26 квітня є Міжнародним днем пам’яті про Чорнобильську катастрофу.
35 років тому, в ніч з 25 на 26 квітня 1986 р., вибухнув реактор 4-го енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС), розташованої за 110 км від столиці України – Києва. Ця трагедія вплинула на всю Україну.
П’ять фактів про Чорнобильську трагедію та як це вплинула Буковину, розповіли у Чернівецькому обласному краєзнавчому музеї.
Вибух на Чорнобильській АЕС рівнозначний наслідкам вибухів 500 атомних бомб Аварія на Чорнобильській АЕС стала найбільшою техногенно-екологічною катастрофою сучасності. Після вибуху утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише територію сучасної України, Білорусі та Росії, а й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. Сумарний вихід радіоактивних матеріалів становив 50 млн кюрі, що рівнозначно наслідкам вибухів 500 атомних бомб, скинутих 1945 року на Хіросіму.
Переселили понад 47 000 людей з Прип’ятіДля України чорнобильська катастрофа стала національною трагедією, значною мірою змінила довкілля та прирекла на страждання мільйони людей. 47500 мешканців Прип’яті, міста-супутника ЧАЕС, змушені були залишити місто наступного дня після аварії. Граничне забруднення біосфери навколо ЧАЕС зумовило появу на карті України 30-кілометрової "зони відчуження", з території якої було здійснене масове переселення в інші регіони України.
У зоні радіоактивного забруднення опинилися буковинські селаУ зоні радіоактивного забруднення опинилися й 14 сіл Заставнівського та Кіцманського районів Чернівецької області. Кіцманський район: Ставчани, Южинець, Борівці, Малятинці, Шишківці, Хлівище; Заставнівський район: Веренчанка, Звенячин, Вимушів, Рудка, Бабин, Йосипівка, Кадубівці. Село Киселів Кіцманського району віднесено до зони гарантованого (добровільного) відселення, інші 13 сіл – до зони посиленого радіоактивного контролю.
На ЧАЕС мобілізували 600 тисяч людейНа ліквідацію наслідків вибуху на ЧАЕС було мобілізовано 600 тисяч осіб з усього колишнього Радянського Союзу, в тому числі – з Чернівецької області. Наслідком стало опромінення людей, які брали участь у ліквідації пожежі та в аварійних роботах на ЧАЕС. Відразу ж після катастрофи загинула 31 людина. Станом на 01.01.2021 р. в Чернівецькій області проживає понад 14,5 тисяч постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.
Звели захист на 100 роківЗадля запобігання розповсюдження радіації наприкінці 1986 р. зруйнований реактор накрили спеціальним "саркофагом". З міркування безпеки 15 грудня 2000 р. роботу Чорнобильської АЕС було припинено. Водночас "Об’єкт укриття", зведений у 1986 році, поступово руйнувався. У 2018 р. над зруйнованим енергоблоком Чорнобильської атомної електростанції зведено конфайнмент, який розрахований на 100 років експлуатації.
26-04-2021, 08:46
0
1 829