Рівно рік тому, 3 березня у Чернівцях медики зафіксували перший лабораторно підтверджений випадок коронавірусної інфекції COVID-19 в Україні.
Звістку про виявлену хворобу під час свого брифінгу оголосив заступник глави МОЗ, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.
"Вчора я вам говорив, що було чотири випадки з підозрою, сьогодні ця підозра підтвердилася в однієї людини. Всі матеріали і зразки додатково передані до вірусологічної лабораторії Всесвітньої організації охорони здоров'я. Але випадок зареєстрований в Україні, і ми розпочали працювати з контактними особами, з якими контактувала ця людина", - сказав Ляшко.
"Було важкувато, і навіть деколи страшнувато"
39-річний чернівчанин Олександр Самборський став першим українцем, який захворів, а згодом і одужав від коронавірусу COVID-19. З його госпіталізацією пов’язано чимало подій у Чернівцях та Україні: від пікету переляканих сусідів під під’їздом на Гравітоні до запровадження режиму надзвичайної ситуації в області.
Олександр заразився коронавірусом, подорожуючи з дружиною Італією. Після повернення в Україну чернівчанина госпіталізували, а згодом тест на COVID-19 показав позитивний результат.
На початку березня 2020 року чернівчанина помістили в окремий бокс обласної лікарні – самого, без води, з перебоями електрики та відсутнім опаленням. Температура в боксі сягала +11 градусів.
"Якщо порівнювати той стан, з яким я потрапив у лікарню, то впродовж лікування він постійно погіршувався, – розповів Олександр "МБ" у березні. – Чи через те, що досить некомфортні умови були в лікарні, чи це специфіка цього вірусу така – не готовий сказати. Але стан погіршувався, і пік хвороби припав десь на кінець першого тижня мого перебування в лікарні – 5-6 березня. Тоді було важкувато, і навіть деколи страшнувато. Але після шостого числа я відчув, що хвороба трохи йде на спад".
Звістку про те, що Олександра виписали з лікарні, у своєму відеозверненні до українців повідомив президент Володимир Зеленський.
"Чесно – не бачив у той день. Я тоді весь день був на телефоні. Дуже багато було дзвінків, привітань, хороших слів. Якось те відео я пропустив, на жаль, не подивився… Але казали, що дуже серйозно, якщо сам президент повідомив і привітав. Ну це – рівень" (сміється, – авт).
Нині Олександр, аналізуючи події попереднього року, каже, що 2020 рік був складним, але пережити його вдалося з користю.
"Після того, як я перехворів, почав активно займатися спортом, більше стежити за собою: бігати, підтягуватись… Вітамінчики, правильне харчування. Все це ввійшло в систему. Зараз почуваюся нормально", – розповів він.
Олександр додає – упродовж минулого року чимало його друзів перехворіли коронавірусом. А декого із знайомих довелося втратити.
"Постійно зверталися до мене мої друзі, в яких виявляли вірус, – каже чернівчанин. – Люди дуже хвилювалися за себе. Запитували, яке лікування, які симптоми. Всі непокоїлися, що можуть потрапити до лікарні. Але з часом ситуація так змінилася, що майже всі хворіли вдома. З друзів майже всі перехворіли. Здебільшого всі легко перенесли хворобу. Але були, на жаль, і летальні випадки у знайомих".
Олександр каже, що увага журналістів та суспільства до нього на початку минулого року далася йому складно.
"Не люблю публічності. Дуже складно було давати якусь правильну й адекватну інформацію, особливо, коли ти себе ще погано почуваєш. Але я розумів, що це доволі важливо було – давати хоч якийсь фідбек. Звісно, що мою стадію захворювання не можна адаптувати до кожного, хто захворів на ковід. Однак ситуація змінилася. Й інші протоколи лікування з’явилися, більше інформації від медиків...".
"А маски є?"
Того дня звістка про підтверджений випадок коронавірусу в мешканця Чернівців миттєво спустошив полиці місцевих аптек. В обідній час 3-го березня знайти елементарні пов’язки чи антисептики в фармацевтичних закладах міста не вдалося. Так, обійшовши 10 аптек у центральній частині міста, ми ледь знайшли одну, в якій можна було придбати медичні маски. Щоправда, продається лише у комплекті з халатом і бахілами, вартує близько 30 гривень.
"Розмітають все, що бачать, – розповіла працівниця однієї з аптек. – Панічних настроїв серед людей нема, зате ажіотаж у нас сьогодні страшенний: кожен другий відвідувач приходить із запитанням: "А маски є?"".
Деякі з аптек повісили на вхідних дверях таблички, з яких інформують про відсутність пов’язок.
За рік коронавірусу Чернівці та вся Україна пережили безліч подій: від обмежень із закриттям області на карантин та забороною в’їзду та виїзду жителів на територію Буковини до численних мітингів під ОДА та міською радою, пов’язаних із вимогами підприємців щодо послаблення обмежень на бізнес. До слова, деякі з цих вимог до влади й досі актуальні – тож, місцеві підприємці регулярно влаштовують пікети під "будинком з левами".
Від 3 березня 2020 року в Чернівецькій області зафіксували 56128 випадків коронавірусу, з яких 45419 осіб одужали, а 1030 буковинців, на жаль, не змогли подолати хворобу.
Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.
"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.