Через пандемію та пов’язані з нею карантинні обмеження майже без роботи залишилися ведучі весіль та інших урочистих заходів, фотографи, музиканти, аніматори, артисти.
Як саме вплинув карантин на роботу та доходи буковинських представників сфери культури, шоу-бізнесу, розваг, йдеться у публікації "МБ".
"Працюють в "мінус"
Чернівецький електро-фольк-гурт "Stelsi" на сцені уже понад 20 років, проте такого "застою" давно не пам’ятає.
"Кількість виступів зменшилася на 90 відсотків. Усе зупинилося. Наразі музично-культурного життя не існує як такого. Є ентузіасти, які працюють з власної ініціативи. Часто не в "плюс" і навіть не в "нуль", а в "мінус". Тобто прибутків від музики тепер немає. З бізнесу це перейшло у розряд хобі. Тож поки що ми накопичуємо новий музичний матеріал, який презентуємо, коли знімуть обмеження", - розповідає фронтмен гурту Олексій Кухарський.
Відмовилися від виступів на період пандемії артисти дуету "Писанка". Зокрема, народний артист України Іван Кавацюк запевняє, що з початком карантину дует припинив виступи, скасував гастрольні тури.
"Ми дотримуємося закону, ухваленого державою. Не можна виступати – значить, не можна. Які можуть бути виступи, якщо карантин? Поки що працюємо вдома над новими композиціями. Так, тяжко зараз стало виживати, та що вдієш…", - зітхає цимбаліст.
"Усе дуже погано, - зізнається лідер чернівецького рок-гурту “Гуцул Каліпсо” Богдан Федчук (Бодько Гуцул). - Світ для нас повністю змінився. Ми пробували інші формати, проводили онлайн-концерти. Проте швидко збагнули, що це не наш варіант. Якби у нас була камерна музика, ще би можна було якимось чином взаємодіяти зі слухачем. А у нас драйв, під який просто необхідно танцювати. А ще немає найголовнішого - взаємообміну між публікою і музикантом. Тому концерти зараз припинилися. Протягом останніх трьох місяців у нас були заплановані десь 4-5 концертів – і жоден із них не відбувся. Усі відмінили на стадії підготовки. Через такі перенесення та скасування концертів публіка ще тривалий час після завершення пандемії буде з насторогою купувати квитки, тягнути з цим до останнього – бо ж раптом знову щось зміниться".
Більшість музикантів, які досі мали успішний концертний графік, живуть за кошти, які заробили до початку пандемії. Адже зараз практично немає можливості щось заробити, каже Богдан Федчук. Проте навіть у цьому випадку можна знайти певний позитив.
"Ситуація перевіряє на справжність – чи дійсно людині подобається музична творчість, чи вона цим займається заради прибутків. Той, кому лежить душа до музики, і надалі буде творити незалежно від фінансової складової. Власне, "Гуцул Каліпсо" у такому форматі працює вже багато років, тому нам карантин не такий вже й страшний", - стверджує музикант.
Дитяча аніматорка Тетяна із Чернівців теж зауважує, що залишилася практично без роботи. Вряди-годи трапляються замовлення. Проте це далеко не той масштаб, до якого вона звикла. Тому поки що переключилася на зовсім іншу сферу діяльності – влаштувалася офіс-менеджером.
"Аніматорство наразі для мене більше як додатковий дохід, і то дуже незначний, - зізнається Тетяна. – Запрошують на невеличкі дитячі свята кількістю до 10 діток. І то вкрай рідко, бо всі налякані пандемією. Сподіваюся, це все невдовзі закінчиться і я зможу повернутися до улюбленого заняття".
Поліція тричі приїжджала на весілля
"Роботи справді немає, - підтверджує ведучий урочистих заходів Микола. – Сезон по ресторанах дуже слабкий. На тематичні корпоративи попиту практично немає. Мало хто зараз наважується святкувати. Мені надходило кілька пропозицій проводити свята для невеличких компаній, але і їх потім скасували. На новорічну ніч мені також не було замовлень. Утім, я цим не надто засмучений, бо вже зрозумів, що ближчим часом у цій сфері прибутків очікувати не варто. Знаю, що дехто все ж таки буде працювати у новорічну ніч. Проте загалом великого ажіотажу на ведучих та музикантів зараз немає".
"Накрилися" і весілля: якщо минулими роками замовлень не бракувало, то цьогоріч їх було в рази менше, каже Микола. І згадує, якими курйозами супроводжувалося одне з тих небагатьох весіль, на яких він усе ж працював:
"В одному з ресторанів на Західній Україні влаштували весілля, на яке поліція приїжджала тричі. Але "свої" завчасно попереджали про це адміністрацію закладу. Тож, щойно поліція виїжджала на перевірку, у ресторані вимикали музику, гасили світло і запинали штори. Поліціянти від’їжджали – все знову починало працювати. І так тричі. Так і не виявили порушень. Я такого ідіотизму в житті не бачив. Взагалі вважаю, що карантинних обмежень слід дотримуватися, адже передача вірусу справді працює. Щоразу після чергового заходу хвилювався, чи не заразився коронавірусом. Тож цього року, коли мене запитували, як пройшло весілля, зазвичай відповідав: "Скажу через два тижні".
Натомість засновник та режисер театру анімації Іван Бутняк стверджує, що їхньому колективу вдалося пройти через період жорсткого карантину без відчутних втрат. Вони просто вчасно перейшли на інші напрямки та змінили локацію виступів.
"Останніх два роки ми, крім основної роботи в театрі, активно створюємо театралізованих персонажів для весіль та інших заходів. Це, до прикладу, "живі" статуї, ходулісти та інші креатури. Наш напрямок не є кількісно розвинений в області, немає високої конкуренції, тож на нього є попит у багатьох містах. Тому коли у Чернівцях ввели жорсткий карантин, нам почали надходити запрошення з сусідніх областей, де обмеження були менш суворими. Ми активно гастролювали всією Західною Україною", - розповідає Іван Бутняк.
Весняний локдаун сім’я Бутняків використала з користю. За цей час вони підготували нових персонажів для своїх перформансів. Це дуже кропітка робота, тож якби не карантин, вони б за неї, може, й не взялися, зізнається режисер.
"Гадаю, не все так сумно, як здається, - переконаний Іван Бутняк. – Коли пандемія закінчиться, швидше за все, відбудеться значний сплеск замовлень у сфері культури, мистецтва, розваг, шоу-бізнесу тощо. Тож поки ще є час, варто готуватися до напруженої роботи наступного року".
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
21-12-2020, 12:59
0
2 530