RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Прощавай, рідна земле!»: сьогодні відзначають День пам’яті жертв політичних репресій

Як за любов до України їх депортувати до Сибіру, про пережите у радянських концтаборах – спогади трьох репресованих чернівчан, двоє із яких – Дмитро Костельний та Ірина Войцеховська – вже відійшли у вічність.

Багатолітній голова Чернівецького міського товариства політв’язнів та репресованих Дмитро Костельний 11 років провів на спецпоселенні в Сибіру.

Про це йдеться у публікації "МБ", пише molbuk.ua



Ці сторінки свого життя чоловік називав мученицькими. Вони почалися 21 жовтня 1947 року, коли його з мамою заарештували енкаведисти.

«Прощавай, рідна земле!»: сьогодні відзначають День пам’яті жертв політичних репресій


"Дали дві години на збори"

– Я родом із Львівщини. Навесні 1943-го мене запросили взяти участь у районному зборі юнацтва ОУН. Відтоді я став українським націоналістом. Мій брат пішов у підпілля УПА, але його впіймали восени 1944 року, – пригадував чоловік. – Нас із мамою забрали вночі 1947-го. Дали дві години на збори. Ми завантажили на підводу збіжжя, картоплю, подушки, перину, пилу, сокири. Тоді з нашого села забрали ще шість родин. Жінки плакали. Коли їхали біля нашої хати, я кричав: "Прощавай, рідне село, рідна земле!" Солдати закривали мені рота. Нас повезли на залізничну станцію до Жидачева і посадили у вагони. Було дуже холодно. Для туалету прорубали діру в підлозі. Щоб купити дітям молоко на станціях, через решітку спускали на мотузці пляшку з прив’язаними грошима. Спали на мішках зі своїми пожитками. У багатьох не було ні теплого одягу, ні теплого взуття. На 17-ий день страхітливої подорожі нам сказали, що ми приїхали на місце. Так почалося наше життя в Сибіру, де морози були до 40-50 градусів. Я працював вальцювальником гуми на шинному заводі. Якось мене притиснуло між валами. Дивом залишився живим.

– Спочатку ми жили в землянці, а потім нас розселили у бараки. Багато переселенців повмирало від застуди та голоду, – не стримував хвилювання чоловік. – Посилки від рідних з України ми не могли отримувати, бо не мали паспортів. Пізніше нам видали довідки зі штампом "Разрешено проживание только в пределах г. Омска". Двічі на місяць всі ходили у спецкомендатуру відмічатися. Щодня до нас навідувався так званий "пастух" із НКВД. Якось він застав хлопців та дівчат, які колядували. Відтоді нам заборонили співати, вішати на стіну образки, носити хрестики. Я почав писати звернення до Верховного Суду та прокуратури про звільнення моєї родини зі спецпоселення. І ось у січні 1957 року мене, маму та брата, який пізніше теж приїхав до нас, викликали до комендатури. Нам вручили довідки про те, що рішенням Верховного Суду ми звільнені зі спецпоселення з поверненням конфіскованого майна. Після багатьох років розлуки ми нарешті змогли повернутися додому. Коли я під’їжджав до села і побачив церкву на горі, то від радості аж дух перехопило. Помолився і подякував Богові, що допоміг нам пережити це лихоліття. Хоча реабілітували нас із мамою аж у 1968 році.

"Отримала номер "Д2 – 42"

Ірина Войцеховська (дівоче прізвище Зарицька) народилася на Івано-Франківщині. Уже з 15 років юна гімназистка почала співпрацювати з Організацією Українських Націоналістів, склала присягу на вірність Україні, отримавши псевдо "Зірка".

«Прощавай, рідна земле!»: сьогодні відзначають День пам’яті жертв політичних репресій


У ніч з 17 на 18 квітня 1949 року, саме на Вербну неділю, Ірину арештували. Вона так і не закінчила 10 класів. Виявилося, що її зрадила найкраща подруга. Слідство тривало три місяці. Тендітну школярку били, кидали в підвал до пацюків. Її засудили на 25 років радянських концтаборів і п’ять років позбавлення прав.

Сибір, 106 колонія в Тайшеті. Ірина працювала на лісоповалі, потім на будівництві залізничної дороги. Носила важкі шпали на плечах, які були стерті до крові. А ще дуже кусала комашня.

"Коли мама працювала на лісоповалі в Тайшеті, їхня дівоча бригада пиляла ліс, потім ті дрова вантажили на сани і кіньми перевозили на станцію, – розповіла донька Галина Бойко. – Дорогою треба було переправлятися через річку. Поки була зима, то переїжджали по замерзлій кризі кіньми. Коли ж навесні крига скресла, маму та її товаришку загнали по пояс у крижану воду і змусили руками переправляти на протилежний берег зрубані дерева. Може, тому в неї після того ноги дуже сильно боліли, так що вона ходити не могла, і з нирками були проблеми. Отак, коней пожаліли, а молодих дівчат ні…"

У 1951 році Ірину перевезли на Далекий Схід, а потім на Колиму. У Магадані всім поміняли прізвища на табірні номери. Ірина отримала номер "Д2–42".
Працювала на різних важких роботах: кам’яний кар’єр, цегельний завод, будівництво…

Звільнили Ірину Войцеховську з табору 12 квітня 1956 року. Їй видали паспорт, і вона змогла влаштуватися на роботу. Згодом познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком. Їм не було куди повертатися, отож змушені були жити в Магадані до 1978 року. Там народилися дві донечки – Марія та Галина.
До Чернівців сім'я приїхала у 1979-му.

"Я втратила все – здоров’я, дім, рідних. Працювала з такими ж молодими дівчатами на кар’єрі, шила мішечки для збагаченого урану. Чи не щодня у тих нелюдських умовах хтось гинув… Про зламані долі мільйонів неможливо забути, цей жах не викреслити з пам’яті", – казала Ірина Франківна.

Засудили за вірш і марку

93-літня Орися Теляєва була засуджена воєнним трибуналом МВС Чернівецької області на 10 років позбавлення волі з обмеженням у правах на п’ять років. Народилася на Путильщині. Студенткою стала членом ОУН.

«Прощавай, рідна земле!»: сьогодні відзначають День пам’яті жертв політичних репресій


– У вересні 1945 року я вступила до Чернівецького університету на французьке відділення філологічного факультету. На момент арешту була на третьому курсі. На той час уже відбувалися страшні речі. Патріотично свідомі студенти зникали, а в наказі значилося: "Відрахувати за прогули".

Арештовували кого просто в аудиторії, кого вдома. Мене забрали з дому вночі 3 січня 1948 року, – пригадувала пані Орися. – Знайшли мій блокнот з віршами, де були рядки, що Москва відступить і Україна буде квітнути. До справи також долучили марку із зображенням Гітлера з колекції мого дідуся. Слідство тривало чотири місяці. Допити відбувалися і у в’язниці на вулиці Шевченка, і в управлінні НКВД, що знаходилося на вулиці Кобилянської (зараз там краєзнавчий музей). Про свою участь в ОУН я не зізнавалася. Засудили нас 13 чоловік. Хлопцям і одній дівчині дали по 25 років, а нам і з подругою Зіною – по 10. Я запитала на суді: чому, коли українець любить Україну, – це злочин? Ніхто мені відповіді так і не дав…

Дівчина захворіла на малярію і потрапила в табір, куди звозили безнадійних ув’язнених помирати.

"Це була справжня долина смерті, де щодня закопували 50-60 померлих, – зітхає жінка. – За повстанські колядки мене з дівчатами вислали на роботи в кар’єр. Вантажили валуни у вагони. Було настільки важко, що я перебувала на межі самогубства. Потім перевели на перевезення щебеню. О п’ятій підйом, від бараку до роботи три кілометри. Під конвеєрною стрічкою стоїть вагонетка. Коли вона наповнюється – треба відтягнути метрів за 30, розгойдати і висипати. Повернутися, швидко закидати ту купу щебеню, яка насипалася за цей час з конвеєра, – і все повторити. Я була схожа на скелет, обтягнутий шкірою. У 1954-му мене відправили в інший табір на сільськогосподарські роботи. Копали силосні ями, робили силос, працювали на сінокосі… Уже звідти звільнилася. Відсиділа без двох місяців 8 років. У 58-му мені видали довідку про реабілітацію, привітали з цим. Я спитала: "Що ж ви мене вітаєте? Знищили мою молодість, мою кар’єру…"

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Надія Будна
16-05-2021, 16:49
Коментарів 0 Переглядів 3 001

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.