У Канаді помер видатний український вчений за океаном - професор Альбертського університету Богдан Медвідський.
Редакція "МБ" отримала спомин групи науковців Чернівецького національного університету про Богдана Медвідського, пише molbuk.ua
Народився учений 14 вересня 1936 у місті Станіславі (тепер Івано-Франківськ) у родині фармацевтів. Але через хворобу перед початком Другої світової війни батьки відіслали його на лікування до Швейцарії.
Зустрілися лише по її закінченні у Відні. На той час Богдан володів німецькою і французькою мовами, але мусив знову вивчити українську. Через деякий час родина перебралася до Торонто у Канаді.
Після середньої школи Богдан здобув бакалаврський і магістерський ступені в Оттавському університеті. Там же, в Оттаві, викладав у Карлтонському університеті українську та російську мови.
Ступінь доктора філософії здобув у Торонтському університеті, де вже працював з 1969 року викладачем слов’янських мов та літератур.
1971 року перебрався до Альбертського університету в місті Едмонтоні, де працював до останніх днів свого життя, спочатку у відділі слов’янських та східноєвропейських студій.
Згодом професорував у відділі сучасних мов і порівняльних студій, де започаткував програму з українського фольклору, створив кафедру української культури та етнографії (1990), Центр української етнографії (2004).
На загальнодержавному рівні очолював Наукове товариство імені Шевченка (1976-1983), Асоціацію славістів (1982-1983), Асоціацію фольклорних студій (1985-1987).
Протягом багатьох років професор Медвідський займався українським фольклором у Канаді. А коли з’явилась можливість співпрацювати з колегами на батьківщині, зайнявся етнографією і фольклором в Україні.
За багаторічну самовіддану працю зі збереження та плекання україністики професора Медвідського багаторазово відзначав Конгрес українців Канади та інші українські організації, які входять до нього або співпрацюють з ним.
Кафедра, заснована процесором в Альбертському університеті, з плином часу перетворилася на Центр українського та канадського фольклору імені Петра та Доріс Кулів, що з 2003 року йменується Український архів фольклору Богдана Медвідського.
За свої досягнення Богдан Медвідський у 2008-му році удостоївся ордена за заслуги ІІІ ступеня.
Професор десятиліттями співпрацював з етнографами і фольклористами України, працюючи в редколегії часопису "Народна творчість та етнографія". На матеріалах, зібраних ним та його учнями і послідовниками, написані наукові праці, підручники, зняті кінофільми, у тому й, наприклад, чудова стрічка про буковинське весілля у Топорівцях.
У цьому широку допомогу надавали палкому послідовникові професора Андрієві Нагачевському викладачі та студенти тодішнього історичного факультету ЧНУ (тепер факультет історії, політології та міжнародних відносин).
Особисто сам професор неодноразово відвідував Чернівецький університет ще з 80-х років минулого століття, брав участь у міжнародних конференціях, конгресах українців, виступав перед студентами.
Співробітники ЧНУ возили професора місцями його раннього дитинства.
"На жаль, підступна хвороба забрала його від нас. Помер Богдан Медвідський в Едмонтоні 28 березня 2021 року, похований біля рідних у Торонто. Вічная пам’ять нашому близькому Колезі і Приятелеві", - йдеться у дописі працівників ЧНУ.
За дорученням гуманітаріїв ЧНУ, ті, хто Його знав і контактував з Ним:
Василь Балух, перший проректор ЧНУ;
Олександр Добржанський, декан Факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ;
Василь Карпо, заступник декана Факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ;
Анатолій Круглашов, завідувач Кафедри політології та державного управління ЧНУ;
Тарас Лупул, доцент Кафедри міжнародних відносин ЧНУ;
Віталій Макар, директор Центру канадських студій ЧНУ;
Юрій Макар, завідувач Кафедри міжнародних відносин ЧНУ;
Тамара Марусик, проректор ЧНУ;
Владислав Струтинський, доцент Кафедри міжнародних відносин ЧНУ;
Володимир Фісанов, завідувач Кафедри міжнародної інформації ЧНУ.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
12-04-2021, 20:17
0
2 479