Росія активно воює на інформаційному фронті, поширюючи міфи про історію України не тільки в нашій країні, а й на Заході.
Назарій Христан, кандидат історичних наук, асистент кафедри історії України ЧНУ у матеріалі "МБ" розвінчав популярну російську байку про те, що голодомор у 1932-33 рр. "спричинив неврожай".
Читайте також: Київ був великим містом, коли Московії ще не існувало: історик з Чернівців розвінчав російський міф- Практика використання голоду як зброї належить Леніну і його сподвижникам. Йосиф Сталін довершив цей метод. Більшовики не могли впоратися з повстаннями, тому й морили людей голодом. Голодні люди не мають сили бунтувати, а більшовикам треба було багато ресурсу. Початки голодомору в 1932-33 рр. пов’язані зі сталінською модернізацією. Для індустріалізації країни потрібні були кошти, а, на думку вождя, ці кошти мав дати продаж зерна за кордон, ціна на яке в рази зросла.
Було розпочато політику й практику колективізації. Українці масово відмовлялися втрачати свою землю, приєднуватися до колгоспів. Почалися чисельні бунти. Плани колективізації, плани хлібозаготівлі були під загрозою. Гарний урожай 1931 р. не дав змоги виконати план. Тому був виданий наказ про експропріацію навіть посівного збіжжя. Як результат, урожай 1932 був поганий. Якщо ви не маєте що посіяти, ви не зберете врожай. Природних чинників для голоду не було. План хлібозаготівлі лишався надто високим і невиконаним. Сталінські партійні функціонери вимагали 100-процентного виконання, за будь-яку ціну. Бунти тривали. Сталін уявив себе жертвою, а селян – агресором. На його думку, агресора треба було знищити шляхом використання голодної смерті. Жодних природних чинників голодомору 1932-1933 не було. Було бажання вбити українців, - резюмує історик.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
20-02-2024, 18:56
0
2 237