Автор фото - Пауль Пшенічка
У 90-ті роки минулого століття відбувся перехід до стрімкого потепління. Тобто вже понад 30 років зими тепліші, ніж у 60-80-ті роки, коли були доволі тривалі періоди від’ємних температур.
Про це у коментарі molbuk.ua сказала доцентка кафедри фізичної географії, геоморфології та палеогеографії географічного факультету ЧНУ Дарія Холявчук.
Такі теплі періоди вже були раніше. Наприклад, у часи пізнього середньовіччя, коли розквітла Київська Русь. Пізніше прийшов Малий льодовиковий період – і зими стали холоднішими.
"Потепління ХХ століття можна вважати частиною тривалішого 200-літнього циклу. Але далі йдуть інші цикли. Тобто є ймовірність, що до кінця століття така ситуація може змінитися. Та поки ще тепло, бо за останніх 30 років дуже нагрівся Світовий океан, який довше зберігає тепло", – пояснює науковиця.
Є ще 60-річний цикл, повʼязаний із циркуляцією в Атлантичному океані. Згідно із ним, у 20-их роках мала б настати відносно холодна та волога фаза.
"Але, ймовірно, на тлі сильного нагрівання океану цей період трішки відтерміновується або не стане таким яскраво вираженим. Тобто цілком очевидно, що ця зима ще буде теплою", – зазначає Дарія Холявчук.
Специфікою кліматичних змін стало те, що трапляється багато екстремальних подій. Тобто можуть бути як дуже теплі дні, як-от минулоріч у лютому сягнуло вище +15 градусів, – так і сильні снігопади.
"Це відбувається через інтенсивнішу циркуляцію атмосфери, яку спричиняє теплий океан. Він як енергетичне джерело, звідки розкручуються всі циклони і несуть із собою вологу", – пояснює науковиця.
Читайте також: Із дощами, туманами і плюсами: як змінилася і якою буде цьогоріч зима на БуковиніЧитайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
15-12-2024, 11:57
0
5 423