Завтра, 21 лютого, о 18:00 до Міжнародного дня рідної мови, відбудеться прем’єра радіовистави за п’єсою Миколи Куліша "Мина Мазайло". Послухати виставу можна на
ютуб-каналі "Радіотеатр Центру культури ім. Т. Шевченка".
Виставу записували в Чернівцях, у Літньому театрі парку імені Т. Шевченка.
Кореспондентка molbuk.ua поспілкувалася із режисером радіопостановки Ромком Гуцаном та акторами.
Авторка ідеї та засновниця радіотеатру – Тетяна Маслюк. Вона ж – завідувачка Центру культури та дозвілля ім. Т. Шевченка. Ромко Гуцан є культорганізатором центру та студентом Чернівецького обласного коледжу мистецтв ім. С. Воробкевича. Також хлопець бере активну участь у розвитку радіовистав як режисер та актор.
"На жаль, у Чернівцях немає радіотеатру як такого. Тоді як у Львівському академічному драмтеатрі імені Лесі Українки є професійна радіосцена. Щомісяця театр поповнює кількість своїх вистав. Вважаю, що існує велика потреба робити щось схоже. Часто люди не мають достатньо часу, щоб прочитати якусь п’єсу чи книгу. Вони користуються аудіокнигами. Так само і з театром: якщо ти не маєш часу до нього піти, то повинен мати можливість послухати радіовиставу", – зазначає Ромко Гуцан.
Радіовистави записують по одній щомісяця. Проте кожна радіопостановка приурочена до якого свята.
"Першу виставу присвятили 160-річчю Ольги Кобилянської. Ми зробили імпрезу з трьох творів: "Вовчиця", "Земля", "У неділю рано зілля копала". Другу – до дня народження Василя Сліпака, який загинув на війні у 2014 році. Вистава мала назву "Запорожець за Дунаєм", тому що Василь до війни був оперним співаком, і грав саме в цій виставі.
Третю моновиставу записала Тетяна Маслюк до Дня закоханих. Вона називалася "Кров і золото" (автор Андрій Іванюк). Це про мексиканську художницю Фріду. Четверта радіовистава присвячена Дню рідної мови", – розповідає режисер.
Хлопець зізнається, що добряче скоротив п’єсу Миколи Куліша "Мина Мазайло". Адже сам твір розрахований на три години, однак хронометраж радіотеатру сягає 25-40 хвилин.
"Оскільки ми нещодавно почали робити радіовистави, то у нас маленький хронометраж. Проте я залишив у постановці золоту середину. Забрав комсомольців – друзів Мокія, тьотю Мотю, дядька Тараса та деякі сцени про кохання Улі й Мокія. Звичайно, у мене стояв вибір, кого залишити, тому я зупинився на Бароновій-Козино. Вона більш сатирична та важлива персонажка", – каже хлопець.
Нічого нового до п’єси не додавали. Основна мета вистави – щоби людина сама зробила висновки та порівняла їх із сьогоденням.
"Як відбувається процес створення вистави"
"Спочатку ми репетируємо та начитуємо текст всі разом. Працюємо над образами, далі приходить наш звукорежисер Василь Гідора й ми записуємо виставу. Це насправді довгий процес, оскільки треба підрізати, переписати аудіо. Потім я сідаю монтувати у форматі відео з музикою. Лише монтаж може тривати шість-сім годин. Загалом, щоби створити одну виставу, потрібно витратити приблизно два тижні", – говорить режисер.
Головне завдання радіотеатру – передати через голос, емоції та музику виставу так, щоб глядач міг її побачити у своїй уяві.
"Інколи акторів знайти важко"
Радіотеатр вже має свої перші відгуки та перегляди в ютубі. Тому Роман мріє, що в майбутньому їхні вистави будуть транслювати на радіо та різних музичних платформах.
"Я маю ціль, що через певний час наш проєкт стане досить відомим. Наші постановки будуть звучати на радіо. До озвучення хочемо залучати відомих акторів", – ділиться хлопець.
Ромко разом із Тетяною часто шукають акторів або просять друзів, рідних та знайомих. Адже артисти працюють на волонтерських засадах.
"Інколи акторів знайти важко, тому для деяких радіовистав я шукаю, а для деяких – Тетяна. На виставу "Мина Мазайло" ми знаходили разом. Сьогодні я залучив двох своїх учнів, яких навчаю акторської майстерності", – розповідає Ромко Гуцан.
Дев’ятикласниця Анна Сосєдка грає Рину, доньку Мини Мазайла. Дівчина ділиться, що коли вперше прочитала сценарій, то відразу уявила, як буде озвучувати роль доньки головного героя.
"Ромко – мій вчитель, він написав у наш спільний час, що шукає всіх охочих для радіовистави. Я одразу погодилася, адже мені подобається брати активну участь у різних подіях. Тому вже знаю, як буду грати роль Рини", – говорить Анна Сосєдка.
Восьмикласник Сашко Романчук, який озвучує головного героя п’єси – Мину Мазайла, хвилюється, оскільки це для нього новий досвід.
"Я знаю, що граю одну із провідних ролей. Якщо чесно, трохи переживаю, однак розумію, що це потрібно для розвитку моєї майбутньої акторської кар’єри. Хвилювання будуть завжди, головне – вміти з ними впоратися. Відчуваю, що все вийде", – вірить Сашко Романчук.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
20-02-2024, 23:39
0
2 638