За кордоном зараз працюють понад три мільйони українців. Це офіційні дані прикордонників.
Хоча неофіційні цифри можуть бути значно більшими, йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".
"Будівництвом ніколи не займався"
Найбільше українців перебуває на заробітках у Польщі – понад один мільйон. Упродовж 2018 року і в першому півріччі 2019-го на території цієї країни загинули чи померли 794 громадяни України, повідомила керівниця консульського відділу посольства України в Польщі Світлана Криса.
За її словами, найбільше смертей українців пов’язано зі станом здоров’я, непоодинокими є також випадки загибелі у ДТП або на виробництві.
Нещодавно у Польщі трагічно загинув 34-літній чоловік моєї знайомої, який зірвався з даху і розбився. "Віталій уперше поїхав на заробітки з бригадою будівельників. Удома він працював таксистом, ремонтував авто, будівництвом ніколи не займався. Та хлопці сказали: "Нічого страшного, швидко навчишся", – розповіла дружина загиблого Марія. – У Польщі вони накривали дах на церкві. Того трагічного ранку випав дощ, було слизько. Відеокамера зафіксувала, як Віталій зірвався з даху і полетів униз. Кажуть, що він відчепив страховий пояс, щоби дістатися віддаленого місця. Було багато мороки з оформленням різних документів, тому привезли його додому аж через дев’ять днів. Та якби не допоміг поляк, у якого чоловік працював, то це було би ще довше. Він також оплатив перевезення тіла і всі витрати на похорон".
"У Європі за все треба платити"
– Наші люди часто їдуть на заробітки в інші країни зовсім непідготовленими. Беруться за будь-яку роботу, якою до того часу ніколи не займалися, аби лише платили, – говорить Руслан Савицький, який уже 17 років їздить на заробітки. – У мене спершу теж виникало чимало проблем. Якось серйозно захворів, пішов до лікаря, а він запитує: "Маєш медичну страховку?" Звісно, що страховки я не мав, тому він відмовився мене прийняти. Добре, що в хлопців, з якими працював, були ліки. Зараз знову збираюся їхати до Німеччини, але вже хочу оформити медичну страховку. Вона коштує не дорожче, ніж власне здоров’я. Також візьму із собою аптечку з найнеобхіднішими ліками від простуди, головного болю, шлунку. Радив би ніколи не їхати наосліп у чужу країну. Треба мати знайомих чи родичів, які зустрінуть, допоможуть попервах із роботою та житлом. Багато людей зіткнулися з великими труднощами, коли їх не зустріли на вокзалі чи закінчилися гроші. У Європі за все треба платити, ніхто не візьме вас задарма на квартиру, не нагодує. Були випадки, коли людям доводилося спати у парку на лавці чи у вагонах товарняка. Це дуже небезпечно.
Анастасія Фоменко працює три роки менеджером компанії у Варшаві.
"Як кажуть, сподівайся на краще, але будь готовим і до гіршого. Тому треба підстрахуватися на всі випадки, якщо щось піде не так, – радить жінка. –Скажімо, несвоєчасно виплачуватимуть зарплату, а необхідно платити за житло та харчування, або несподівано виникнуть проблеми зі здоров’ям. Тому обов’язково потрібно мати із собою деяку суму грошей на "чорний день". Бажано знайти надійних знайомих, до яких можна звернутися в разі форс-мажорних обставин. Також слід встановити мобільні додатки на свій телефон із переліком послуг та сервісів, які можуть знадобитися за кордоном, наприклад, грошових переказів в Україну, замовлення квитків. Дуже важливо бути на постійному зв’язку зі своїми рідними та друзями, повідомляти їм про свої справи і труднощі, якщо вони виникатимуть".
Поради тим, хто збирається на заробітки
Підготуйте список важливих контактів
Дізнайтеся, які спеціальності мають попит у країні, куди їдете, які види робіт пропонують для заробітчан, умови працевлаштування. Дуже важливо об’єктивно оцінити ситуацію, зважити всі "за" і "проти", щоби мінімізувати можливе розчарування.
Детально вивчіть типи контрактів, рівень зарплати, соціальні гарантії, медичне обслуговування, свої права та обов’язки.
Дізнайтеся якомога більше про свого майбутнього роботодавця, зокрема відгуки співвітчизників.
Якщо користуєтеся послугами агентства, то зверніть увагу на його репутацію та відгуки клієнтів.
Бажано заздалегідь вивчати мову країни, куди їдете, бо ці знання допоможуть швидше і легше адаптуватися до нового середовища.
Підготуйте список важливих контактів, зокрема консульського відділу посольства України, консультаційних центрів, українських фондів і спільноти діаспори, вебсайтів із корисною інформацією для заробітчан, знайомих і друзів, які живуть або працюють за кордоном.
Із собою треба мати всі необхідні документи (бажано зробити ще й копії). Гроші досвідчені заробітчани радять зберігати не у валізі чи сумці, а у внутрішніх кишенях на одязі, щоби завжди носити їх при собі.
Під час пошуку роботи чи прогулянок на вулиці мати при собі паспорт, страховий поліс, адресу вашого житла, номери телефонів друзів.
Менше розповідати про себе незнайомим людям, не сідати у приватні машини й таксі, не вживати алкоголь.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram