На Буковині ліквідують обласний дитячий протитуберкульозний санаторій "Садгора" та протитуберкульозний санаторій "Красноїльськ". Відповідний
проєкт рішення опубліковано на сайті облради 15 січня. Згідно з ним, зокрема, санаторій "Садгора" мають ліквідувати впродовж двох місяців.
Ситуація із закриттям протитуберкульозних санаторіїв існує по всій Україні. Тому представники цих установ зібралися у столиці й разом із представниками МОЗ намагалися разом вирішити проблему.
Кореспондентка molbuk.ua побувала в протитуберкульозному санаторії "Садгора". Заходимо на територію. Діти саме вийшли на прогулянку. Менші граються, старші гуляють і спілкуються.
– Ми декілька разів збиралися у Києві, аби вирішити питання із закриттям. Хочемо донести представникам охорони здоров’я, що це велика помилка – закривати такі заклади. Із закриттям протитуберкульозних санаторіїв у країні може загостритися епідемія туберкульозу, яку буде важко подолати, – пояснює працівниця санаторію "Садгора" Тетяна ЧОБАН.
– У нас перебувають, здебільшого, діти з соціально незахищених сімей. Після закриття нашого закладу батьки не матимуть коштів на платне лікування дітей. Хворі на туберкульоз не будуть лікуватися і ходитимуть у звичайну школу. Буде загроза інфікувати інших дітей, – каже пані Тетяна.
За статистикою, хворий на туберкульоз може заразити п’ятеро здорових.
– У нас – спеціальне дієтичне меню, п’ятиразове харчування. Діти мають обов’язково їсти м’ясо, аби отримувати тваринні білки. Батьки, на жаль, не зможуть забезпечити цим дітям таке харчування. Тим паче, у нас вони проходять необхідні процедури, отримують ліки, – розповідає Тетяна Чобан.
У приміщенні санаторію тепло, діти проводять час у гральних кімнатах. На запитання, чи їм тут подобається, відповідають ствердно. Лиш один хлопчик зізнається, що хоче додому.
За словами Тетяни Чобан, на останній зустрічі у столиці представники МОЗ таки зрозуміли недоцільність закриття таких закладів.
– Днями ще має відбутися зустріч із головами облрад і представниками МОЗ, аби знайти шлях вирішення проблеми. Можливий варіант фінансування з МОЗ на 60%, а решту 40% – з обласного бюджету. Та це поки лише розмови, – каже Тетяни Чобан.
Юристка, голова Всеукраїнської асоціації фізичної медицини, реабілітації і курортології Ірина СИСОЄНКО у соцмережі навела дані про захворювання на туберкульоз в Україні: "З початку 2020 року в Україні починають закривати дитячі протитуберкульозні санаторії – заклади, які займаються лікуванням, профілактикою та реабілітацією хворих на туберкульоз дітей. Дитячі протитуберкульозні санаторії виконують основну роль – ізолюють вогнища (джерела) інфікування. Україна з 2014 року входить у п’ятірку лідерів у Європі за кількістю хворих на туберкульоз", – написала вона.
"Альтернативи таким медичним закладам немає! Переважна більшість цих дітей із сімей зі складними життєвими обставинами. Багато батьків з таких сімей самі хворіють на туберкульоз, ухиляються від лікування і те саме роблять стосовно дітей. Діти переносять туберкульоз у сім’ях, це переходить в приховані форми і такі діти потім є прихованим джерелом інфікування.
Тому, важливо, щоб такі діти були своєчасно ізольовані до спеціальних санаторіїв", – підсумувала Ірина Сисоєнко.
ДовідкаЗгідно з даними Центру медичної статистики МОЗ, за 9 місяців 2019 року захворюваність на активний туберкульоз, включаючи рецидиви, серед населення складає 19 016 осіб, з них дітей до 17 років – 605. Захворюваність на активний туберкульоз (без рецидивів) – 15 562 осіб, з них дітей до 17 років – 589.
Згідно з даними МОЗ, у Чернівецькій області в 2018 році виявили 105 хворих на туберкульоз. У 2019 році кількість цих хворих зросла на 2 особи.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
1-02-2020, 20:30
0
3 894