно мінус два градуси. Таке зниження температури вплинуло на все: і на дерева, і на саджанці", – каже садівниця.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram