Невеличка вулиця Костянтина Томащука ще донедавна називалася вулицею Хотинських комсомольців. А колись носила надзвичайно романтичну назву Зоряна або Sterngasse.
Про це йдеться у книзі "Czernowitz: історичні вулиці, будинки та видатні особистості: урбаністичні есеї" (автори - Леся Щербанюк, Ігор Мельник, макет та художній вистрій – Олег Любківський), пише molbuk.ua
Саме на цій вулиці, на скромному будиночку №6 встановлена меморіальна таблиця із зображенням двох українських письменниць – Ольги Кобилянської та Лесі Українки.
Тут з травня 1903 по травень 1904 років винаймала дуже скромні покої Ольга Кобилянська, коли її родина вкотре поміняла помешкання. Ольга все мріяла, що в неї покращаться умови для життя і творчої праці.
Але життя, на жаль, вкотре її розчарувало. Умови для проживання тут були дуже складними, в будинку тривав ремонт, батьки хворіли, родичі надокучали, не було де розміститися.
"Мешкаю дуже погано…. Маю малесенький покоїк з одним дрібним віконцем і не бачу нікого і нічого живого через нього".
Але в тому "малесенькому покоїку" вона відчувала і увагу, і повагу українців та європейців. Сюди йшли листи від лікаря, письменника, громадсько-культурного діяча Івана Липи з Одеси, від Михайла Коцюбинського.
Сюди до нех звернулася з Праги чеська перекладачка Тереза Турнер, тут гостював болгарський письменник, літературознавець і публіцист Петко Тодоров, славіст Леопольд Ленард, тут її відвідували Богдан Лепкий і Остап Луцький.
Саме тут 5-19 червня 1903 року у неї гостювала її подруга Леся Українка. За ними заходив Осип Маковей, який мешкав звідси неподалік і супроводжував їх на прогулянки на Гарбуз-гору, до парку за Резиденцією митрополитів.
Тут в листопаді Ользі Кобилянській виповнилося 40 років, і тут вона захворіла на частковий лівобічний параліч…
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
13-02-2021, 22:00
0
2 293