Чи справді зараз вмерти дорожче, ніж жити? Скільки коштують похорони та на чому можна зекономити, читайте у публікації "МБ".
Чернівчанка Олена нещодавно поховала дядька. Споряджання тіла в морзі, прихід священика, похоронний набір, транспорт, робота гробарів – усе це обійшлося родичам у понад тисячу доларів або близько 30 тисяч гривень.
Буковинка Ірина Валеріївна каже, що пандемія багато що змінила у, здавалося би, такому непорушному похоронному ритуалі. Зараз уже навіть у селах не влаштовують поминок, на які сходяться навіть ті, хто не знав покійника. Також уже практично не побачиш на дорогах похоронних процесій, через які завжди утворювалися затори.
"Усе дуже спростилося. Обіди ніхто не робить, хіба у вузькому родинному колі. Поману можуть дати, а можуть і не дати, як кому виходить. Відспівують частіше вдома, ніж у церкві. Процесії не йдуть дорогою. Сіли в автобус, поїхали на кладовище, панотчик відспівав, закопали", – розповідає жінка.
Вартість похоронів залежить від обраних варіантів, зазначає власниця одного з чернівецьких похоронних бюро Світлана Руснак. Є економний, середній та престижний.
"Найдешевший похоронний набір коштує 1600 гривень, – каже пані Світлана. – Сюди входять обшита атласом труна, подушка з покривалом, хрест із табличкою, простирадло. Є й дорожчі труни – дубові, лаковані, цинкові, класичні "шестигранки", саркофаги з двома відкидними половинками. Також з початком пандемії часто замовляють труни зі скляною кришкою.
"Найдорожча труна, яку ми продавали, коштувала 75 тисяч. А є й за пів мільйона виробництва IN-DAN – компанії, яка виготовляє труни "для еліти". Червоне дерево, інкрустація, стрази Swarovski, ручна робота… У нас такі ще ніхто не брав, а в Києві купують для мільйонерів, – каже власниця бюро.
Часто замовляють також одяг для покійного і навіть макіяж.
"Жінки, особливо старшого віку, зазвичай собі заготовляють одяг "на смерть". Їм важливо, який вигляд вони матимуть навіть у труні. Чоловіки переважно не заготовляють костюми – їм байдуже, як вони будуть виглядати. Бувають випадки, коли несподівано помирає молода людина. На такі випадки нам треба мати одяг, взуття, нижню білизну тощо. Якщо помирає юна незаміжня дівчина, її часто ховають у весільній сукні. Також іноді робимо макіяж та манікюр, одягаємо перуку".
"Загалом можна вкластися у 3 – 4 тисячі гривень. Зекономити на одязі, заготувавши його наперед. Є можливість спорядити тіло вдома – також додаткова економія. Якщо ж ви хочете влаштувати "по-багатому", або "віп-похорони", це коштуватиме від 10 до 100 тисяч гривень", – каже власниця бюро.
Скільки коштує похорон (грн):
– труна – від 1000 (саркофаг – від 10000; зі скляною кришкою – від 8000 до 20 000);
– хрест: дерев’яний – від 250, залізний – 450;
– подушка, покривало – 150 – 300;
– вінок зі штучних квітів: від 25 до 900;
– вінок із живих квітів (в холодну пору) – 12000-20000;
– зберігання тіла в холодильнику – 650 (доба);
– обмивання тіла – 500–1000;
– макіяж – 500 – 700;
– чоловічі костюми – від 300;
– сукні – від 400;
– копання ями: 400 (трактором), 600 (вручну);
– послуги організатора похоронів – 200;
– послуги бригадира – 60;
– транспорт – 800 – 900 (автобус або катафалк);
– подяка священикові – 500;
Середня вартість – 20000 – 30000.
Повну версію публікації читайте у свіжому випуску "МБ" за 25 лютого – 3 березня.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
27-02-2021, 17:47
0
3 004