Ексміністерка охорони здоров’я Уляна Супрун надала універсальні поради щодо святкового столу у новорічно-різдвяні свята: “незалежно від того, їсте ви оселедця під шубою чи лише мандарини з ігристим”.
Помірність в алкоголі. Помірність означає, що за все святкування ви п’єте один маленький келих вина, кухлик пива чи чарочку міцного напою. Щось одне і годі. Краще за все — не вживати алкоголь взагалі. Якщо ви не можете оминути спиртне, врахуйте, що алкоголь треба не закушувати жирним, а запивати мінеральною водою. Від алкоголю хочеться їсти, особливо солодке. Алкоголь це також калорії, і чарочка до чарочки сприятиме тому, що доведеться набрати кілограм-другий на самій випивці.
Потреба в калоріях. Може здатися, що для нічного життя потрібне нічне харчування. Але це не так. Лише люди, що постійно пізно вечеряють і, відповідно, не снідають, можуть собі дозволити з’їсти у звичний час звичну кількість їжі. Тобто до нічного бенкету не пристосований ніхто. Люди мають їсти тоді, коли вони голодні, і припиняти їсти, коли ситі. Не треба підштовхувати себе та інших до переїдання. Отже, не треба багато їсти чи їсти вночі. Новий рік все одно настане, навіть якщо ви повечеряєте о 7 вечора.
Менше переробленої їжі з упаковок. Готова ковбаса, ще й нарізана, готові соуси для салатів, торт з магазину і сік — це зручно, не сперечаємося. Мусимо, все ж, нагадати, що всі перераховані продукти корисні лише в умовах сильного і тривалого вимушеного голоду.
В решті випадків вони шкідливі та збільшують ризик раку кишківника, атеросклерозу, переддіабетного стану, ожиріння та карієсу.
Ви не витратите більше часу, якщо запечете в духовці шматок м’яса чи риби, заправите салат олією та лимонним соком, чи сметаною/йогуртом з гірчицею, зробите яблучну шарлотку і вип’єте просто води.
Акцент на овочі. Овочі мають багато вітамінів, клітковини, сприяють травленню, і містять мало калорій. Якщо застілля означає “добряче наїстися”, то рослинна їжа — чудовий вибір. Овочі — це не лише помідорчик з грядки, якого взимку не дістати. Це коренеплоди, гострий перець, квашена капуста, корейська морква тощо. Головне — не перемащувати їх майонезом.
Рухатися, а не сидіти. Найкраще, що можна зробити для фізичного і психічного здоров’я — це вчасно припинити їсти, сидіти чи тусуватися. Ви можете піти і лягти спати, грати в настільні ігри, читати книжку, танцювати, дивитися кіно, співати колядки чи навіть караоке.
Святвечір чи новорічна ніч навряд чи визначать ваше життя в наступному році. Значно більший вплив має ваше усвідомлене ставлення до їжі, сну, напоїв і справді дбайливе, співчутливе ставлення до себе.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
31-12-2019, 10:55
0
2 036