Про метафоричність та символізм текстів Григорія Сковороди спілкувалися 12 грудня в Блакитній залі Чернівецького національного університету, де відбулася лекція професорки Міланського університету Марії Грації Бартоліні.
Пані Марія Грація – авторка монографії "Пізнай самого себе. Неоплатонічні джерела в творчості Григорія Сковороди". За цю працю 2019 року дослідницю відзначено міжнародною премією імені Івана Франка.
Лекція вкотре підтвердила глибинну, внутрішню спорідненість філософсько-світоглядних і філологічних наук. Зокрема, смислова дієвість метафоричності розкривалася професоркою Бартоліні в синтезі літературознавчих, лінгвістичних, естетичних, філософських та богословських її аспектів. Цікавими були міркування про метафору "Домівки" у Сковороди і її суголосність з образами, в які зодягалася думка неоплатоніків та мислителів патристичної доби. Також влучний аналіз лекторка застосувала щодо своєрідності сковородинського християнського сократизму.
Вразила чудова обізнаність пані Бартоліні не лише з українською мовою, якою вона вільно спілкується і якою робила свою доповідь, а й і з грецькою, латинською, церковнослов'янською і специфічною мовою оригінальних текстів Григорія Савича. В обговоренні, зокрема, виступив і декан філологічного факультету, доктор філологічних наук, професор і поет Борис Бунчук. Він, до речі, член правління Міжнародного фонду Івана Франка. Влучними були слова цього чернівецького професора, спрямовані на заперечення стереотипу про українців як нібито "культурно бідну" націю.
Декан філософсько-теологічного факультету доктор філософських наук Олександр Бродецький, підкресливши міждисциплінарність і герменевтичну потенціалістичність, що їх дають змогу реалізувати сковородинські студії, відзначив істотну гуманітарну користь таких тем і заходів. Він привернув увагу й до теми перекладу творів Сковороди сучасною українською та іншими мовами. Завідувачка кафедри філософії докторка філософських наук Ольга Рупташ торкнулася цікавої теми концептів тілесності і душевності в розумінні Сковороди.
Інформативності заходові додали виступи Ігоря Куруса – директора Міжнародного фонду імені Івана Франка та Ольги Нижник – укладачки збірки "Як Франко з синами спорив". Ця збірка містить раніше не відомі, віднайдені дослідницею, спогади поетового сина – Тараса Франка про свого батька і про деякі цікаві родинно-побутові аспекти прояву його особистості та характеру. В заході взяли також участь науковці філологічного і філософсько-теологічного факультетів, зокрема, кандидати наук, доценти Алла Антофійчук, Ярослав Редьква, Тетяна Радзиняк, Роман Рошкулець, Олександр Марчук, Леся Проданик. Зацікавлено сприймала подію і студентська спільнота обох факультетів.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
13-12-2019, 11:39
0
1 790