У вересні Центр екстреної медичної допомоги відзначив 120 років створення. За часом створення в Україні швидка медична допомога Чернівців займає третє місце. Раніше від неї відкрили лише станції швидкої Києва (1902 рік) та Одеси (1903). А все починалося зі швидкої допомоги, яка їздила кіньми, і двох лікарів.
Медичну допомогу надавали лише два лікаріЧетвертого вересня 1904 року при Добровільному пожежному корпусі у Чернівцях створили Добровільне рятункове товариство. Воно мало надавати першу медичну допомогу за нещасних випадків або раптових захворювань, перевезення хворих. Також товариство мало підтримувати підрозділи цісарської армії, доглядати й перевозити за потреби поранених солдатів. Було призначено президента товариства і головного лікаря. Медичну допомогу надавали два лікарі.
Перша швидка в Чернівцях їздила на виклики кіньмиЗа часів Румунії Добровільне рятункове товариство розпустили й створили нову організацію Salvare ("Порятунок"). Тоді вперше на перехрестях доріг у світлий час доби організували пости у складі парамедика і поліцейського. Медики швидкої і далі їздили на виклики кіньми і лише в листопаді 1931 року товариство Salvare придбало перше санітарне авто і дві пари нош.
На виклики – пішки або попуткамиЗ приєднанням Північної Буковини до Радянської України (28 червня 1940 року) було створено Чернівецьку станцію швидкої медичної допомоги. Дві бригади працювали у денний час і одна – цілодобово. Штат станції налічував шість лікарів. Крім них, працювали фельдшери, санітари, телефоністи, медичний статистик, водії.
Під час війни та в післявоєнні часи через брак автотранспорту деякі виклики обслуговували пішки або ж діставалися до пацієнтів попутками.
У цей час служба почала обслуговувати не лише виклики з приводу нещасних випадків і загрозливих станів, а й за загострення хронічних хвороб і гострих станів. Тому кількість викликів стрімко зросла. Якщо 1944 року було зареєстровано 10 700 викликів, то 1964-го – 71 500. Штат швидкої медичної допомоги розширили й створили нові спеціалізовані бригади. Також треба було збільшити приміщення.
У 80-х ХХ століття роках станція швидкої допомоги з вулиці Руської,17, переїхала в приміщення на тодішню Радянську площу, 4, (тепер Соборна). Тут подвір’я колишньої кінно-візникової станції переобладнали під бокси для машин, ремонтну зону та автозаправний пункт. В 11 кімнатах станції розмістилися кабінет головного лікаря, диспетчерська, стерилізаційна, кімнати для відпочинку медиків, ремонту радіоапаратури. У розпорядженні станції вже були автомобілі "ГАЗ", "ЗІМ", "УАЗ", "РАФ", "Волга".
Приймають понад 110 тисяч звернень на рікЗ 1989 року станція швидкої допомоги переселилася до новобудови на вулиці Мусоргського, 8, (нині вулиця Кольбенгаєра), де розміщена й досі.
Далі був період і розвитку швидкої, і скрутні часи, коли нові машини для служби "03" не надходили. За понад два десятки років незалежності їх отримали лише 26. Не було коштів для придбання запчастин, достатньо ліків, траплялися невчасні виплати зарплати персоналу. Та в цей період у Чернівцях було відкрито три пункти базування швидкої: у Садгорі, на Роші та на Гравітоні, які працюють досі.
25 грудня 2012 року створено єдину в області структуру швидкої допомоги – Чернівецький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Зараз роботу центру забезпечує 16 підрозділів зі штатом працівників понад 1000. Медичну допомогу в області надають 67 бригад.
Нині центр забезпечений лікарськими засобами, медичною апаратурою та устаткуванням. З 2020 року повністю оновлено автопарк. У 2023 році центр отримав завдяки коштам держбюджету 14 автомобілів.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
30-10-2024, 17:40
0
1 884