Фото molbuk.ua
Парфумерія – складна наука, але дуже цікава і творча. Процес створення аромату можна прирівняти до медитації, він розслабляє та надихає. А ще цей напрям допоможе зацікавити молодь вивчати хімію, бо вона нерозривно пов’язана із галуззю парфумерії.
Про це йдеться у публікації "МБ" від 5 вересня, пише molbuk.ua
"Кілька зайвих крапель можуть змінити аромат"
Пів року тому створенням парфумів неабияк захопився доктор хімічних наук, доцент, завідувач кафедри хімії та експертизи харчової продукції ЧНУ Юрій Халавка. Каже, давно так нічого не зацікавлювало. Щоб опанувати цей напрям, навіть навчався на професійних курсах і отримав сертифікат.
Зараз в асортименті пана Юрія – близько сотні компонентів, із якими він експериментує й створює нові запахи. Залучає до процесу навіть штучний інтелект. Бізнесу зі свого захоплення робити не планує, але з подарунками друзям і рідним проблем немає, жартує науковець.
Днями Юрій Богданович прочитав у "Гончаренко центрі" лекцію "Хімія парфумів". Присутні з великою цікавістю слухали фахівця та вдихали аромати, якими він щедро наповнив приміщення.
"Усе почалося з того, що я взявся читати курс, який ми досі розробляємо і вдосконалюємо із колегами, – хімія косметичних засобів. До нього входить і наука про парфуми, – розповідає Юрій Халавка. – Оскільки в нас на кафедрі є деякі методи, які зараз використовуються для створення парфумів, то стало цікаво зрозуміти якість компонентів. Потім мені захотілося пізнати більше. Записався на професійні онлайн-курси. Закупив для себе та кафедри деякі складники. Далі виникла ідея застосовувати для написання рецептів нових ароматів штучний інтелект".
Важливо мати відчуття, скільки чого додати, щоб не переборщити, бо кілька зайвих крапель можуть зіпсувати аромат.
"Парфуми – дуже тонка річ. Ти можеш мати 20 компонентів, а пахнути буде один, – зауважує. – А помилитися дуже легко. Можна дати лише на кілька краплин більше – і це змінить весь аромат. Тому треба відчувати міру".
На створення одного парфуму йде близько трьох годин
Компоненти пан Юрій закуповує в українських постачальників. Баночка об’ємом п’ять мілілітрів вартує в середньому від 50 до 250 гривень. Деякі придбав із навчальною метою, щоби було що показати студентам. Улюблені аромати – грейпфрутові, лавандові.
Виготовляє науковець усе вручну.
"Ми маємо технологічну можливість робити це автоматизовано. Але для таких об’ємів потреби у цьому немає, – каже Юрій Халавка. – Деякі компоненти можу помістити в ультразвукову ванну. Це пришвидшить розчинення або зробить його більш рівномірним".
Працювати треба обережно, наголошує фахівець:
"Деякі із цих олій у концентрованому вигляді можуть бути алергенами, спричинити подразнення шкіри, зіпсувати меблі, одяг. Особливо небезпечне потрапляння їх в очі".
На створення одного аромату потрібно близько трьох годин.
"Це складний процес. Одні речовини швидко змішуються, інші розчиняються повільно. Деякі мають високу в’язкість, тож будуть довго текти. Аромат також має вистоятися, відфільтруватися, – пояснює. – Але це як медитація. Ця робота цікава тим, що нагадує класичну хімію. Та якщо у хімії ти щось змішав, і ще треба щось гріти, чекати, то тут відразу маєш результат. Мене це так захопило! Хоча я постійно навчаюся нового, та парфумерія стала одним із небагатьох курсів, які я системно пройшов, аж до отримання сертифіката".
Юрій Халавка мріє, щоби галузь парфумерії в Україні була більш тісно пов’язана з хімією.
"Роль хімії в парфумерії в тому, що, оскільки ми не вміємо передбачати ароматні властивості молекул, то можемо синтезувати будь-що. А це в результаті здатне породити новий клас парфумів або змінити наше уявлення про якийсь тип ароматів. Ця галузь настільки модна, прибуткова і творча! Це як новий стиль у мистецтві, музиці: якась несподівана знахідка може здійснити справжній переворот!" – упевнений науковець.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
8-09-2024, 10:59
0
3 713