RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |



Із понеділка, 18 листопада, у 15 навчальних закладах Чернівецької громади вже запровадили сніданки за кошти субвенції із держбюджету. Це третина загальної кількості шкіл, яких у громаді 45.

Безкоштовні сніданки отримають усі школи громади, запевнили molbuk.ua в управлінні освіти міськради.



"Ще не прокинулися, а вже їсти"

У школах тим часом вирішували питання, о котрій же годині дітям снідати. Більшість батьків просила зробити безкоштовними обіди, адже вранці діти ще не встигають зголодніти, або починати снідати не раніше 11 години. Таке питання постало, зокрема, у молодшій школі ліцею № 9.

"Батьки просили нас, щоби це був обід. Але постачальник пояснив, що він не вкладається в кошти, бо грошей на продукти виділили ще за серпневими цінами. Вирішили відтягнути сніданки ближче до полудня. Хочемо, щоби дітки добре поїли. А тут виходить: вони ще не прокинулися як слід, а вже знову сідають їсти. Натомість постачальник харчування зацікавлений, щоб школярі снідали якнайраніше, а потім ще замовляли платні обіди й купували в шкільній їдальні випічку, – каже заступниця директора ліцею №9 Лариса Рудан. – Батьки втішені, що не треба купувати обіди за 90 гривень. Наразі понад половина відмовилася від платних обідів. Залишилися пільговики і ті, хто перебуває на групі продовженого дня або йде після школи на гуртки".

Вона додає, що батьки задоволені меню, яке запропонували, адже у ньому – повноцінна порція другої страви.

"Готувати доводиться для пів тисячі дітей"

"Перший тиждень став експериментальним, – каже Лариса Рудан. – Спостерігаємо, як діти їдять: краще їм залишати встановлений час чи переносити. Батьки також вирішують: якщо дитина з’їла шкільний сніданок і ще якусь булочку купила, то чи варто ще витрачати гроші на обіди? Порція сніданку велика: хліб, салат, котлетка, відбивна чи яйце, поживний салат, фруктовий напій тіа сезонний фрукт".

Приватне підприємство "Алгоритм" харчує вісім закладів у Чернівецькій громаді. Його керівник Василь Пацарнюк зізнається, що рішення уряду про безплатне харчування усіх застало зненацька:

"Будь-яку ініціативу спочатку узгоджують, потім запроваджують. А тут нас повідомили фактично заднім числом. Уявіть: у вас сто-двісті дітей, а тут відразу додають пів тисячі. Водночас меню хоч і хороше, проте не відповідає технічним можливостям багатьох шкіл, де переважно старе обладнання".

Підприємець каже, що сніданки близько полудня подавати складно.

"О 12:00 маємо дати обід пільговикам. Як це зробити, якщо у нас зараз велика проблема із працівниками? Кухарів переманюють до себе ресторани, обіцяючи їм гарну зарплату. Та й місця не вистачає: у їдальнях деяких шкіл 80 місць, а треба погодувати одразу 500 дітей", – зауважує Василь Пацарнюк.

"Ідеться про технічну спроможність їдалень"

Також безкоштовне харчування для початкової школи запровадили у всіх громадах області. Але в деяких вирішили все ж давати обіди. наприклад, у Кельменецькій громаді.

"Із 17 навчальних закладів дев’ять обрали обіди, решта – сніданки, – каже голова Кельменецької селищної ради Богдан ОЛІЙНИК. – Різниця між сніданком і обідом – усього три гривні. Меню стандартне, регулярно погоджується. Коштів на обіди нам вистачає, адже для виділення відповідної субвенції наш відділ освіти подавав документи про кількість учнів 1-4 класів у громаді. Готують у їдальнях шкіл, лише постачають продукти".

У школах Чернівців також розглядають варіант запровадження обідів, але із цим є певні проблеми.

"Ми розглядаємо варіант обідів із наступного року. Він був би зручніший і для постачальників, – каже начальниця управління освіти Чернівецької міськради Ірина Ткачук. – Але не всі діти залишаються на групу продовженого дня, таких понад 50 відсотків у громаді. То що, ці діти мають чекати дві години, поки їх погодують? Як це зробити, якщо харчоблок умовно вміщує 50 осіб, а в початковій школі 200-300 діток? А ще є пільговики, яких теж треба погодувати. Тобто ідеться про технічну спроможність їдалень, а не про кошти. Але будемо пробувати. Поки що зійшлися із надавачами послуги на тому, щоб відтермінувати час сніданків. Наприклад, починати годувати дітей з 11.00 до полудня. Робити це не в чотири, а у два підходи. І діти будуть ситі, і ми плавно захопимо обід".

Тим часом батьки учнів 3 та 4 класів почали масово відмовлятися від обідів.

Також звернули уваги на ціни, які виставлені за продукти для безкоштовного сніданку. Наприклад, в одній зі шкіл міста у вартості шкільного сніданку постачальник зазначив за ціну вареного яйця 21, 35 гривні.





Депутати міської ради зібрали робочу групу. Ось що розповіла про результати засідання групи депутатка Яна Брус:

"Пропозиція депутатів – членів робочої групи:

1. Розробити меню для разового харчування всіх учнів 1–4 класів за прикладом харчування для пільгових категорій та забезпечити його в часових проміжках від 11:00 до 14:00. Наразі існує можливість забезпечувати такі обіди за рахунок батьківських коштів.
Це меню має бути доступним для всіх учнів 1-4 класів із можливістю:

• або здійснювати доплату підприємцям за рахунок батьків (на основі економічно обґрунтованої вартості), що буде дешевшим для родин порівняно з теперішньою вартістю шкільного обіду в розмірі 90 грн;

• або прорахувати можливість часткової компенсації вартості обідів із міського бюджету.

Наступна зустріч із постачальниками послуг буде спрямована на обговорення технічних можливостей забезпечення гарячих обідів за рахунок субвенції", - написала Яна Брус.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram






Редактор: Галина Олійник
23-11-2024, 20:59
Коментарів 1 Переглядів 1 747

Hаписав: Вася, Коментарів: 0, Новин: 0, 24 листопада 2024 18:12
В новині:
Заступниця директора ліцею №9 Лариса Рудан займається не тим, чим має займатися відповідно до посадових обов'язків. Бо крім грошей у власну кишеню її ніщо не цікавить. Ти вчи дітей по програмі і не лізь до батьків із своїми ініціативами. Самі розберуться, коли їм їсти.


Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік

Дівчина спакувала потрібні військовим речі в коробки, які так і назвала – "коробка допомоги"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.