"Молодий буковинець" зібрав практичні поради, які можуть стати корисними під час війни.
Як удома підготуватись до війни
Варто поставити собі три головні питання: "Чи маю я достатній запас питної води та їжі?", "Чи є у мене необхідні медикаменти?" та "Чи можу я своїми силами забезпечити обігрів оселі у холодну пору?"
За можливості дізнайтеся, де знаходяться найближчі укриття, і перевірте стан підвального приміщення. Також перевірте наявність аварійного виходу, зробіть запаси питної та технічної води, продуктів тривалого зберігання. Перевірте наявність в аптечці засобів надання першої медичної допомоги.
Подбайте про альтернативні засоби освітлення приміщення на випадок відключення енергопостачання (ліхтарики, свічки). Зберіть найнеобхідніші речі та документи на випадок термінової евакуації.
Що робити, якщо опинилися в зоні бойових дійЗберігайте спокій та концентрацію уваги.
Не сповіщайте про свої майбутні дії і плани малознайомим людям, а також знайомим з не надійною репутацією. Завжди носіть із собою документ, що посвідчує особу. Гроші і документи тримайте в різних місцях.
Тримайте біля себе записи про групу крові (свою та родичів) та інформацію про можливі проблеми зі здоров’ям (алергію на ліки, хронічні захворювання).
Не встрявайте у суперечки з незнайомими людьми ― це допоможе уникнути можливих провокацій.
Що не можна робити у жодному разіНе варто наближатися до вікон, якщо почуєте постріли, спостерігати за ходом бойових дій, стояти чи перебігати під обстрілом.
Не потрібно сперечатися з озброєними людьми, фотографувати і робити записи у їхній присутності, демонструвати зброю або предмети, схожі на неї.
Не варто підбирати покинуту зброю та боєприпаси, торкатися вибухонебезпечних та підозрілих предметів. Натомість негайно повідомте про їхнє розташування органам ДСНС та поліції за телефоном "101" та "102".
Не варто носити армійську форму або камуфльований одяг.
Що потрібно покласти до "тривожної валізи"Заздалегідь варто підготувати таке:
паспорт і копії документів (свідоцтво про народження, військовий квиток, документ про освіту, трудову книжку або пенсійне посвідчення, документи на власність), гроші (готівку і банківські картки), зарядні пристрої для мобільних телефонів, радіоприймач, ліхтарик, сигнальні пристрої, компас, годинник, компактний набір інструментів (мультитул), ніж, пакети для сміття, блокнот, олівець, нитки, голки, сірники, запальнички, теплий одяг (якщо є така можливість, підготуйте також термоковдру), спідню білизну, надійне зручне взуття, гігієнічні засоби, аптечку, а також рецепти на медикаменти, посуд, в якому зможете приготувати, розігріти і зберігати їжу, воду і продукти харчування на три доби, які довго зберігаються.
Складіть речі у місткий, зручний рюкзак і тримайте його напоготові.
ДумкиВасиль Тимків, учасник ООС (м. Чернівці):"Підготовка до війни складається із двох аспектів. Перший – що робити простим громадянам. Другий – що робити суспільству, коли йде війна.
Щодо суспільства. Люди, які відчувають у собі спроможність і розуміють важливість захисту Батьківщини, мають усвідомити елементарні речі – що вони мають робити під час бойових дій. Тобто мати професійні навички, які можна отримати, перебуваючи у резерві територіальної оборони: їздити на полігон, вміти стріляти, надавати медичну допомогу під час бойових дій. Бажано розуміти, яку функцію ти виконуватимеш у разі мобілізації.
Що ж до пересічних громадян, то вони повинні подбати про елементарні запаси продуктів, знати, де можна сховатися у разі бомбардування. Люди мають розуміти, як і де вони будуть справляти фізіологічні потреби. Якщо є можливість виїхати до родичів у село, то краще це зробити. Також людям варто мати розуміння про елементарне надання медичної допомоги".
Наталія Круглашова, психологиня-практик (м. Чернівці):"Зараз, коли багато тривожних настроїв та паніки, варто зосередитись на тому, на що кожен із нас може безпосередньо впливати. Ми читаємо різні повідомлення, скажімо, як зібрати "тривожну" валізу... Якщо людині стане спокійніше від того, що вона збере таку валізку, то варто це зробити.
Якщо є тривога, що розпочнеться війна, тоді варто довідатись, які дії потрібно зробити кожному з нас. Чим більше людина має такої інформації, тим краще, можна буде заспокоїтись.
Якщо людина у своїй уяві підготувалась до якихось негараздів, як-от, склала документи, спланувала перелік речей, які потрібно взяти із собою... Це планування – це мінімум, який важливий для того, щоб людина заспокоїлась. Мати з собою зарядку від телефона, павербанк... Такі практичні речі допомагають. І обов’язково відсікти те, на що людина впливу не має".
У підготовці матеріалу використано інформацію з брошури "У разі надзвичайної ситуації або війни", створеної Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
2-02-2022, 22:30
0
6 463