8. Чт. Прпмц. Февронії діви.
Преподобномучениця Февронія діваПреподобномучениця Февронія діва постраждала в часи царювання імператора Діоклетіана. Вона виховувалась в монастирі в місті Сиваполі Ассирійської області. Настоятелькою обителі була ігуменя Врієнна, тітка святої Февронії. Ігуменя, піклуючись про спасіння святої Февронії, призначила їй більш суворий спосіб життя, ніж іншим черницям. За статутом обителі по п'ятницях сестри залишали свої послухи і весь день проводили в молитві та читанні Святого Письма. Зазвичай ігуменя доручала читання святій Февронії.
Слава про її благочестиве життя поширилася по місту. Знатна молода вдова Ієрия, язичниця, стала відвідувати святу Февронію. Під впливом її повчань і молитов вона прийняла святе Хрещення і призвела до Христової віри своїх батьків і родичів.
Діоклитіан направив до Ассирії для винищення християн загін воїнів на чолі з Лісімахом, Селіном і Примом. Селін, дядько Лісімаха, відрізнявся жорстокістю по відношенню до християн, а Лісімах був розташований до них, так як його мати намагалася прищепити синові любов до своєї християнської віри і померла християнкою. Лісімах домовився зі своїм родичем Примом по мірі можливості рятувати християн від рук мучителів. Коли загін воїнів наблизився до обителі, насельниці зникли.
Прим розповів Лісімаху про незвичайну красу святої Февронії і радив взяти її собі в дружини. Лісімах відповів, що не бажає спокушати дів, присвячених Богу, і просив Прима вкрити де-небудь залишившихся інокинь, щоб вони не потрапили до рук Селіна. Один із солдатів підслухав розмову і доніс Селіну.
Святу Февронію зі зв'язаними руками і ланцюгом на шиї привели до воєначальника. Селін запропонував їй відмовитися від віри в Христа і принести жертву язичницьким богам, він обіцяв почесті, нагороди і шлюб з Лісімахом. Свята діва твердо і безстрашно відповіла, що має Безсмертного Нареченого і не проміняє Його на жодні земні блага. Селін піддав її жорстоким мукам.
Свята молилися: "Спаситель мій, не покинь мене в цей страшний час!" Мученицю довго били, кров струмками текла з ран. Щоб збільшити страждання святої Февронії, її повісили на дереві і розпалили під ним вогонь. Муки були такі нелюдські, що народ став криком вимагати припинення катування ні в чому не винної дівчини. Але Селін продовжував знущатися і насміхатися над мученицею. Свята Февронія мовчала. Від слабкості вона не могла вимовити ані слова. Нарешті святій мучениці Февронії відтяли голову.
Йдучи з місця страти, Лісімах плакав і зачинився у своєму приміщенні. Селін збирався обідати, але не міг прийняти їжу і ходив по покоях свого палацу. Раптово, подивившись вгору, він раптом позбувся мови, замукав подібно волу, впав і, вдарившись об мармурову колону, розбив собі голову і тут же помер.
Коли Лісімах дізнався про подію, то промовив: "Великий Бог християнський, Він гідний шанування, тому що помстився за безвинну кров!"
Він приготував ковчег, вклав в нього розсічене тіло мучениці і відніс в монастир. Ігуменя Врієнна впала без почуттів, побачивши понівечені останки святої Февронії. Ввечорі вона прийшла до тями і звеліла відкрити монастирські ворота, щоб всі могли прийти поклонитися святій мучениці і прославити Бога, даровавшего їй терпіння в стражданнях за Христа Спасителя.
Лісімах і Прим тоді ж відреклися від ідолопоклонства, прийняли Хрещення і чернецтво. Ієрия передала своє багатство в монастир і просила игуменю Врієнну прийняти її в обитель замість святої Февронії.
Від мощей святої мучениці відбувалися численні чудеса та зцілення. Житіє святої Февронії було написано свідком її подвигу инокиней Фомаїдою. У 363 році мощі святої Февронії були перенесені в Константинополь. Незабаром після кончини святої Февронії святий Яків, єпископ Низибийский, створив церкву і переніс до неї частинку мощей святої мучениці.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
8-07-2021, 09:00
0
1 050