Для тих, хто перехворів на коронавірус, є гарна новина: у них невисокий ризик занедужати повторно, особливо протягом перших пів року. А навіть якщо це й трапиться, то перебіг захворювання буде значно легшим, - особливо коли попередній був важким.
Про це розповів доцент кафедри внутрішньої медицини та інфекційних хвороб БДМУ Юрій Рандюк, йдеться у публікації "МБ".
Антитіла тримаються пів року- Пане Юрію, чи правда, що після перенесення COVID-19 людина вже має імунітет до цієї хвороби?
- На утворення імунітету впливають багато факторів. Чим довше збудник перебуває в організмі людини і чим більш вираженою антигенною чужорідністю стосовно нашого організму він володіє, тим сильніший та триваліший виробляється імунітет. У випадку, якщо вірус недовго циркулює в крові або взагалі не потрапляє туди, імунітет формується на короткий період.
Однак сьогодні значна частина науковців вважає, що імунітет визначається не лише антитілами, але й імунними клітинами – так званими клітинами пам’яті (Т-лімфоцитами), які зберігають інформацію про вірус. Існує гіпотеза, що навіть за відсутності антитіл ці клітини пам’яті швидко сприяють їх виробленню і нейтралізації вірусу у разі його наступного потрапляння в організм. Тому наразі випадків повторного захворювання мало.
-І все ж вони трапляються. Чому?
- Напевне, це залежить від індивідуальних особливостей організму людей, в яких виникали повторні захворювання. Могло трапитися, що першого або другого разу неправильно діагностували хворобу. Тобто в якомусь із випадків насправді не було коронавірусу.
З іншого боку, справді є ризик повторно захворіти, якщо імунна система має певні дефекти: не виробляються або нетривалий час існують антитіла, відсутні клітини пам’яті. Усе це ще потребує вивчення. Все ж результати досліджень західних науковців засвідчують, що після перенесеного коронавірусу антитіла у крові людини зазвичай циркулюють приблизно пів року.
Багато рухаєтеся – будете здоровішими
- Якщо один із подружжя мав важкий перебіг коронавірусу, ускладнений пневмонією, а інший майже не відчув симптомів хвороби, у кого опісля виробиться кращий імунітет?
- Більше шансів, що міцнішим та тривалішим буде імунітет у тих осіб, які перенесли захворювання у важчій формі. Оскільки у цьому випадку вірус довше контактував із імунними клітинами крові.
Але тут також необхідно враховувати, чи тривалість перебігу зумовлена власне перебуванням вірусу в організмі, чи на фоні вірусної інфекції виникли ускладнення, які зумовили важкий перебіг.
- Чи матиме повторне захворювання легший перебіг?
- Згідно закономірностей розвитку інфекційного процесу, наступний раз повинен бути набагато легшим, ніж попередній. Про це свідчать і дані європейських дослідників. Візьмемо, до прикладу, грип. Доведено, що хворий завжди найбільш важко переносить перше інфікування вірусом грипу. І навіть якщо через роки, коли вже відбулися мутації вірусу, заражається повторно, захворювання або взагалі не виникає, або його перебіг значно легший.
- Чи впливає на стан імунітету спосіб життя?
- Звичайно, опірність організму і стан імунної системи залежать від способу життя. Якщо людина зловживає спиртним, абияк харчується, проживає в незадовільних санітарних умовах, імунна система буде працювати неналежним чином.
Якщо ж ви хай і не займаєтеся спортом професійно, але багато рухаєтеся (регулярно гуляєте у парку, багато буваєте на свіжому повітрі, їздите на велосипеді, надаєте перевагу ходьбі замість транспорту), харчуєтеся продуктами з обмеженою кількістю консервантів, емульгаторів, стабілізаторів, - звичайно, будете здоровішими у всіх аспектах.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
4-12-2020, 12:24
0
3 492