RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Новини Чернівців » «Лікарі давали 20 відсотків на життя»: військовий після поранення втратив ногу, але зміг повернутися до спорту та викладацької роботи



Олександр Чайка на передовій отримав важке поранення і втратив ногу. Війна розділила життя 33-річного чоловіка на "до" і "після".

Молодий чоловік із двома вищими освітами 24 лютого пішов до військкомату.




"Коли розпочалася війна, дружину та її сестру я вивіз до Львова. Сам пішов до військкомату. Щойно став на облік, як одразу мене завезли в бойову частину. І вже звідти розпочався мій шлях солдата. Коли я потрапив на передову, було відчуття, що це кіно. Не хотілося вірити, що все відбувається насправді. Навкруги літають снаряди, вибухають. Перші дні були дуже важкими, але з часом звик", – пригадує Олександр.

11 березня 2022 року Олександр потрапив на фронт, а шостого квітня вже отримав поранення.

"О 09:15 розпочався масовий артилерійський обстріл. Він тривав недовго – хвилин десять. І затишшя… Аж раптом за кілька секунд у наш окоп влучив снаряд. Мене засипало землею. Одразу думки: "Невже це все? У мене ж стільки планів було на життя!…" Свого тіла не відчував, оскільки був повністю прикиданий землею, тільки голова стирчала. Кажу товаришеві Андрію: "Знайди рацію". Рацію він не міг знайти, швидше за все, її привалило. Уже потім з’ясувалося, що Андрій також важко поранений – осколком пробило коліно, контузило, кров ішла з вух та рота. Розкопував мене Артем. Мої сідниці були порізані осколками, а нога зламана. Коли Артем мене розкопав, снаряд танка – сантиметрів 30 – лежав у мене поміж ніг. Артем ще жартував, що ми зробимо з нього талісман, і я носитиму його на шиї на ланцюжку", - каже Олександр.

Чекали на "швидку". Я втрачав свідомість через значну втрату крові. Коли прийшов до тями, був уже в Лисичанську. Звідти мене доправили у Дніпро. У госпіталі в Дніпрі моїй мамі сказали, що дають мені 20 відсотків на життя. І навіть без моєї згоди та згоди батьків прийняли рішення ампутувати ногу, бо по-іншому мене б не врятували – газова гангрена поширювалася дуже швидко. А далі, сказали, все залежить від мене: наскільки сильне у мене серце і бажання жити. Наші лікарі працюють на високому рівні, я дуже їх ціную. У Дніпрі навіть інтерни роблять неймовірні операції, зараз час такий.

Військового протезували в США завдяки волонтерській організації. Там він навчався ходити на протезі.

"Американці дуже добре ставляться до України. Українські прапори – через один будинок на вулиці. Я думав, що там мешкають українці, а то американці. Саме завдяки американцям я отримав протез, який коштує понад 100 тисяч доларів. Допомогли мені їхні церкви та волонтери", - розповідає чоловік.

Протезування дуже важко, адже в Олександра немає культі.

"Протез поясний, із тазової кістки. Є спеціальна чаша, в яку я вставляю таз, а потім застібаюся спеціальним поясом на животі. Протез дуже якісний, дуже маневровий. Попри те, що така висока ампутація, я можу досить швидко ходити. Зараз живу на 23-му поверсі в Києві. Коли вимикали світло, спускався і підіймався сходами. Піднімаюся на 23 поверх із протезом і милицями за 15 хвилин, а спускаюся за сім хвилин", - пояснює Олександр.

Незважаючи на поранення та протезування Олександр зміг повернутися у спорт та до викладання.

"Я повернувся повністю як у викладацьку сферу, так і у спортзал, де зміцнюю м’язи, які мені зараз потрібні. Оскільки у мене поясний протез, потрібно зміцнити корсет, контролювати харчування – мені не можна набирати вагу. Мають бути сильні спина, живіт. Потрібно зміцнити ногу. Осколками порізало м’язи, коліно тримається лише завдяки верхньому і боковому м’язам. Тому ці м’язи потрібно "закачати", - зазначає чоловік.


Пораненим військовим Олександр Чайка радить не сидіти без діла і робити мінімальні фізичні вправи.

"Розумію, що у кожного різні поранення. Тому можу сказати тільки за себе. Психологічний стан особливо важкий у перший період – до місяця. Коли лежиш в реанімації, можуть бути незрозумілі думки. Сильний біль, багато запитань, ніхто не може дати чітку відповідь. Ти під дією різних ліків, мова нечітка, тебе не можуть зрозуміти. А тобі важко повторити. Ти зриваєшся на рідних… У знайомих хлопців із важкими пораненнями було так само.
Попри свій стан, раджу не сидіти без діла. Майже три місяці я перебував в реанімації. Мені не можна було сідати, якось особливо рухатися. Але я не лежав без діла, розминав ногу, робив рухи головою. Нехай це будуть елементарні вправи, але обов’язково їх робіть двічі-тричі на день", - радить Олександр Чайка.

Олександр згадує свою першу зустріч з дітьми і вражений їхній реакції.

"Перша зустріч із дітьми на тренуванні була дуже зворушливою, але діти були до неї готовими – батьки вже про все подбали, за що я їм вдячний. Ми сіли в коло. Я запитав, чи є у них питання щодо моєї "робоноги". А вони: "Ні, ми уже все знаємо". Діти дуже відкриті й цікаві, завжди все говорять прямо", розповідає Олександр.


Важливо

Поради пораненим військовим

Розумію, що у кожного різні поранення. Тому можу сказати тільки за себе. Психологічний стан особливо важкий у перший період – до місяця. Коли лежиш в реанімації, можуть бути незрозумілі думки. Сильний біль, багато запитань, ніхто не може дати чітку відповідь. Ти під дією різних ліків, мова нечітка, тебе не можуть зрозуміти. А тобі важко повторити. Ти зриваєшся на рідних… У знайомих хлопців із важкими пораненнями було так само.
Попри свій стан, раджу не сидіти без діла. Майже три місяці я перебував в реанімації. Мені не можна було сідати, якось особливо рухатися. Але я не лежав без діла, розминав ногу, робив рухи головою. Нехай це будуть елементарні вправи, але обов’язково їх робіть двічі-тричі на день.

Поради родичам військових

Виявляйте більше терпіння, розуміння. Військовий може "вибухати" через те, що йому боляче, він не знає, що буде далі. У цих військових починається новий етап життя. Вони мають знайти себе. І підтримка має бути обов’язково.


Автор Леся Токарюк


Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.



Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
5-03-2023, 21:41
Коментарів 0 Переглядів 2 428

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.