Сьогодні виповнюється 120 років від дня народження заслуженого майстра народної творчості України, художника-орнаменталіста Георгія Гараса.
Він усе своє життя працював на основі буковинського орнаменту. Серед робіт — рушники та краватки.
Георгій Олексійович народився в містечку Вашківці Чернівецької області, де й провів більшу частину життя. З самого дитинства прагнув навчатися, але на заваді ставали матеріальні проблеми. 1912 року, коли батько Гараса поїхав до Канади заробітчанином та надіслав звідти гроші, Георгієві пощастило вступити до щойно відкритої Вашківецької гімназії.
Та навчатися довелося недовго, бо на початку першої імперіалістичної війни батька майбутнього художника – як підданого Австро-Угорщини – кидають у табір військовополонених, і весь тягар утримання сім’ї лягає на плечі найстаршого сина Георгія. Проте і тоді у вільний час юнак замається малюванням.
Заповітною мрією Гараса був жанровий живопис, але згодом митець переконується, що покликання його — орнамент. Буковинці здавна є майстрами вишивання і килимарства. Кмітливий хлопець ще змалку приглядався, як матуся вишиває, навіть брався й собі мережити подібні зразки на папері. Буваючи в Чернівцях, любив відвідувати ярмарки і базари, приглядався до людей та до їхнього одягу. Там він бачив веселкове багатство буковинських візерунків. Поміж них спостеріг і чужинські впливи. Хкдожник наполегливо творить нові зразки буковинського орнаменту, намагаючись зберегти в них чистоту стилю.
Крім орнаментів, Гарас створив також портрети Тараса Шевченка, Сидора Воробкевича, Богдана Хмельницького, Устима Кармелюка тощо. Повністю присвятити себе мистецтву Георгію Олексійовичу вдалося вже після закінчення Другої світової війни (під час якої він потрапив до концтабору). З 1950-х років за орнаментами Гараса вишивальниці й ткалі з Буковини виготовляють чудові килими і вишивки. Особливо широко використовує роботи народного умільця Чернівецька фабрика художніх виробів імені Юрія Федьковича.
Загалом митець створив більше трьох тисяч орнаментальних малюнків. Далеко поза межами України відомі сорочки, рушники, скатерки, подушки, килима, портьєри, серветки, порцелянові тарілки, виготовлені за зразками Георгія Гараса. Роботи його неодноразово друкували журнали “Україна”, “Радянська жінка”, “Народна творчість та етнографія”, “Мистецтво”, “Огонек” тощо.
Помер митець 31 січня 1972 року.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
27-02-2021, 11:50
0
2 274