Колишній власник художнього салону Віталій Москалюк створив майстерню із реставрації дверей.
Тепер він відновлює старі чернівецькі двері із найдрібнішими елементами, йдеться у публікації "МБ".
Щоби відновлювати сторічні двері Віталій закінчив спеціальні курси.
Першими відреставрував двері на вулиці Кобилянської при вході у медіа-центр Bellu Vue. Яскраві зелені двері оцінили і чернівчани, і туристи. Вони стали улюбленим місцем для фотографування. Віталій зізнається, що ці двері йому дуже подобаються.
Із реставраційними роботами у центрі міста Віталій вперше ознайомився у 2008 році.
"До 600-річчя міста реставрували дворик на вулиці Кобилянської, 23, біля художнього салону. Це був проєкт за співфінансування Євросоюзу. Разом із двориком реставрували дерев’яні веранди. Та роботи були виконані неякісно, – розповідає Віталій Москалюк. – Також там були гарні дерев’яні ворота. Почав шукати, хто їх зможе відреставрувати – не знайшов.У художньому салоні була багетна майстерня із фахівцями. За сприяння Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ пройшли навчання і самі почали здійснювати реставраційні роботи".
Сума реставрації цих дверей у середньому 30 тисяч гривень.
"За такі гроші нові двері не купиш. На реставрацію дають 10 тисяч гривень мешканці, а 20 тисяч гривень – місто. У середньому мешканцям потрібно заплатити 1000-1500 гривень", – пояснює Віталій.
Реставрація дверей триває щонайменше три місяці. Жодних шпаклівок, цвяхів. Все здійснюється за спеціальною технологією, тому процес тривалий. Після реставрації двері прослужить ще 30-40 років.
"Коли беремо двері на реставрацію, не знаємо, що на нас очікує. Тому і термін реставрації дверей різний, – каже Віталій. – Підбираємо дерево. Намагаємося відновлювати завіси, які є, бо знайти фурнітуру до старих дверей майже неможливо".
Відновлення дверей – це не просто їхній ремонт. Віталій досліджує двері, за можливості шукає фото, щоби з’ясувати, якими вони були спочатку.
У кожних дверей різні особливості.
"Двері на вулиці Кобилянської зробили зеленими не лише для яскравості. Це був їхній перший колір. Крім того, ці двері – без жодного цвяха. Вони зроблені так, що частини дверей закладалися одна до одну", – розповідає Віталій.
Реставрували у майстерні Віталія Москалюка й старовинні двері з корпусу ЧНУ, де зараз знаходиться математичний факультет. Залишили все автентичне: і завіси, і ручку, і замок.
На вулиці Лесі Українки мешканці будинку теж відреставрували дерев’яні двері у чотирьох під’їздах. Усе розпочиналося з ініціативи одного чоловіка, а далі підключилися мешканці з інших під’їздів.
Відреставрувати двері у центрі міста можна за програмою співфінансування з міською радою. 70% сплачує міська рада, 30% – мешканці. Та цього року грошей на ці роботи виділили дуже мало. А у міській раді є до 60 заявок на реставрацію дверей.
"Наразі є проблеми з коштами. Цього року з мільйона гривень їх скоротили до 300 тисяч, а згодом залишилося 100 тисяч. За ці гроші можна відреставрувати лише троє дверей. А були роки, коли вдавалося реставрувати до 30 дверей.
Загалом у місті за програмою співфінансування відреставровано до 70 дверей", - каже Віталій.
Віталій вважає, що ця програма дуже важлива для Чернівців.
"Чернівці унікальні своїми дверима. Їх значно більше, ніж у Львові та Івано-Франківську. Можна проводити екскурсії Чернівцями, показуючи старі двері. Бо кожні мають свою особливість.Тому для Чернівців дуже важливо зберегти цю унікальність", – каже Віталій.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
17-10-2020, 15:54
0
3 779