У Чернівцях відкрили унікальну виставку "Відчути Тягинь, вдихнути Південь". Ще в грудні вона експонувалася у Литві. Тут представлені цифрові тканинні колажі зі збільшеним зображенням артефактів та учасниками розкопок, які проводили біля фортеці Тягинь, що на Херсонщині. Прикрашає це все ручна вишивка. Крім цього, можна побачити гіпсову 3-D модель фортеці.
Про це повідомляє кореспондентка molbuk.ua.
Організатори зазначають, що ідея створити таку виставку виникла через бажання подати історичні артефакти так, щоб зацікавити й справити враження.
Наталія Бембірайте – громадська діячка з Херсона. Вона є керівницею проєкту, в рамках якого організована виставка.
"Відчути Тягинь, вдихнути Південь" - це про середньовічну справжню історію українського півдня, мало відому і табуйовану в імперські та радянські часи", - зазначає пані Наталія.
Наталія Бембірайте
Олена Афанасьєва займається організаціями виставок. Про початок співпраці з археологами каже:
"Колись Наталія привезла мене на розкопки та показала ці середньовічні пам'ятки. А у мене була мрія робити фестивалі лендарту. Це мистецтво, коли художники працюють з природними матеріалами та створюють інсталяції просто в природному середовищі".
Олена Афанасьєва
У 2021 році виникла ідея зробити на місці розкопок артрезиденцію. Тоді до Тягині приїжджали митці не тільки з України, а ще й з Литви.
Пані Олена сміючись згадує, що спершу археологи були розгублені. Бо не розуміли, що всі ці люди будуть робити поруч з ними.
"А потім розпочався творчий процес. До прикладу, художниця з Литви, зробила біля розкопок величезне орнаментальне коло з землі. Це був так званий "портал". Вона говорила, що це портал, з якого українські археологи дістають литовські артефакти. Згодом і в Литві подібний зробила", - розповідає жінка.
Пані Наталія демонструє фото роботи мисткині з Литви
Вона зазначає, що привозила різних митців. Це був як традиційний живопис, так і різноманітні перфоменси. Завдяки цьому, експедиція 2021 року була профінансована за кошти з продажу робіт художників.
Вказуючи на колаж навпроти, пані Олена говорить:
"Це найстарша булава Півдня України, яка в наших землях погано зберігається, тому привезти її фактично неможливо. Вона знаходиться в консервації, ми з неї пил здуваємо. Тому вона у нас представлена у вигляді такої роботи".
З невеликої коробки пані Наталія дістає мініатюрний артефакт. Це одна з перших знахідок – хрестоподібна накладка на гаманець. Усі охоче потягнулися, щоб сфотографувати та доторкнутися, на що пані Олена усміхнено каже: "Ви тримаєте в руках ХІV століття".
Також, жінка зазначила, що колекцію артефактів вдалося врятувати тільки завдяки тому, що на початку 2022 року її повезли з Херсона на експонування до Києва.
Дізнатися більше про фортецю ви зможете натиснувши тут.
Побачити виставку можна до 31 січня у центрі культури "Вернісаж" за адресою вул. О. Кобилянської, 53.
Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.
"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.