Колись Румунський народний дім, а нині Будинок офіцерів – цікавий архітектурний пам’ятник, виконаний в стилі конструктивізму.
Завдяки суворим, вивіреним лініям, споруда нагадує казарму, однак його історія багатша, ніж може здатися на перший погляд.
У 1936 році відомий румунський архітектор Хорі Крянге збудував на Театральній площі громіздкий, в стилі конструктивізму, Румунський народний дім. Хорія Крянге створював проекти будинків, які стали знаковими орієнтирами на головних артеріях столиці Румунії. Тож будинки подібного типу можна побачити і в Бухаресті.
Споруди, збудованих у 1920-1930-х роках у Чернівцях, відобразили офіційну ідеологію уряду королівської Румунії. Іноді вони здавались дещо агресивними щодо будівель попереднього "австрійського" періоду.
Незвично ця тенденція проявилася і в будівництві величезного Будинку культури на Театральній площі, і в архітектурному образі споруди, яка різко відрізняється від забудови "австрійського" періоду, що розміщена на цій же площі.
Румунська влада під час свого правління цю площу перейменувала на честь Васіле Александрі – видатного на Буковині румунського культурного і громадського діяча.
У конструкції приміщення вперше у чернівецькій практиці був використаний залізобетонний каркас. А стіни облицьовані сіро-жовтими керамічними плитами.
Хоріа Крянге намагався композиційно пов’язати фасад Палацу з сусідньою спорудою. Тому на фасаді з’явилися декоративні статуї на консольних п’єдесталах, поставивши їх на тому ж рівні, що й статуї сусідньої адміністративної будівлі.
Але статуї з Королівського палацу на початку 1940-х років були демонтовано новою владою.
Висота Палацу і його форми дуже різко контрастують з іншими спорудами ансамблю Театральної площі. Палац розміщений у просторі площі ніби "сам по собі".
Крім того, ця споруда ніби затиснула делікатну "скриньку" основний перлини площі - театр. Збагнувши це, Крянге вирішив поглибити досі рівну площу. Він зробив на площі ніби чашу, розбивши на терасах квітники, встановивши лавки.
Завдяки цьому театр ніби вивищується на пагорбі та залишається центральною спорудою площі.
За часів Другої світової війни, в 1944 році, будівля була окупована німецькими військами: тут розташовувався штаб німецького командування.
Після звільнення території і аж до проголошення Незалежності України тут містився гарнізонний Будинок офіцерів, що і поклало початок новій назві споруди. Зараз будівля орендується різними організаціями.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
1-11-2020, 22:00
0
5 650