RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Новини Чернівців » 10 років тому відбувся переворот у Чернівецькій міськраді: як депутати усунули мера Федорука

10 років тому відбувся переворот у Чернівецькій міськраді: як депутати усунули мера Федорука

Сьогодні виповнюється 10 років з дня перевороту в Чернівецькій міській раді – події, з якою пов’язують безліч політичних явищ у місті: від зародження ворогуючих олігархічних "кланів" до практично повного занепаду господарства у місті.

31 березня 2011 року, після довготривалих конфліктів між депутатським корпусом мерії та міським головою Миколою Федоруком, обранці проголосували за відставку мера. Того ж дня було призначено виконуючого обов’язки мера Чернівців – секретаря Віталія Михайлішина.




Пропонуємо пригадати, як готувалась і проводилась одна з найбільших політичних афер на Буковині.

Цій події в чернівецькій мерії передували п’ять місяців деструктиву: окрема група обранців від сесії до сесії не давала мерові можливість сформувати виконавчий комітет, а також нахабно відмовлялася голосувати за важливі для життєдіяльності Чернівців питання.

Крапку в конфліктній ситуації поклали у четвер, 31 березня 2011 року. 42-ма голосами обранці достроково припинили повноваження Миколи Федорука, якого громада п’ять місяців перед тим обрала 46 тисячами голосів. За відставку мера повним складом проголосували фракції Партії регіонів, "Нашої України" та "Батьківщини". Чи не вперше у сесійній залі зареєструвалися всі 60 депутатів. За процесом спостерігав перший заступник губернатора Георгій Галиць.

10 років тому відбувся переворот у Чернівецькій міськраді: як депутати усунули мера Федорука
Фото molbuk.ua: Депутат Валерій Чинуш демонструє бюлетень, в якому він проголосував за відставку Федорука.


Не встиг мер зачинити за собою двері, як депутатська більшість оперативно призначила в.о. мера – секретаря міськради Віталія Михайлішина, усунула з посад директорів Калинівського ринку, аеропорту та водоканалу на час роботи тимчасових контрольних комісій з вивчення діяльності цих підприємств.

Депутатській більшості 31 березня не терпілося усунути мера з посади. Вони не погодилися розглянути спочатку господарські питання порядку денного, а наполягли – першим розглянути питання про припинення повноважень міського голови.

10 років тому відбувся переворот у Чернівецькій міськраді: як депутати усунули мера Федорука
Фото Ігоря Константинюка


Автор проекту рішення, депутат Анатолій Чесанов, довго зачитував його, наводив "гріхи" мера. Щоправда, вони не звучали як переконлива підстава для усунення з посади.

Олег Стецевич, тодішній депутат від "Фронту змін" і юрист, зауважив, що А. Чесанов назвав дев’ять підстав для дострокового припинення повноважень. Шість із них – це порушення процедурних питань (невчасно видане розпорядження, не так поставлений підпис тощо), три пункти – невиконання приписів прокурора. "Прокурор вносить протест, рада його відхиляє чи приймає. Яка вина міського голови, що не виконується припис прокурора?" "Чи є моральна сторона для порушення питання про дострокове припинення повноважень, якщо немає хоча би одного рішення суду про бездіяльність міського голови?" – запитав депутат.

Натомість київський адвокат більшості Анатолій Попов заспокоїв депутатів: двома третинами голосів, використовуючи власну інформацію про порушення, може бути ухвалене рішення. А потім у судовому порядку можна визначати: були підстави для припинення повноважень чи ні.

10 років тому відбувся переворот у Чернівецькій міськраді: як депутати усунули мера Федорука


Опозиційні фракції "Фронт змін" і ВО "Свобода" одразу заявили, що не братимуть участь в голосуванні.

– Всім відомо, що вчора прилетів чартер з вашим керівництвом, всім відомо, де ви збиралися, яке рішення ухвалили, – говорив Олексій Каспрук, керівник фракції "Фронт змін", під час спроб представників більшості його перебити. – Позиція Анатолія Анатолійовича (Чесанова, – авт.) – це його особиста думка. Жодних законних підстав оголошувати про дострокове припинення повноважень міського голови немає.

– Ніхто не може дорікнути "Свободі" у лояльності до Миколи Трохимовича, – озвучила позицію фракції ВО "Свобода" її керівник Мар’яна Кривич.

– Діяльність його та його команди викликає чимало запитань. Інше питання: хто зараз ці питання порушує і для чого. Запевняю, не для того деякі наші колеги нині виявляють таку піонерську активність, щоби допомогти громаді краще жити. На жаль, в нашому місті народні обранці далекі від народу. Захист бізнесових інтересів вони називають політикою. Контроль над фінансовими потоками в міського голови має забрати громада міста, а не Партія регіонів та її вірні.

Лічильна комісія, очолювана представником більшості Дмитром Сірманом, запропонувала нововведення – голосувати фракціям по черзі.

"Нова форма контролю", – сказав Микола Федорук.

А колишня "фронтовичка" Марина Гаєвська висловила стурбованість щодо того, що всі депутати мають брати участь у голосуванні. Зокрема її цікавила відмова голосувати фракції "Фронту змін". Її думку доповнив колишній "бютівець" Володимир Жаровський. На його думку, дехто з "фронтовиків" не проти достроково припинити повноваження мера. Але примусити голосувати опозицію більшість так і не змогла.

15 "фронтовиків" не взяли участь в голосуванні, троє "свободівців" демонстративно перед журналістами бюлетені розірвали навпіл. І таким чином підтвердили свою непричетність до усунення Миколи Федорука.



Депутати більшості, усуваючи мера, навіть не переймалися, як сприймуть їхні чудернацькі позначки в бюлетенях замість звичних знаків. Більше того, якщо під час таємного голосування за кандидатуру Михайлішина на посаду секретаря міськради журналістам не дозволили бути присутніми у кабінеті, де обранці робили волевиявлення, то цього разу бюлетені фотографували у кабінці для голосування, не соромлячись журналістів. Це було зрозуміло за характерними звуками клацання й спалахами камер.

"Бюлетені фотографують", – перше, що сказав, вийшовши на хвилину з кабінету першого заступника мера, представник громадянської мережі "Опора".

Доки депутати голосували, у кулуарах представники опозиції перекидалися фразами про те, що ніхто не ідеалізує мера. Але якщо його усунуть – на перевиборах балотуватися йому вже не дадуть. А порушать якусь кримінальну справу за надуманим приводом…

Коридором прогулювався Георгій Галиць і час від часу доповідав комусь по телефону про хід голосування. Він навіть встиг посидіти в кріслі мера.

10 років тому відбувся переворот у Чернівецькій міськраді: як депутати усунули мера Федорука


Зі скриньки для голосування витягнули 43 бюлетені. 15 не використали депутати фракції "Фронту змін", три – порвали представники "Свободи". Лише в одному бюлетені була позначка проти дострокового припинення повноважень мера.

Коли його оголосили, мер зауважив: "Це, очевидно, мій".

42 депутатів проголосували за припинення повноважень мера: 17 депутатів від фракції "Батьківщина", 18 – від Партії регіонів, 6 – від "Нашої України", 1 – позафракційний.

Останні фрази мера у президії були лаконічними – подякував усім і сказав: "До побачення".

Миколу Федорука намагався перебити "нашоукраїнець" Володимир Бешлей. На що йому з президії заперечно помахав пальцем Георгій Галиць і депутат замовк.

10 років тому відбувся переворот у Чернівецькій міськраді: як депутати усунули мера Федорука


Опісля перший заступник губернатора намагався зайти до кабінету Миколи Федорука. Та тепер уже колишній мер відмовився. Передав через секретаря, що його більше немає...

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Микола Кобилюк
31-03-2021, 08:30
Коментарів 0 Переглядів 10 768


У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.