По тому, як одягалися чернівчани, визначали їхній статус.
Вважалося: якщо чоловік носить сорочку поверх штанів – то він порядний господар, а як заправляє сорочку в штани – то вже політик, писав Георг Дроздовський у книзі "Тоді в Чернівцях і довкола. Спогади старого австрійця", повідомляє molbuk.ua.
Більшість чернівчан мали своїх кравців. Коли виходили в місто, то відповідно вдягалися: чоловіки – у піджак і штани, жінки – у сукню по кісточки з легкого світлого матеріалу. Служниці пов’язували на голову хусточку. Високоповажна дама завжди "насаджувала на себе капелюшок, які то височіли вежами, то відтак знову плоско сповзали з фризури". Прикрашали їх пір’ям, квітами. Часом цілий садок "ріс" на дамських головах з вишнями чи фруктами, звідки готувалися злетіти барвисті пташки.
Можна було почути в’їдливе: "Ти помітила пані Вискочіл, яка вже геть виживає з розуму? На ній капелюшок із колібрі, тимчасом як до її маси підійшли би птахи важкого калібру!"
Особливу увагу звертали чернівчани на зовнішній вигляд у неділю, коли виходили на прогулянку у Фольксгартен. Дроздовський згадує, що його тітка і мама одягали величезні капелюшки зі страусовими перами.
Під час недільного променаду на Герренгассе можна було споглядати елегантних дам, які їхали у фіакрах на гумових колесах зі своїми обмундированими або цивільними кавалерами. Чернівчани любили заходити до кондитерської Кухарчика, щоби посмакувати фірмовими ласощами. Волосся метрової довжини жінки гарно укладали або заплітали в коси. Світські красуні носили корсети, аби виглядати так, "як повногрудий бюст у вітрині". Коли дами йшли купатися, то одягали чепчик, сорочку, панталони з цупкої тканини тапочки зі шнурками до половини литки. Таке жахливе видовище не "схиляло до гріха", жартував Дроздовський.
Згадує письменник про двох дам із румунського товариства, які дізналися про спідниці-панталони, котрі в Парижі якраз увійшли в моду. Коли вони з’явилися в таких панталонах на Герренгассе, піднялася буря. Єврейські хлопчаки гасали за ними й свистіли, вигукуючи "Масю! Масю!", себто "Маска!" Обидві "модниці" змушені були заховатися в під’їзді.
Цікаві факти- У магазинах на Панській продавали елегантні сукні та костюми, італійський шовк і шотландський твід. За капелюшками місцевих майстрів приїжджали панянки зі Львова та Бухареста.
- На старих листівках видно, що чернівецькі школярки теж мали модний гардероб. У польських та французьких журналах, які надходили до Чернівців, були ескізи сукеночок навіть для трирічних дівчаток.
- Із середини ХІХ століття в місті працювало 312 кравців та 200 їхніх помічників. 1912 року відкрили першу фабрику з пошиття одягу та білизни.
- В Австро-Угорщині була розповсюджена торгівля поштою. Тож чернівецькі модниці могли замовити у Парижі або Відні останні новинки – корсети, панчохи, туфлі, парасольки, капелюшки, які доставляли їм протягом тижня.
- У будинку на вулиці Гулака-Артемовського, 2 проживав відомий майстер-кравець Давид Мізеліс. Збереглися свідчення, що він навіть шив одяг для румунського короля.
- Заможні містяни користувалися послугами кравців, модисток, кутюр’є. Було прийнято, що кавалер на потязі вивозив даму свого серця на ранкову каву до Відня. Вона мали відповідно виглядати.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
22-01-2020, 22:00
0
4 082