Про піст на Буковині існує дуже гарна приказка - "Говів вчєра, говів нині, маю совість єк в дитини".
Обмеживши себе у скоромному - молочному, м`ясному, стравах з яєць - людина вчиться не тільки виховувати власну силу волі, а й очищувати організм, додаючи йому довгого віку, йдеться у
публікації на сайті Буковинського центру культури і мистецтва.
Що постування було традиційним для богомільних українців різних областей - свідчить знаменита повість "Кайдашева сім`я", де двоє героїв - Омелько та баба Палажка - дотримуються суворого посту і вважають це невіддільним від власного способу життя. Щоправда, той же Омелько чарчину також вважає невіддільною від свого способу життя, саме тому його аскезу ніхто не сприймає серйозно, хоча він направду богомільний. Але мова не про Омелька Кайдаша, мова про.. смаки українського посту. Які зі страв (автентичних, смачних, колоритних) можемо дозволити собі у піст?
Передусім для буковинського господаря головною стравою була кулеша, кулешка (мамалига, мамаличка). Існують навіть цілі суперечки, котра назва правильна. Одна з них українська, одна - румунська. А австрієць Георг Дроздовський у книзі "Тоді в Чернівцях і довкола. Спогади старого австрійця" розтлумачує так: це буковинська палента, яка обов`язково кроїться не ножем, а ниткою. Особливо цікавим є гуцульський варіант приготування кулеші: з домішуванням вареної картоплі.
Отже, як варити кулешу? Тут наводимо розшифрований з транскрипції запис, зроблений у селі Банилів Вижницького району від Барбазюк Гафії Василівни 1929 р.н.: "Бирут банєк-чівунок, насипає води, далі кладут на шпаргат на кулко. Вода має закипіти і далі сип`є курудзіну муку, кулешірем мішєют і не забувают дати пушку соли, бо кажут, шо то великий гріх варити кулешку без соли".
Респондентка не описує важливий технологічний секрет - ритмічно вимішувати за рухом сонця, як і інші види хліба. Чому важливо вимішувати швидко? Аби не було "гозликів", тобто борошняних крупинок, а сама кулеша щоби не пригоріла до кулешінника.
Які ще страви годяться до посту?- вареники (пироги) з картоплею, смаженою цибулькою і грибами;
- кроїниці (замішане тісто, як на вареники, але з додаванням вареної картоплі, припечене з двох сторін на шпаргаті;
- польський (барабуліний) салат: картопля в мундирах шматками, сира цибуля з оцтом дрібно посічена, смажена цибуля з олієм, сіль, дехто додає ще квашений огірок;
- вареники (пироги) з квашеною капустою);
- роблений борщ з сушеними грибами;
- печені яблука.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
17-12-2020, 22:00
0
1 639