Зміни клімату спричинили масове проникнення рослин-"чужинців", які агресивно відтісняють місцеву флору. А деякі рослини на Буковині вже безслідно зникли.
Про це розповів доктор біологічних наук, професор ЧНУ Ілля Чорней.
"У зв’язку з потеплінням зміщуються межі рослинних поясів. Через це втрачаємо надзвичайно рідкісні види рослин, які ростуть у високогір’ї й залишилися з періоду льодовиків. Усі вони занесені до Червоної книги України. Та найгірше, що їх неможливо врятувати, бо природні процеси, спричинені потеплінням, не зупинити", - каже Ілля Чорней.
За словами науковця, також зменшується площа боліт, які живляться за рахунок атмосферних опадів, відповідно втрачаються види, що тут ростуть.
"На території області вже зникла росичка, яка колись росла в районі Берегомету, біля Глибокої. Вона збереглася лише в нашому гербарії. Невеличка плаунова рослина лікоподієва заплавна росла біля села Кам’янка на Глибоччині, де були великі заболочені луки. Зараз не залишилося і сліду від цього болота, відповідно зникла і ця рослина, є лише гербарні збори", - розповідає Ілля Чорней.
Чернівецькі науковці кажуть, що під загрозою зникнення зараз знаходиться приблизно 50 місцевих видів рослин на Буковині.
"Ще одна біда, яка сталася через потепління, – нашестя багатьох видів рослин з Півдня, так званих чужорідних, не властивих нашій території. Вони досить добре прижилися і наносять велику шкоду нашому довкіллю. Ось дивіться фото, які ми зробили на території заповідника кладовищ у Чернівцях на вулиці Зеленій. Хтось посадив на могилі як декоративну так звану гречку японську, і тепер вона займає майже третину цвинтаря. Там, де ця рослина, більше нічого не росте – гола земля. Багато ліан, які теж є "чужинцями" і швидко заполоняють весь простір. Сільські пасовиська заростають колючими волошками, які перемістилися до нас із Криму", - розповів науковець.
У ЧНУ випустили книгу про рослини Чернівецької області області, які занесені до Червоної книги України, вмістили карти територій, де вони ростуть.
"Тут налічується понад 120 видів. Серед них є надзвичайно рідкісні, які, крім Буковини, не можна побачити ні в Україні, ні загалом у світі. Якщо не будемо їх берегти, то залишимо наступним поколінням лише сторінки Червоної книги. Цьому сприятиме не лише зміна клімату, а й надзвичайно низька екологічна культура буковинців, які теж наносять великої шкоди довкіллю", - зауважив Ілля Чорней.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
9-02-2020, 14:39
0
3 108