Мешканці за власний кошт відреставрували свій будинок на вулиці О. Доброго в центрі Чернівців.
Про це ідеться на
сайті КБУ "Муніципальна бібліотека імені Анатолія Добрянського", пише molbuk.ua
"Красивий та елегантний подарунок отримали чернівчани та гості нашого міста до свого храмового Дня міста на вулиці Олександра Доброго. Майстри зняли риштування і перед нами у всій свої вишуканій красі пастельних відтінків постала сецесійна кам’яниця під № 5 на чотири поверхи. Подарунок цей зробили самі мешканці будинку. Домовились, знайшли кошти, виготовили паспорт будівлі і за короткий термін перед нами постав цей надзвичайно елегантний відреставрований будинок", - ідеться у дописі.
Цій будівлі направду пощастило, зазначає директорка Муніципальної бібліотеки Леся Щербанюк:
"Як свідчить дата на фасаді, розміщена в сандрику над вікном другого поверху, він збудований в 1912 році – тобто на самому завершенні "золотої доби" в Чернівцях, коли впродовж десятиліття початку ХХ століття в нашому місті були збудовані найбільш гарні, стильні і дорогі споруди.
Власником її був міський архітектор Моріц Еллінґ (Elling Moritz, Stadtbaumeister). Очевидно, це був чоловік також не бідний, як свідчить енциклопедичне видання "Звід пам’яток історії та культури України. Чернівецька область", саме під його керівництвом зводився вокзал у Чернівцях, збудований у 1907–1909 роках в сецесійному стилі.
Моріц Еллінґ був таки чоловіком з достатком, адже вартість самого будинку точно була немаленька, та й розташований будинок зовсім поруч із найдорожчою вулицею Чернівців – Ольги Кобилянської (Геренгассе). Відповідно, земля також була тут дорога", - пише Леся Щербанюк.
Невеличка вулиця Олександра Доброго виникла тільки трішки більше як сто років тому. Вона з’явилася на мапі міста в 1909 році, мала дуже красиву назву Квіткова алея (Blumengasse) і тоді на ній стояв всього один будинок, в якому мешкав чиновник державного банку Еліас Біндер. А вже до 1914 року на вулиці було зведено 11 будинків і вона була названа на честь першого президента Буковинської палати адвокатів доктора Рота (Dr. Rothgasse).
"От саме в цей короткий період щільної забудови вулиці архітектор Моріц Еллінґ елегантно вписав цю модерну споруду. Він проживав в цьому будинку з родиною на другому поверсі. Це був прибутковий будинок, досить великих розмірів – він простягнувся в глибину подвір’я. І розрахований також був на людей з достатком. Як свідчать адресні книги, тут винаймали помешкання в основному адвокати, підприємці, продавці.
Цілком очевидно, що в такому вигідному місці перший поверх винаймали офіси. Так, тут пан Вайденфельд винаймав приміщення під доволі прибуткову справу – "Офіс реклами та афіші", поруч були й інші рекламні офіси та агентства. Також винаймав офіс керуючий директор кампанії "Singer". У такому престижному місці працював перукарський салон пані Ліпи Грюнберг (Grünbergipa), співвласниці цього будинку.
У міжвоєнний період цей будинок в основному функціонував як прибутковий і тут винаймали житло юристи, чиновники, підприємці, комерсанти", - завершує розповідь директорка бібліотеки.
Читайте також: На Буковині селяни за власні кошти відремонтували десять кілометрів дорогиЧитайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
4-10-2024, 17:49
0
4 288