RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Стають, як нові: чернівчанин реставрує сторічні двері


Колишній власник художнього салону Віталій Москалюк створив майстерню із реставрації дверей.

Тепер він відновлює старі чернівецькі двері із найдрібнішими елементами, йдеться у публікації "МБ".




Щоби відновлювати сторічні двері Віталій закінчив спеціальні курси.

Першими відреставрував двері на вулиці Кобилянської при вході у медіа-центр Bellu Vue. Яскраві зелені двері оцінили і чернівчани, і туристи. Вони стали улюбленим місцем для фотографування. Віталій зізнається, що ці двері йому дуже подобаються.

Стають, як нові: чернівчанин реставрує сторічні двері

Стають, як нові: чернівчанин реставрує сторічні двері


Із реставраційними роботами у центрі міста Віталій вперше ознайомився у 2008 році.

"До 600-річчя міста реставрували дворик на вулиці Кобилянської, 23, біля художнього салону. Це був проєкт за співфінансування Євросоюзу. Разом із двориком реставрували дерев’яні веранди. Та роботи були виконані неякісно, – розповідає Віталій Москалюк. – Також там були гарні дерев’яні ворота. Почав шукати, хто їх зможе відреставрувати – не знайшов.У художньому салоні була багетна майстерня із фахівцями. За сприяння Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ пройшли навчання і самі почали здійснювати реставраційні роботи".

Сума реставрації цих дверей у середньому 30 тисяч гривень.

"За такі гроші нові двері не купиш. На реставрацію дають 10 тисяч гривень мешканці, а 20 тисяч гривень – місто. У середньому мешканцям потрібно заплатити 1000-1500 гривень", – пояснює Віталій.

Реставрація дверей триває щонайменше три місяці. Жодних шпаклівок, цвяхів. Все здійснюється за спеціальною технологією, тому процес тривалий. Після реставрації двері прослужить ще 30-40 років.

Стають, як нові: чернівчанин реставрує сторічні двері

Стають, як нові: чернівчанин реставрує сторічні двері


"Коли беремо двері на реставрацію, не знаємо, що на нас очікує. Тому і термін реставрації дверей різний, – каже Віталій. – Підбираємо дерево. Намагаємося відновлювати завіси, які є, бо знайти фурнітуру до старих дверей майже неможливо".

Відновлення дверей – це не просто їхній ремонт. Віталій досліджує двері, за можливості шукає фото, щоби з’ясувати, якими вони були спочатку.

У кожних дверей різні особливості.

"Двері на вулиці Кобилянської зробили зеленими не лише для яскравості. Це був їхній перший колір. Крім того, ці двері – без жодного цвяха. Вони зроблені так, що частини дверей закладалися одна до одну", – розповідає Віталій.

Реставрували у майстерні Віталія Москалюка й старовинні двері з корпусу ЧНУ, де зараз знаходиться математичний факультет. Залишили все автентичне: і завіси, і ручку, і замок.

Стають, як нові: чернівчанин реставрує сторічні двері


На вулиці Лесі Українки мешканці будинку теж відреставрували дерев’яні двері у чотирьох під’їздах. Усе розпочиналося з ініціативи одного чоловіка, а далі підключилися мешканці з інших під’їздів.

Відреставрувати двері у центрі міста можна за програмою співфінансування з міською радою. 70% сплачує міська рада, 30% – мешканці. Та цього року грошей на ці роботи виділили дуже мало. А у міській раді є до 60 заявок на реставрацію дверей.

"Наразі є проблеми з коштами. Цього року з мільйона гривень їх скоротили до 300 тисяч, а згодом залишилося 100 тисяч. За ці гроші можна відреставрувати лише троє дверей. А були роки, коли вдавалося реставрувати до 30 дверей.

Загалом у місті за програмою співфінансування відреставровано до 70 дверей", - каже Віталій.

Віталій вважає, що ця програма дуже важлива для Чернівців.

"Чернівці унікальні своїми дверима. Їх значно більше, ніж у Львові та Івано-Франківську. Можна проводити екскурсії Чернівцями, показуючи старі двері. Бо кожні мають свою особливість.Тому для Чернівців дуже важливо зберегти цю унікальність", – каже Віталій.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
17-10-2020, 15:54
Коментарів 0 Переглядів 3 779

Теги -

Рішення ухвалили після нещодавнього скандалу на похороні військового


На ці бюджетні кошти мали закупити зимовий одяг військовим
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.