У прифронтовій зоні побувала група волонтерів із Чернівців.
Громадський активіст, директор Центру стерилізації тварин Артем Жук який на початку жовтня разом з волонтерами та ветеринарами відвідав село Піски у "сірій" зоні розповів, що там наразі відбувається.
"Головне – не "шастати" нікуди"Третього жовтня Артем у складі делегації волонтерів та ветеринарів відвідав село Піски на Донеччині. Там вони у польових умовах стерилізували тварин, які живуть на позиціях наших військових.
"24 години на добу військові медики, на базі яких ми стерилізували, постійно перебувають в небезпеці – навіть тоді, коли ми там були, прилетіло в промзону Авдіївки. До позиції сепаратистів – близько 500 метрів. Головне – не "шастати" нікуди, крок ліворуч, і, можливо, розтяжка", – розповідає Артем Жук.
Він розповів, як виникла ідея лікувати тварин на бойових позиціях:
"Рік тому до Чернівців приїжджала народна депутатка Яна Зінкевич. Вона відвідала наш Центр стерилізації тварин. Я як керівник її зустрів. Так ми і потоваришували. Нещодавно я побачив у неї у фейсбуці, що організовують виїзд батальйону госпітальєрів та волонтерів у зону ООС. Я їй написав, що наш Центр стерилізації хоче долучитися. Яна відповіла, що незабаром буде виїзд в зону ООС, а саме – в "сіру" зону – зі стерилізації".
Чернівці у складі цієї делегації, окрім Артема, представив також ветеринар Михайло Мочернюк.
"Ми були в "сірій" зоні – у селі Піски. До найближчих позицій сепаратистів – метрів 300. Ми перебували на базі однієї з бригад парамедиків. Стерилізували тварин, які знаходяться на прифронтовій зоні, на позиціях наших військових", – розповів Артем.
Активіст каже, що там, де він перебував, проживає зовсім мало людей.
"Вони розповідали, що коли у 2014-2015 роках починалися активні бойові дії, тут дуже швидко відбулася евакуація. Тоді там дуже багато тварин залишилося. Там поселення дуже схоже на наше "Царське село". Переважно там дачі багатіїв з Донецька. Розповідали про орла, про лева, яких згодом вивезли у бік Росії. Багато собак залишили на прив’язі. Вони там повмирали", – розповів Артем Жук.
"Відловлювати тварин дуже небезпечно"За словами активіста, ситуація із тваринами у зоні ООС доволі сумна.
"Собаки дуже швидко дичавіють і бігають зграями. Це небезпечно як для конспірації, так і для самих військових. Деяких таких тварин, які стають дуже агресивними, відстрілюють", – сказав він.
За три дні роботи на фронті військові привезли волонтерам 17 тварин.
"Відловлювати їх досить небезпечно, адже карт з мінування немає. Тому тих тварин, які йшли до рук і були на позиціях, яких нам привозили військові, ми стерилізували. Усе відбувалося у польових умовах", – каже.
"За межі нашої позиції не виходили, бо це дуже небезпечно. Там вихід – тільки з командирами, і тільки за їхньої згоди. На місця відлову тварин нас доставляли на спеціальному реанімобілі", – додав активіст.
"Тварини допомагають людям залишатися людьми"Михайло Мочернюк, лікар-ветеринар:"Будь-який вид, якому загрожує вимирання, всіляко адаптується під будь-які умови, починає активно розмножуватися. Так само і з тваринами. На фронті вони народжують значно більше цуценят, ніж на мирній території. Якщо робота з тими тваринами не буде проводитися, то ми отримаємо значну кількість безпритульних диких і голодних тварин. Коли такі собаки збираються в зграї – це велика проблема. Бо, коли вони захочуть їсти, тоді почнуть нападати, і, можливо, навіть на людей.
Важливо також розуміти, що тварини допомагають бійцям долати стрес на бойових позиціях. Багато в чому тварини допомагають людям залишатися людьми. Бо ж самі розумієте, в яких вони умовах працюють".
Фото надані Артемом ЖукомЧитайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
18-10-2020, 12:36
0
1 952