2. Нд. ВОСКРЕСІННЯ ХРИСТОВЕ. ПАСХА. Свт. Іоанна Верхопеч.
ВОСКРЕСІННЯ ХРИСТОВЕ. ПАСХАВеликдень, Воскресіння Христове або Пасха – свято зі свят і торжество всіх торжеств. З усіх великих християнських свят церковного року воно найбільш давнє, урочисте й радісне.
Великдень символізує перемогу над смертю Ісуса Христа, котрий прийняв смерть за гріхи людей і спасіння людського роду від страшних бід. До цього світлого дня християни готуються заздалегідь та з великим трепетом. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харчуванні та інших задоволеннях, аби очиститися й гідно зустріти Світле Христове Воскресіння.
Дата Великодня не є сталою, тобто кожного року це свято відзначається у різні дні. Це пов’язано з тим, що згідно із церковним уставом, дата святкування Великодня визначається за кількома критеріями. Так, Великдень обов’язково має святкуватись у недільний день. Ще одним фактором у визначенні дня Великодня є те, що він завжди відзначається після юдейської Пасхи. По-третє, Воскресіння Христове завжди святкується після першого повного місяця, який настає після весняного рівнодення.
Загалом число визначається на підставі сонячного і місячного календарів, а спеціальні календарі, в яких дати Великодня вказані на кілька років уперед, називаються пасхаліями. Християни західного і східного обрядів використовують різні пасхалії. Так, православна церква, як правило, використовує олександрійські пасхалії, тоді як католицька – григоріанські.
У православних Світле Христове Воскресіння у 2020 році, згідно із календарем, припадає на 19 квітня. Вважається, що це ранній Великдень.
Традиційно цим світлим святом завершується Великий піст, який наступного року триватиме з 2 березня по 18 квітня. Впродовж 7 тижнів православні християни дотримуються суворих обмежень в їжі, приділяють багато часу молитві й покаянню. Католики у 2020 році відзначатимуть Великдень традиційно тижнем раніше – 12 квітня. Святу також передуватиме Великий піст, який розпочнеться 26 лютого і закінчиться 11 квітня наступного року. Традиції та атрибути свята Великодня Світле Христове Воскресіння – дуже важлива подія для кожного християнина. Коли настає це свято люди вітають один одного радісним вигуком "Христос Воскрес!", на що завжди у відповідь чують – "Воістину Воскрес!". Традиційно у ніч світлого Христового Воскресіння всі віряни йдуть до церкви на великоднє Богослужіння. Своєю красою та урочистістю воно покликане відобразити радість і глибокий духовний зміст цього найбільшого християнського свята. З нагоди Великодня господині печуть смачні паски – солодкий здобний хліб, приправлений родзинками, курагою чи цукатами. Ще одним обов’язковим елементом святкової великодньої трапези є крашанки та писанки – фарбовані і, відповідно, розмальовані курячі яйця.
Преподобний Іоанн ВетхопечерникПреподобний Іоанн Ветхопечерник названий так тому, що трудився в VIII столітті в Лаврі преподобного Харитона (+ ок.450, пам'ять 28 вересня), яка називається Старою, тобто древньою, як старша з палестинських обителей. Лавра ця знаходилася недалеко від Віфлеєма, поблизу Мертвого моря. Святий Іоанн в молоді роки залишив світ, пішов поклонитися святим місцям Єрусалима і оселився в Лаврі, де досяг високої духовної досконалості. Він був висвячений в сан пресвітера і прославився подвижницьким життям.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
2-05-2021, 09:00
0
1 215