На Буковині зривають і продають сотні тисяч рідкісних весняних квітів.
Майже всі вони занесені до Червоної книги України та міжнародних природоохоронних списків, йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".
Неподалік кінотеатру "Чернівці" літня жінка пропонує невеликі букетики крокусів за 10 гривень, пролісків – за 20. Хлопець, який проходить повз, обурюється:
"А вам не шкода зривати ці квіти, ще й із цибулинками? Скоро в наших лісах зовсім нічого не залишиться – все знищать і продадуть. А про своїх онуків ви подумали? Вони ж можуть взагалі не побачити цих квітів". "Та я їх на городі в парнику виростила, а не зірвала в лісі, – виправдовується жінка. – Пенсія мала, то хочу заробити трошки на хліб та олію".
Одна з причин – наша байдужістьЕкологи інформують, що на Буковині діє налагоджений ланцюг збирачів, перекупників та реалізаторів первоцвітів. Навесні за межі області вивозять сотні тисяч рідкісних весняних видів квітів, занесених до Червоної книги України. Якщо у Чернівцях букетик підсніжників чи шафрану коштує до 10-20 гривень, то у Києві – 30-50.
– Більшість первоцвітів, які ростуть на Буковині, занесені до Червоної книги України та різних міжнародних природоохоронних списків, оскільки вони на межі зникнення, – розповів кандидат біологічних наук, професор ЧНУ Ілля Чорней. – Це, наприклад, підсніжник білосніжний, шафран Гейфеля, який у народі називають бриндушками, білоцвіт весняний, рябчик шаховий (більше відомий як дикий тюльпан). Надземні частини цих рослин живуть лише протягом кількох тижнів, а решту часу перебувають у стані спокою у вигляді бульб, цибулин чи кореневищ. Щовесни у першій декаді березня великих обсягів набуває торгівля первоцвітами, діє добре налагоджена мережа. Продавці отримують чималі прибутки. Думаю, основна причина – відсутність поінформованості, як продавців, так і покупців, про відповідальність за ці правопорушення.
Найбільше постраждав рябчик шаховийНайбільше потерпають від нашестя людей, які хочуть нажитися на первоцвітах, популяції рідкісних рослин, які ростуть біля великих міст. "Дуже багато весняних квітів знищено на околицях Чернівців, – запевнив пан Ілля. – Скажімо, зовсім не залишилося підсніжників на Гарячому Урбані та Цецино. А ще зовсім нещодавно їх тут було дуже багато. Та найбільше постраждав рябчик шаховий. Старожили розповідають, що навесні всі схили та поля Рогізни, Старої Жучки, Мамаївців та інших мікрорайонів і приміських сіл були фіолетовими. Зараз цих квітів майже не залишилося.
І може статися так, що через 30-40 років чернівчани взагалі не зможуть побачити надзвичайно красиву квітку рябчика шахового. Білоцвіт весняний і шафран Гейфеля легше пристосовуються і швидше відроджуються, тому їх ще трохи залишилося на міських околицях і в лісах. Хоча, якщо їх зриватимуть і нищитимуть такими темпами, вони теж можуть незабаром зникнути. Буковинці повинні зрозуміти, що не можна зривати рідкісні квіти, бо їх не побачать їхні внуки й правнуки. А чернівчанам не потрібно їх купувати, підтримуючи знищення унікальних рослин.
Щовесни управління екології та природних ресурсів Чернівецької ОДА проводить операцію "Первоцвіт" із метою попередження та недопущення загрози знищення і незаконної торгівлі ранньоквітучими рослинами.
До рейдових перевірок залучають поліцію, громадських інспекторів. У випадку торгівлі первоцвітами потрібно зателефонувати за номером "102".
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
22-02-2020, 11:10
0
3 425