У будинку тихо й затишно. Вітальня повна дитячих іграшок. На килимку грається дворічний хлопчик Давид. Але ще три місяці тому цей малюк жив разом із мамою, яка зловживала алкоголем. Ця дитина у цій сім’ї була сьомою. У його мами вилучили п’ятьох дітей, шоста померла. Хлопчика вилучають із сім’ї вже вдруге. Перший раз він жив у будинку дитини. Цього разу Давиду пощастило. Він потрапив до патронатної сім’ї. Чернівчанка Лілія Лазар дає хлопчику відчути себе частинкою родини, тут його виховують його та дають відчуття безпеки.
Як стати патронатною сім’єю і чи складно це, Лілія Лазар розповіла "МБ".
– У нашій сім’ї вже є двоє дітей: дівчинці 18 років, а хлопчику 15. Ми з чоловіком завжди мріяли про те, що колись усиновимо дитину. До дітей нам не звикати. Чоловік був головою благодійної організації, яка допомагала діткам. Потім почалася війна, і він пішов до війська. Зараз служить на Лиманському напрямку. Одного дня я гортала стрічку в соцмережі й побачила допис Служби у справах дітей про те, що є потреба в патронатній сім’ї. Не гаючи часу, я прийшла в службу, поспілкувалася із спеціалістом й отримала перелік документів, які треба було зібрати, – згадує жінка.
"Всесвіт мені допомагав"
Лілія розповідає, що все минуло легко та швидко. Жінка вірить, що у цій справі їй допомагав Бог.
– Під час оформлення документів труднощів не було. Я вам більше скажу, у мене склалося враження, що Всесвіт ішов нам назустріч. Медичні довідки собі та дітям ми зробили дуже швидко, – пояснює Лілія. – Єдине, що мене турбувало, – це страх. Адже йшлося про дитину. Я дуже хвилювалася, чи зможу впоратися, як це вплине на мою сім’ю. Мої діти дуже цінують свій особистий простір, не люблять, коли чіпають їхні речі. Оце насторожувало найбільше. Але дочка заспокоїла мене і навіть погодилася бути помічницею. Згідно із законодавством, у людини, яка оформляє патронат, повинен бути помічник.
Після оформлення всіх документів до Лілії привезли першу дитину. Хлопчику на той момент був рік і вісім місяців.
– Малюк живе у нас вже три місяці. Що трапилося в його сім’ї, я не знаю, але наскільки зрозуміла, дитину вилучали не вперше. У рік і вісім місяців хлопчик не розмовляв та не міг самостійно ходити. Він був дуже агресивний, хоча насправді, хороший, добрий. Ми пройшли реабілітацію, і зараз він може ходити сам, почав говорити. Він любить людей, дружелюбний. На самому початку для мене було дивним, що Давид йшов на руки навіть до незнайомців. Це свідчило про те, що у дитини не було поняття "свої" та "чужі". Я помічала, що він постійно закривав вушка, навіть, коли спав. Зараз це минуло, дитина спокійна, – каже жінка.
"Патронатна сім’я отримує виплати від держави"
Під час оформлення патронату є правила, яких потрібно дотримуватися. Наприклад, дитина не може називати виховательку патронатної сім’ї мамою.
– Хлопчик знає, що я Ліля. Я контролюю, щоб він мене називав саме так. Ми любимо цю дитину, але я усвідомлюю, що через три місяці у мене його заберуть, якщо мама хлопчика виправиться. Патронат – це свого роду робота, адже держава виплачує зарплату в розмірі трьох мінімальних зарплат. Це мій перший досвід, але я відчуваю, що наважуся ще раз на патронатну сім’ю. Така форма виховання є важливою, адже дитина не потрапляє до інтернату, а зростає й бачить модель сім’ї. Якщо у вас закралася думка стати патронатною сім’єю, то не бійтеся, бо всі страхи лише в нашій голові, – підсумовує Лілія.
Дитину вилучали з сім’ї двічі
Начальниця Служби у справах дітей Чернівецької міської ради Галина КОНДРАТ розповіла, що ситуація в сім’ї маленького Давида справді була складною. І соціальні працівники доклали зусиль, щоб хлопчик все ж таки потрапив у хороші умови.
– Мама цього хлопчика вживала алкогольні напої, вела асоціальний спосіб життя, тому дитину вилучили й передали у будинок дитини, – розповідає Галина Кондрат. – З ініціативи служби у справах дітей виконавчий комітет Чернівецької міської ради як орган опіки та піклування подав позов до суду щодо позбавлення її батьківських прав. Але з’явився її співмешканець і заявив, що він є біологічним батьком дитини. Оскільки з’явився батько, а мама регулярно відвідувала усі судові засідання, суддя ухвалив рішення не підтримати наш позов, а передати дитину батькам.
Соціальна служба взяла на облік дитину, яка перебуває в складних життєвих обставинах. Також рішенням виконкому зобов’язали родину проходити соціальний супровід.
– Ми хотіли з усіх боків захистити життя та здоров’я дитини. Але мама не йшла на контакт, вона не дослухалася рекомендацій, – згадує Галина Борисівна. – Щойно вона забрала дитину, знову почала зловживати алкоголем. Через два місяці, відколи суд передав дитину у сім’ю, надійшов виклик до поліції про те, що мама перебуває в неадекватному стані. Дитина була поруч з нею. Ми виїхали разом із поліцією, зафіксували, що мама перебуває у стані сильного алкогольного сп’яніння. Вона не могла навіть ходити. Дитину знову вилучили та помістили до міської дитячої клінічної лікарні для медичного обстеження. На щастя, саме тоді було створено нову сім’ю патронатного вихователя, куди ми відразу влаштували дитину. Тепер готується позов до суду про позбавлення батьків хлопчика батьківських прав.
Офіційно
У Чернівцях є три патронатні сім’ї
Галина Кондрат, начальниця Служби у справах дітей Чернівецької міської ради:
"Зараз у Чернівцях є три сім’ї патронатних вихователів. На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну одна патронатна сім’я виїхала за кордон. Ми з нею підтримуємо зв’язок, і вона не має наміру розривати договір з нами. Цього року вдалося створити дві нові сім’ї патронатних вихователів. У них виховують трьох діток. В одній сім’ї – хлопчик, а у другій – двоє братиків.
Якщо ви хочете стати патронатною сім’єю, звертайтеся у Службу у справах дітей за номером телефону: (0372) 52-34-05, 52-62-28 або за адресою: м.Чернівці, Центральна площа, 9.
Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.
"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.