RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |



Члени Товариства політв’язнів та репресованих, чернівчани, священники зібралися у храмі Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ, аби помолитися за тих, хто став жертвою терору і репресій тоталітарного радянського режиму. Десятки тисяч розстріляних і закатованих, сотні тисяч ув’язнених у тюрмах, таборах, спецпоселеннях…

Молилася вся Буковина

– Цього року особливо боляче відзначати цей трагічний день. Історія повторюється. Збройні сили України відстоюють незалежність у війні, яку розпочав наш споконвічний ворог Росія – спадкоємиця жорстоких традицій радянських диктаторів. Путінська влада знову зазіхає на нашу свободу, за яку віддали життя наші батьки, матері, дідусі й бабусі. Ми звернулися до духовенства Буковини з проханням оголосити 15 травня днем спільної молитви за жертв політичних репресій. Відгукнулися всі церкви, крім УПЦ МП. Молилися у кожному буковинському селі, у кожному православному і греко-католицькому храмі, – розповіла Галина Бойко, голова Чернівецького обласного товариства політв’язнів та репресованих, яка народилася на засланні. – Ми також запалили лампадки й поклали квіти до пам’ятного знака, що на вулиці Руській. Члени товариства отримали від обласної влади пакети допомоги з продуктами та засобами гігієни.



У товаристві налічується понад тисяча людей, зокрема 635 репресованих, а також їхні діти та внуки.

79-літня Ольга Анич понад 20 років очолює Вижницьке районне товариство політв’язнів та репресованих. Дитинство і молодість цієї мужньої жінки пройшли у Пермському краї, куди її, немовлям, разом із матір’ю вивезли на 25 років. Там вона зустріла свого коханого Івана зі схожою долею. У подружжя народилася донечка Наталочка, а після повернення – додому синочок Василь. Ольга Анич тішилася, що 30 років прожила у незалежній Україні, й не сподівалася, що українцям знову доведеться відстоювати свободу. Вона ходить до храму, молиться і просить у Матері Божої захисту і миру для своєї країни.

99-ту весну зустріла відома вижничанка, колишня політув’язнена Ольга Гришин-Грищук. Юнка отримала від своїх побратимів по боротьбі за становлення України псевдо "Квітка". Її молодість минула у сибірських таборах. Допомогло вижити прагнення повернутися додому. Вона тішиться сином Богданом, невісткою Світланою, улюбленими внуками Романом та Ольгою, яку назвали на честь бабусі, правнуком Дмитриком. І дуже хвилюється за долю України. "Вона зараз у великій небезпеці, у цій війні, розпочатій російськими окупантами. Тому нам потрібно єднатися, щоби побороти ворога. Адже у свій час ми за волю України дуже дорого заплатили – своєю юністю, мільйонами життів, тяжкими випробуваннями в таборах. Тому нам треба зараз побороти нашого одвічного ворога. Я впевнена, що ми переможемо", – каже пані Ольга.

Отримала номер "Д2 – 42"

Чимало борців за волю України вже відійшли у вічність. Колишній голова Чернівецького міського товариства політв’язнів та репресованих Дмитро Костельний 11 років провів на спецпоселенні в Сибіру. Ці сторінки свого життя чоловік називав мученицькими. Вони почалися 21 жовтня 1947 року, коли його з мамою арештували енкаведисти.

– Дали дві години на збори. Ми завантажили на підводу збіжжя, картоплю, подушки, перину, пилу, сокири. Тоді з нашого села забрали ще шість родин. Жінки плакали. Коли їхали біля нашої хати, я кричав: "Прощавай, рідне село, рідна земле!" Солдати закривали мені рота, – пригадував пан Дмитро. – На 17-ий день страхітливої подорожі нам сказали, що ми приїхали на місце. Так почалося наше життя в Сибіру, де морози були до 40 градусів. Я працював вальцювальником гуми на шинному заводі. Якось мене затиснуло між валами. Дивом вижив. Спочатку ми жили в землянці, а потім розселили у бараки. Багато повмирало від застуди та голоду.

Після багатьох років ми нарешті змогли повернутися додому. Хоча реабілітували нас із мамою аж у 1968-му.

Ірина Войцеховська з 15 років співпрацювала з ОУН, склала присягу на вірність Україні, отримавши псевдо "Зірка". У ніч із 17 на 18 квітня 1949 року дівчину арештували. Її зрадила найкраща подруга. Школярку засудили на 25 років таборів і п’ять років позбавлення прав.

Ірина працювала на лісоповалі, потім на будівництві залізниці. Носила важкі шпали на плечах, які стерла до крові. У 1951 році Ірину перевезли на Далекий Схід, а потім на Колиму. У Магадані всім поміняли прізвища на табірні номери. Ірина отримала номер "Д2–42".

Звільнили Ірину Войцеховську з табору 12 квітня 1956 року. Там вона вийшла заміж, народилися дві донечки – Марія та Галина. До Чернівців сім'я приїхала у 1979-му.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Надія Будна
20-05-2022, 09:54
Коментарів 0 Переглядів 926

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.