RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Новини Чернівців » Сьогодні в Україні відбуваються місцеві вибори: кого обираємо і як правильно проголосувати

Сьогодні в Україні відбуваються місцеві вибори: кого обираємо і як правильно проголосувати

Скільки буде бюлетенів, як підтримати партію, щоб ваш голос зарахували на місцевих виборах?

Пояснюємо все, що потрібно знати під час волевиявлення 25 жовтня.



Якщо ви проживаєте, скажімо, в селі Майдан Вижницького району, то на дільниці вам видадуть такі бюлетені:

перший – щоб обрати депутатів до Вижницької міської об’єднаної територіальної громади, до якої належить село Майдан.

другий – щоб проголосувати за голову цієї громади.

третій – щоб віддати свій голос за кандидата у депутати Вижницької районної ради.

четвертий бюлетень – щоб проголосувати за вашого кандидата в депутати Чернівецької обласної ради.

Які будуть бюлетені

На цих виборах вперше діє система відкритих виборчих списків. Це означає, що тепер виборець впливає на те, які саме кандидати від партії потраплять у місцеву раду. І не важливо, під яким номером він або вона були у списку.

Бюлетень теж змінився. У ньому спочатку треба обрати партію, яку ви хочете підтримати. Для цього навпроти неї треба покласти звичний "плюсик" чи "галочку", чи будь-яку іншу помітку. Потім треба обрати, кого з кандидатів від цієї партії ви хочете підтримати. Для цього у другому стовпчику потрібно вписати номер кандидата у списку. Його можна знайти праворуч біля прізвища.

Якщо ж із конкретним кандидатом вам визначитися складно, то другий стовпчик можна залишити порожнім. Тоді партія матиме більше на один голос. А от розстановка сил між її кандидатами не зміниться.

Сьогодні в Україні відбуваються місцеві вибори: кого обираємо і як правильно проголосувати


Коли бюлетень буде недійсний

Виборчий бюлетень без позначки у квадраті за партію буде визнано недійсним.

Виборець може голосувати лише за одну партію. Виборчий бюлетень буде вважатися недійсним, якщо в ньому є позначки навпроти назв кількох партій або не проставлено жодної позначки біля назви партії.

Як заповнювати бюлетень: кандидати

У другому квадраті з нанесеним трафаретом виборець може вписати порядковий номер кандидата в депутати від партії, якого він підтримує.

Та якщо виборець у квадраті з нанесеним трафаретом не зробив позначки, бюлетень все одно вважатиметься дійсним. Головне, щоби була позначена партія, яку він підтримав. У такому разі голос вважається відданим на підтримку всього виборчого списку партії.

Як заповнювати бюлетень: цифри

Цифру кандидата, якого підтримує виборець, можна вказати у кілька способів:

за трафаретом, згідно вересневої постанови ЦВК;

по контуру, але не відповідно до цього зразка;

або в будь-який інший спосіб, головна умова – цифра має бути в правильному квадраті і читабельна.

Якщо обраному кандидату відповідає одноцифровий порядковий номер, допускаються варіанти написання з нулем перед цифрою і без (наприклад, 1 і 01).

Сьогодні в Україні відбуваються місцеві вибори: кого обираємо і як правильно проголосувати


Кілька позначок у бюлетені

ЦВК передбачила, чи зараховувати бюлетені, у яких буде кілька позначок. Наприклад, коли буде вказана позначка навпроти однієї партії, а порядковий номер вказаний навпроти кандидата з іншої партії. Або ж буде позначка за партію, а в кількох клітинках з трафаретом теж будуть позначки. Або ж виборець сплутає, в якому квадраті класти позначку за партію, а в якому – цифру кандидата.

Або ж в клітинці з трафаретом буде вказаний порядковий номер кандидата, якого не існує. У такому разі враховуватиметься позначка за партію, і це означатиме, що виборець підтримав увесь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від організації партії, де є позначка без надання підтримки окремому кандидату.

Якщо в клітинці за партію вказана цифра і в клітинці за кандидата теж буде дійсна цифра, тоді вважається, що виборець підтримав і партію, і обраного кандидата.

Де діє мажоритарна система

Якщо ви проживаєте у населеному пункті, де зареєстрованих виборців менше десяти тисяч, то депутатів ради обиратимете за традиційною мажоритарною системою: хто набрав більше голосів, той від виборчого округу і пройшов.

Тільки на цей раз від одного округу може депутатом стати не один кандидат, а одразу від двох до чотирьох. До речі, самовисуватися кандидати зможуть лише у населених пунктах.

Якщо ж у територіальній громаді виборців 10 тисяч і більше, то висуватися можна лише від якоїсь із партій, а вибори відбудуться виключно за системою відкритих виборчих списків.

На що ж впливають відкриті списки?

На те, хто саме з кандидатів від партії отримає посвідчення депутата. Наприклад, кандидати однієї партії поборються між собою за п’ять мандатів, які здобула політсила. Рейтинг кандидатів залежить напряму від того, скільки голосів отримав кожен з них. Так, кандидат, який йшов під 12 номером, цілком може отримати мандат, якщо його рейтинг буде вищим за інших. А кандидат під номером два може взагалі не потрапити в раду.

І ще один нюанс: щоб стати депутатом, кандидат має здобути щонайменше 25% від виборчої квоти

Система відкритих виборчих списків вперше змушує кандидатів від однієї політсили конкурувати між собою. А це означає, що тепер купити місце у прохідній частині списку буде значно важче. А виборець має більший вплив на те, чи пройде певний кандидат у місцеву раду.

Як голосувати в умовах пандемії?

Цього року на виборчі дільниці слід приходити у масці та без дітей. Кабмін 14 вересня затвердив протиепідемічні заходи під час проведення виборів.

Згідно з цим документом, перед входом на дільницю проводиться опитування щодо наявності симптомів респіраторних захворювань. Також вам поміряють температуру.

На вході до приміщення виборчої комісії, приміщення для голосування повинні бути антисептики для рук. Має бути обладнано місця для збирання та утилізації масок і рукавичок.

У самих приміщеннях буде позначка, що вказує на дотримання дистанції щонайменше одного метра. Потоки виборців на вхід та вихід мають бути розділені. У приміщенні одночасно може перебувати не більш, ніж троє виборців на один стіл для видачі бюлетенів.

Стільці, столи, меблі, які використовує виборча комісія, мають бути виготовлені з матеріалів, які можна продезінфікувати. Використання тканини на столах не дозволяється.

Члени виборчої комісії повинні дотримуватися фізичного дистанціювання і сидіти на відстані щонайменше одного метра один від одного або застосовувати фізичні бар’єри (наприклад, прозорі екрани).

Потрібно протирати дверні ручки, поручні, сидіння дезінфікувальними засобами щонайменше один раз на дві години, а вологе прибирання приміщення проводити щонайменше один раз на чотири години.

Виборці повинні обробити руки дезінфікувальними засобами перед входом, перебувати в респіраторі або масці. При цьому члени виборчої комісії можуть звернутися до виборців із проханням тимчасово зняти маску для підтвердження особи.

Що робити тим, хто на самоізоляції?

Такі виборці можуть проголосувати вдома. Для цього потрібно не далі, як до 20.00 останньої п’ятниці перед днем виборів подати заяву з довідкою від медустанови про стан здоров’я (перебування на самоізоляції). У день голосування таким виборцям необхідно показати паспорт, при цьому не передаючи його в руки членам виборчої комісії. Члени комісії мають бути в масках, рукавичках, захисному щитку. І після кожного відвідування проводити утилізацію засобів захисту.

Засоби захисту повинні мати всі члени виборчої комісії, спостерігачі, поліцейські, працівники органів, закладів, установ, на території яких розміщено приміщення для голосування та приміщення виборчих комісій.

А якщо у когось із виборчої комісії виявили коронавірус?

Всі інші члени виборчої комісії можуть продовжувати виконувати свої функції за відсутності симптомів. У разі наявності контакту із хворим без застосування засобів індивідуального захисту таких членів виборчої комісії має бути доправлено на самоізоляцію.

ПЛР-тести на коронавірус членам виборчої комісії, офіційним спостерігачам та поліцейським рекомендують робити не далі, як за 72 години.

Після завершення підрахунку голосів, передачі протоколів та бюлетенів для голосування у приміщенні виборчої комісії проводять заключну дезінфекцію.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Редактор: Микола Кобилюк
25-10-2020, 08:07
Коментарів 0 Переглядів 1 727


У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.