«Очне навчання – наш пріоритет»: новий ректор ЧНУ – про вступну кампанію та початок навчального року

Новини Чернівців / освіта / топ новини / Публікації
3 534
0


Фото molbuk.ua

На початку липня декан економічного факультету Руслан Білоскурський офіційно став ректором Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Про вступну кампанію, підготовку до непростого навчального року, вибори деканів і призначення проректорів новий очільник вишу розповів в інтерв’ю "МБ", пише molbuk.ua



Зимові канікули будуть тривалими

– Цьогоріч навчання в ЧНУ розпочнеться 12 серпня. Чи допоможе це впоратися із викликами складної зими?

– Для нас важливо за будь-яких обставин забезпечити якісну освіту для студентів. Коли за вікном тепло і тривалий світловий день, освітній процес можливий навіть за відсутності електроенергії.

– Тобто студенти навчатимуться наживо?

– Очне навчання є нашим пріоритетом. Тому працюємо над забезпеченням корпусів укриттями – як у наших приміщеннях, так і укладаємо договори з організаціями, які розташовані поруч з університетом. Частково провели в укриттях ремонти, оновили запаси води та сухпайки.

На навчання плануємо вивести майже сто відсотків бакалаврів та в змішаному режимі – переважну більшість магістрів. На тих чи інших факультетах це може бути по-різному, але намагаємося завести в аудиторії максимальну кількість студентів. Навчатимуться вони у дві зміни.

Вирішили розпочати навчання з 12 серпня. Завдяки цьому впродовж серпня, вересня й більшої частини жовтня, попри будь-які погодні умови, знеструмлення, зможемо якісно надавати освітні послуги для студентів в аудиторії. На листопад-грудень залишаться тільки сесія і контроль знань.

Натомість перші й п’яті курси розпочнуть навчання із другого вересня. Раніше не виходить через терміни вступної кампанії. Будемо ущільнювати їхні заняття і завершимо навчання дещо пізніше.

– Коли канікули?

– Сесія в студентів завершиться в перших числах грудня. Тож плануємо, що вони матимуть тривалі зимові канікули – із 5-10 грудня до 5-10 березня.

У цьому графіку можливі зміни. Якщо питання з електроенергією суттєво покращиться, будемо тільки раді розпочати навчання не з 10 березня, а із середини, а може, і початку лютого. Намагатимемося, щоб до кінця червня студенти склали сесію й могли відпочивати у липні-серпні.

Абітурієнтки переважають

– ЧНУ – серед лідерів за кількістю поданих заяв від абітурієнтів.

– Станом на ранок 26 липня до ЧНУ подали 8 тисяч 141 заяву. Це приблизно на 500-700 заяв більше, ніж на відповідну дату минулого року. На сьогодні це шостий показник в Україні і, на мою думку, достатньо добрий. Радий, що абітурієнти довіряють ЧНУ.

– Якими є цьогорічні вступники?

– Спостерігається кілька тенденцій. Абітурієнток у півтора раза більше (60 %), ніж абітурієнтів (40 %). Зріс відсоток охочих навчатися зі сходу України. Він не надто суттєвий – до 10 %. Водночас багато чернівчан, які раніше розглядали для вступу заклади столиці, залишаються в Чернівцях. Бо у нас очне навчання, та й безпекова ситуація суттєво краща.

Найбільше заяв – на англійську філологію

– Які спеціальності найпопулярніші серед вступників?

– Найбільше заяв подали на англійську філологію. На другому місці – психологія, третьому – правознавство, далі – менеджмент і комп’ютерні науки. Популярними цього року є спеціальності психологія та архітектура й будівництво.

Щодо спеціальностей, де не такий значний набір, хотів би поки що зберегти інтригу. Університет щороку відстежує такі спеціальності. Коли помітна тенденція до зменшення студентів, переглядаємо доцільність їх існування у закладі. І трапляється, що ті чи інші освітні програми закривають, а нові відкривають.

– Які нові програми планують запровадити?

– Сьогодні трендом в освіті є створення міждисциплінарних програм. Насамперед це стосується магістратури. Ці програми – на перетині двох спеціальностей і поєднують компоненти як однієї, так і другої. З наступного року будемо вводити такі програми.

Наприклад, актуальною може бути освітня програма, яка поєднує психологію й фізичну реабілітацію або ІТ і менеджмент, фінанси й кібербезпеку. Проте для того, щоб відкрити якісну освітню програму, запиту недостатньо. Ми повинні розуміти, чи є у нас відповідні фахівці й розроблені якісні освітні матеріали. Тоді й будемо пропонувати ці програми. Вже зараз ведемо в цьому напрямі серйозну роботу.

– Чи розглядаєте об’єднання або ліквідацію якихось факультетів?

– Нині немає потреби закривати чи реорганізувати факультети та науково-навчальні інститути. Як буде через три-п’ять років, покаже ситуація на ринку освітніх послуг. Можливо, треба буде говорити не про закриття факультетів, а про відкриття нових. Я б хотів мислити саме в таких категоріях.

"Бухгалтерів розбирають, як гарячі пиріжки"

– Найвищі ціни – на спеціальності "Право", "Англійська філологія", найнижчі – на "Богослов’я". Це пов’язано із попитом?

– Усі ціни, за винятком, можливо, "Правознавства" та "Англійської філології", є трохи чи суттєво меншими, ніж розрахункова вартість навчання, що пояснюється складною економічною ситуацією в Україні та низькою платоспроможністю певної частини населення.

Але вартість навчання часто прив’язують до якості та попиту освітньої програми на ринку праці. Вступники розуміють, що, здобувши фах, вони зможуть себе реалізувати в житті. Таким прикладом є IT-спеціальності. Дуже багато вакансій і для випускників економічного факультету. За хорошими бухгалтерами у нас черга, починаючи з третього курсу. Їх розбирають, як гарячі пиріжки. Є запит на маркетолога, менеджера.

– Чи готові гуртожитки до приймання студентів?

– Упродовж літа готуємо їх до заселення. Провели дезінфекцію, дератизацію. Переглянули все, що стосується облаштування теплових пунктів, щоби був рівномірний розподіл тепла між нижніми та верхніми поверхами.

У гуртожитку № 2 зараз триває підготовка до ремонтних робіт. Там найгірша ситуація, будемо повністю оновлювати душові.
У наших гуртожитках живуть як студенти, так і близько 260-280 ВПО. Це виклик. Але ми розуміємо, що маємо підставити плече допомоги людям, які втратили домівки. Водночас плануємо цьогоріч заселити близько 2,5 тисячі студентів.

Утримувати інфраструктуру гуртожитків – непростий виклик для університету. Сума, яку сплачують студенти за проживання, обмежена й прив’язана до стипендій. Її не вистачає, щоб забезпечити покращення умов. Тому залучаємо кошти з оплати за навчання.

Оберуть сім нових деканів

– Чи можливе скорочення викладачів?

– Абсолютно можливе, це динамічний процес. На тих спеціальностях й освітніх програмах, де зростає кількість здобувачів освіти, відповідно, збільшується кількість ставок і викладачів, відповідно. Де зменшується контингент, ставок меншає.

Також цього року деканам і завідувачам кафедр дадуть змогу залучати викладачів, зокрема й із закладів інших міст, на умовах погодинної оплати. Є ситуації, коли практики із ринку праці не мають змоги працювати на пів чи навіть на 0,25 ставки. Але хочуть прочитати окремий курс на 20 чи 30 годин. Будемо сприяти такій практиці.

– Коли відбудуться вибори деканів і на яких факультетах?

– В університеті деканів і директорів інститутів обирають за конкурсною процедурою. Кожен зможе позмагатися за ці посади. Трудові колективи таємним голосуванням визначать, кого б вони хотіли бачити своїм керівником.

З кожним деканом, директором укладемо контракт. У ньому буде записано як цільові показники, яких повинен досягти факультет за п’ять років, так і проміжні показники в кінці кожного року. Якщо показників не буде, із деканами, директорами, які їх не виконали, припинятимемо контракти й оголошуватимемо нові конкурси.

Максимальний термін перебування декана на посаді – 10 років. У шести деканів і директора завершуються контракти 31 серпня. Після мого призначення ректором звільнилася посада декана економічного факультету. А декан факультету педагогіки, психології та соціальної роботи Тетяна Федірчик стала проректором з освітньої діяльності. Отже, вибори відбудуться вже щонайменше на семи факультетах / інститутах. До кінця вересня склад деканів буде оновлено.

Також вчора, 2 вересня, стало відомо, що проректоркою Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича з науково-педагогічної роботи, міжнародної та гуманітарної діяльності стала декан факультету іноземних мов, доктор філологічних наук, професор Ірина Миколаївна Осовська. Натомість у багаторічної проректорки Тамари Марусик завершився трудовий контракт.

З досьє "МБ"



Руслан Білоскурський народився 9 червня 1978 року в місті Коломия.

Освіта: математичний факультет ЧНУ імені Юрія Федьковича, спеціальність "Інформатика" (2000); економічний факультет ЧНУ, спеціальність "Менеджмент організацій" (2003).

З 2000 працює на економічному факультеті ЧНУ імені Юрія Федьковича. Двічі був обраний деканом факультету.
Доктор економічних наук (2018), професор кафедри економіко-математичного моделювання (2022).

‍Одружений. Батько двох дітей.

‍Хобі: карате (майстер спорту міжнародного класу з карате).

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

10:41
Україну накриє аномальна весна: що прогнозують синоптики
10:15
У Чернівцях «Mercedes» в'їхав у тролейбус: у ДТП загинув 21-річний чоловік
10:00
У Чернівцях в історичних будівлях пропонують реставрувати балкони
ексклюзив
09:38
Перевірте документи: кому від 1 березня можуть анулювати декларації із сімейними лікарями
09:15
Патрульна поліція хоче відмовиться від терміналів для оплати штрафів: пілотний проект працює на Буковині
08:52
США тиснуть на Київ щодо угоди про корисні копалини, погрожуючи відключити Starlink — Reuters
08:31
У Чернівцях успішні спортсмени будуть отримувати стипендії
08:10
Вночі Україну атакували 162 безпілотниками: які наслідки
07:49
Народження трійні та перекриття вулиці через ремонт: головні новини 21 лютого
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 22 лютого не буде світла
07:18
22 лютого: кого потрібно пом'янути в цю батьківську суботу
07:00
Погода на Буковині 22 лютого
02:00
Коли сіяти капусту на розсаду у 2025 році: буде рости краще, ніж торік
01:45
Наліт з крана зникне за 1 хвилину: до чого тут звичайний кетчуп
01:30
Пийте цей сік щодня, щоб забути про високий цукор та старість. Він є у кожному магазині
01:15
Найкраща редиска для України: 6 сортів, які гарантовано дадуть багатий урожай
01:00
Яровизація картоплі: коли її робити, щоб отримати здоровий врожай
00:45
Сприяє росту волосся. Ось як правильно робити масаж голови
00:30
Чотири вправи, які допоможуть швидко і надовго уникнути болю в шиї
00:15
Вживання цього вітаміну знижує ризик утворення каменів у нирках на 22%
21 лютого, 2025
23:59
Трамп не вважає участь Зеленського в переговорах про мир «дуже важливою»
23:40
У Чернівецькій громаді планують закрити Коровійське сміттєзвалище
23:20
Кому зі знаків зодіаку пощастить вихідними, 22-23 лютого
23:00
У центрі Чернівців облаштують ще дві платні парковки
22:40
Магнітні бурі: прогноз на ці вихідні, 22–23 лютого
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм