Початок навчального року — уже з понеділка, а в Чернівецькому ліцеї №1 математичного та економічного профілів досі не вирішена проблема з укриттям. Заклад не має сховища, у якому могли б поміститися всі 420 учнів і 50 вчителів.
Про це ідеться у публікації "МБ" від 29 серпня, пише molbuk.ua
Із початку великої війни ліцеїсти перечікували тривогу по різних укриттях поблизу. Врешті торік після численних звернень адміністрації ліцею та батьків міськрада передала на баланс закладу сховище на вулиці Бандери, 1. У ньому був зроблений ремонт: побілка, освітлення, санвузол. У сховищі на площі понад 370 кв м вміщалося близько 80 % ліцеїстів. Решта йшла під час тривоги в укриття на вулиці Лесі Українки, 9, що на балансі муздрамтеатру.
Здавалося, проблема вирішена. Проте швидко стало зрозуміло, що сховище на вулиці Бандери потребує капітального ремонту. Там протікає дах і вентиляція. Через це щойно побілені стіни швидко почали замокати. За рік після ремонту вони покрилися цвіллю, набухли. Підлога прогнила і провалилася у деяких місцях.
Кореспондентка "МБ" побувала днями в сховищі. Навіть зараз, у розпал спеки, стіни і стеля мокрі, на них грибок.
"Не можна втрачати таку локацію"
Не дивно, що батьки ліцеїстів забили на сполох.
За словами депутатки міськради Яни Брус, яка входить до робочої групи, ще раніше депутати дали доручення внести 600 тисяч гривень для виготовлення проєктно-кошторисної документації на ремонт сховища. Утім, ці кошти так і не освоїли. А невдовзі, каже Яна Брус, начальниця управління освіти міськради Ірина Ткачук надала відповідь, що ремонт недоцільний. Мовляв, це дуже дороговартісно.
"Цікаво, що батькам ще в січні влада обіцяла відремонтувати сховище. Але це виявилися просто слова. Видається, ніби місто не бачить потреби в ремонті сховища. Але воно насправді якісне, побудоване за всіма вимогами. І територія велика. Не можна втрачати таку локацію", – переконана депутатка.
Як розповів заступник мера Василь Зазуляк, департамент інфраструктури вирішив замовити експертизу із рекомендаціями, чи можна це сховище капітально відремонтувати, чи варто шукати інше.
У коментарі "МБ" начальниця управління освіти міськради Ірина Ткачук пояснює: "У ліцею не було укриття зовсім. Потім їм передали на баланс міське сховище. Проблема в тому, що воно трирівневе. Тобто дуже глибоке. Приміщення затікає, там сирість, волога. Його не використовували років 60. Щоби зробити там капремонт, потрібні шалені кошти і тривалий час. У сховищі кілька поверхів, треба робити гідроізоляцію. Тому знайшли суб’єктів, які готові за договорами надати можливість перебувати в їхніх укриттях. Це фактично покриває потребу закладу. Тож учні не будуть навчатися за змішаною формою.
Тим часом зв’язалися із благодійним фондом, який готовий вкласти позабюджетні кошти в укриття. Можливо, буде йтися про частину певних робіт саме у сховищі на вулиці Бандери", – каже освітянка.
"Діти мають перебувати в належних умовах"
Директорка ліцею Наталія Кінащук наголошує, що вдячна міській владі за те, що передали на баланс закладу сховище. Це дало змогу усім 14 класам вийти на очне навчання. Але разом із батьками просить відремонтувати його.
"Приміщення не просто сирі, вони повністю замокають, особливо в період дощів. Батьки висловлюють невдоволення. І абсолютно праві, бо діти повинні перебувати в належних умовах", – каже директорка.
Найгірша ситуація – у тій половині сховища, над яким протікає дах. Через це його вже навіть не використовують. Учнів ведуть в іншу частину сховища, де ситуація дещо краща.
Для розміщення решти учнів і вчителів під час тривоги управління освіти запропонувало кілька локацій за такими адресами: вулиця Шептицького, 25, Поштова, 4, Лесі Українки, 9, укриття в ліцеї №22, Науковій бібліотеці ЧНУ. Та не до всіх зручно добиратися, і в кожному вмістяться усе одно лише по кілька десятків учнів.
"Шептицького, 25, доволі далеко. Це ще кілька доріг, які треба перейти, що не зовсім правильно із міркувань безпеки. Ми й так ходимо по трьох корпусах під час навчання, будемо орендувати спортзал, бо власного не маємо. Тепер ходитимемо ще і по 5-6 різних укриттях. Організувати освітній процес за таких умов складно", – каже Наталія Кінащук.
Та заклад готовий долати всі проблеми і ходити, але зменшити кількість переходів.
"Мабуть, розумно довести його до ладу, щоби ми мали змогу з більшістю учнів перебувати в одному приміщенні, а не ходити по 5-6 укриттях. Особливо це незручно буде в зимовий період. Сховище на вулиці Бандери варто відремонтувати (хоча би вентиляційну систему), що дозволить більшість дітей укрити в одній локації. Для решти – укриття на Лесі Українки та Науковій бібліотеці. І це б закрило нашу потребу. Щодо укриття за адресою Поштова, 4 у житловому будинку, то нас влаштовує, якщо буде узгоджене використання цього укриття шляхом заключення угоди. Тому будемо сподіватися, що влада таки знайде вирішення заради комфорту та безпеки учнів", – висловлює надію Наталія Кінащук.
На сесії міськради 29 серпня депутати виділили із міського бюджету 840 тис грн на поточний ремонт сховища. Завдяки цим коштам вдасться дещо покращити стан укриття, хоча би тимчасово.
Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.
"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.