Невідома Буковина: як українці взяли владу у Вижниці у червні 1941-го

Новини Чернівців / Про Чернівці / Невідома Буковина
3 493
0
Невідома Буковина: як українці взяли владу у Вижниці у червні 1941-го

Початок німецько-радянської війни (22 червня 1941 року) дав змогу населенню Буковини виявити його істотньо-природні почуття та прагнення. Як після розвалу Австрійської монархії у 1918 році, так і пізніше українці приступили до переобрання влади у свої руки з вірою й бажанням пізніше прилучити Буковину до Самостійної та Соборної України.

Про це йдеться у книзі "Буковина: її минуле і сучасне" (Д. Квітковський, Т. Бриндзан, А. Жуковський).



Воєнні дії на східному фронті не були несподіванкою для українського підпілля Буковини, яке від початку 1941 року готувалося до цього і відразу ж приступило до дії. Розправи з червоноармійцями та протокомуністичною адміністрацією почалися з українських Карпат, де знаходився центр українського підпілля, а потім далі на північ, до Чернівців та Дністра.

Особливо великих втрат зазнали більшовики на Вижниччині, де українське національне повстання набрало чималих розмірів. Організатором і керівником цього повстання було підпілля ОУН.

Під тиском українського збройного спротиву більшовицькі підрозділи покинули Вижницю наприкінці червня 1941 року. З доручення ОУН було організовано на всю Вижниччину "Тимчасовий Український Комітет" на чолі з М. Мичковським, який і перебрав у свої руки всі громадські установи.

Ось як описує Мичковський ці історичні події на Вижниччині:

"Вибраний тимчасовий комітет почав урядувати в будинку Держ-Банку, в центрі Вижниці. Першим його завданням було забезпечити порядок і схоронити громадське добро для "майбутньої Української Держави" і тому головну увагу звернули на створення власної поліцїі. При помочі військововишколених одиниць зорганізовано поліційні частини з молодців з довколишніх сіл. Їх озброєно зброєю, що залишила совєцька міліція".

Німецько-радянська війна мала на Буковині більше партизанський характер. Вже першого дня війни німецькі бомбардувальники знищили всі радянські літаки на летовищі Жучка-Рогізна, опанувавши цілковито територію з повітря. Радянські війська нищили все перед своїм відступом. У Чернівцях червоноармійці знищили Поштову вулицю та лівий бік вулиці, яка йде з ринку до будинку фінансової адміністрації. В Лужанах пошкодили залізничний вокзал. Вступаючи в Чернівці, румунські війська спалили синагогу.

Важливу роль у цей період часу відіграв український повстанський рух.

Звістка про створення української влади у Вижниці швидко облетіла всі села району і вже першого ж дня зійшлася до міста велика кількість людей, делегатів з усієї Вижниччини. На площі в центрі Вижниці відбулась велика маніфестація, на якій М. Мичковський повідомив про створення "Тимчасового Українського Комітету", що перебрав владу у цілому районі. Після маніфестації прибула до комітету делегація з представників єврейських громад, яка повідомила про свою лояльність та попросила опіки.

За час української влади не було випадків убивств чи грабунку, а погром на євреїв здійснювався румунською армією після її приходу.

Радянська армія відступала далі на північ; по всіх місцевостях Буковини українське населення приступало до переобрання влади й збереження ладу. Організований рух перекинувся з Вижниччини на Вашківський район; в цей же час переобрання влади відбулося в Чернівцях, Кіцмані та Заставні. На ратуші міста Чернівців знову замайорів український прапор, а провідні українські діячі підготували скликання конституанти з усієї Буковини.

Все це не відбувалося без жертв: багато українських патріотів розстрілювали більшовики під час відступу, інших примусово забирали з собою. В Кіцмані під час відступу радянські війська розстрілювали університетського асистента І. Лоюка, а між забраними був також чільний український діяч М. Тарко. Серед буковинських лідерів, які на початку липня 1941 року керували українським життям у Чернівцях, були П. Войновський, Б. Кіндзірський, О. Микитюк, П. Шавло та інші.

Після того, як українська влада протрималася тиждень на Вижниччині 7 липня прибули перші стежі румунського війська з Берегомету над Серетом. Українська влада вітала румунське військо як союзників у боротьбі проти комунізму, та старалася розтлумачити румунським старшинам, що населення північної Буковини бажає долучитися до України. Однак після свого приходу румуни почали зривати українські прапори і написи, а Український Комітет залишили для зв’язку з місцевим населенням.

Разом з тим, збільшувалися переслідування всіх тих, хто відкидав румунські накази. 11 липня 1941 року Український Комітет закінчив свою працю, а більшість з його активних діячів перейшли на галицьку сторону. Також і в інших частинах Буковини – у Чернівцях, Кіцмані та Заставні румунські війська ліквідували новопосталу українську владу, замінюючи її румунською цивільною адміністрацією.

Події на Буковині в червні 1941 року були проявом сили українського революційного підпілля, якому почали допомагати широкі українські маси Буковини. Українську владу, яка проіснувала неповних два тижні, знову узурпував загарбник.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

Не перевищуйте швидкість: де у Чернівцях працюють камери, які фіксують порушення ПДР
У Чернівцях завтра перекриють завантажену вулицю: будуть обрізати дерева
Контролювали весь повітряний простір Європи: відомий мандрівник показав колишній секретний об’єкт на Буковині - відео
Витягати з того світу – це просто робота: Чернівецький центр екстреної медичної допомоги очолив рейтинг успішних реанімацій в Україні
ексклюзив
Чернівчан просять достойно провести загиблого солдата Василя Зельмановича
На Буковині модернізують залізничний пункт пропуску через українсько-румунський кордон
Місця вистачає не всім: у яких школах діти навчаються змішано через малі укриття
Нинішній епідсезон на Буковині був важким: від грипу померло четверо людей
Герої Буковини: під час виконання бойового завдання загинув Григорій Малиш
ЧТУ хоче купити три нові тролейбуси за 50 мільйонів гривень

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм