31. Сб. Мч. Омеляна Прп. Памви.
Святий мученик Еміліан ДоростольськийСвятий мученик Еміліан, слов'янин, постраждав за Христа в царювання імператора Юліана Відступника (361-363). Бажаючи відновити в Римській імперії культ язичницьких богів, Юліан розіслав по всіх областях указ, згідно з яким усіх християн слід було віддавати на смерть.
До міста Доростол, що розташоване на березі річки Дунаю, де жив святий Еміліан, був спрямований сановник Капітолін. Імператорський указ був прочитаний на міській площі. Жителі Доростола стверджували, що християн в місті немає.
Святий Еміліан був рабом місцевого градоначальника і таємним християнином. Обурений жорстоким указом, святий Еміліан проник в язичницьке капище, розбив молотком статуї ідолів, перекинув вівтарі і світильники і вийшов, ніким не помічений. Незабаром язичники виявили, що капище розгромлено. Розлючений натовп стала бити одного селянина, випадково проходив мимо. Тоді святий Еміліан голосно крикнув, щоб не чіпали безневинної людини, і сказав, що сам капище зруйнував. Його схопили і потягли до судді Капітоліна. За наказом сановника святого Еміліана довго і нещадно били, а потім засудили на спалення. Кинутий у вогонь, він не загинув, але полум'я обпалило багатьох стояли навколо язичників. Полум’я згасло, святий Еміліан ліг на вугілля, що догоряло і з молитвою віддав дух свій Господу († 363). Згодом в Константинополі була збудована церква на честь святого мученика Еміліана, куди і перенесли його святі мощі.
Преподобний Памва, сповідник, затворник ПечерськийПреподобний Памво жив у XIII ст., був ченцем Печерського монастиря. Коли татари захопили Київ, попав до них у полон. Він постраждав за віру, відмовляючись відректися від Христа. Памва говорив їм: "Ваші боги прокляті, а я вірую в Христа, істинного Бога, Який створив небо і землю. Він — Господь, один істинний, всемогутній, Він мене визволить від ваших рук молитвами Печерських святих". І дійсно, за молитвою преподобного, ангел Господній визволив його з полону і переніс здоровим у келію. Памва помер від ран у затворі в 1241 р. Його нетлінні мощі знаходяться в Дальніх печерах. В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказано: "Радуйся, Памво, сповіднику, бо ти богів язичницьких прокляв, а ім’я Господа на землі й на небі сповідував". Пам’ять преподобного Памви вшановується 31 липня (18 липня за ст. ст.).
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
31-07-2021, 09:00
0
1 969